Films

Tonka Šibenice

149,00 Kč
Skladem: 50 ks

režie: Karel Anton
hrají: Ita Rina, Vera Baranovskaja, Josef Rovenský, Jack Mylong-Münz, Jindřich Plachta, Antonie Nedošinská, Emilie Nitschová, Rudolf Štěpán, Felix Kühne, Theodor Pištěk, Jan Sviták, Karel Jelínek, Eliška Jílková, Josef Kytka, V. Mecera, Václav Rabský, Jindra Hermanová, Ada Velický, Jan Marek, a další
V roce 2016 vydal Filmexport a NFA
DVD – digipack

Historicky první český ozvučený hraný film vypráví příběh venkovské dívky, která se protlouká životem ve městě a postupně klesá až na společenské dno.

Melodramatický příběh nevinné venkovské dívky, která se ve městě protlouká jako prostitutka.

Venkovská dívka Tonka se po příjezdu do Prahy stane prostitutkou ve veřejném domě. Stýská se jí však po domově a když dostane dovolenou, rozjede se za matkou. Doma se setká se svým bývalým chlapcem Janem, který ji stále miluje a chce si jí vzít. Tonka je s ním šťastná, ale vzpomínky na život v Praze ji stále pronásledují. Nechce milovaného Jana, který nic netuší, učinit nešťastným a odjíždí zpět do Prahy. Policie mezi prostitutkami hledá ženu, která by byla ochotna strávit poslední noc s vrahem odsouzeným k smrti. Tonce je odsouzence líto a na výzvu se přihlásí. Po jejím návratu do nevěstince se od ní všichni odvrátí a pohrdají jí. Tonka je propuštěna, odchází na ulici a klesá stále níž. Jednoho dne zahlédne Jana, který přijel do Prahy, aby se s ní setkal. Tonka se ve zmatku připlete do náhodné rvačky. Vzápětí se dostane pod kola projíždějící drožky a je těžce raněna. Umírá v Janově náruči.

Průkopnický snímek Karla Antona z roku 1930 je známý hlavně jako první český hraný film s dodatečným ozvučením, realizovaným v ateliérech francouzské firmy Gaumont. Hvězdné mezinárodní obsazení, citlivé zpracování předlohy Egona Erwina Kische a inovativní kombinace němých i zvukových výrazových prostředků z filmu dodnes činí dílo evropského významu.

Bonus: Rozhovory:

Petr Szczepanik o nástupu zvukového filmu
Ivan Klimeš o jazykových verzích
Blažena Urgošíková o uměleckých kvalitách Tonky Šibenice
Archivní záběry:

Dochované fragmenty spjaté s českou verzí
První český zvukový zpravodaj Revue Gong 4. vydání s Karlem Hašlerem
Součástí digipacku je informační brožura Národního filmového archivu k tomuto filmu.


Mohlo by vás také zajímat