Kolijivščina

Ivan Kavaleridze, 1933

Promítáme v Ponrepu

Úterý 6. 6. 2023 18:00 35 mm Více o projekci Koupit lístek
Délka 79 min
Podtitulky české
Originální znění ukrajinsky

úvodní slovo: Larysa Naumova

Po filmu bude následovat projev Volodymyr Volkovskyi, Ph.D., vědecký pracovník Ústavu filosofie H.S. Skovorody Národní akademie věd Ukrajiny / Filosofického Ústavu AV ČR (Collegium Europaeum) na téma „Rytíř, Haidamaka, Židé, antisemitismus a temnota koloniálního zapomnění: dvojité slepé místo na mapě Evropy“.

Zkopírovat odkaz

Anotace

Ivan Kavaleridze je jednou z nejvýznamnějších osobností v dějinách ukrajinské národní kinematografie. Již jako známý konstruktivistický sochař přišel k filmu a pracoval na něm, přičemž aktivně využíval své umělecké zkušenosti. Kolijivščyna byla uvedena až dva roky po svém dokončení ve zkrácené podobě. Film vznikl v době, která byla pro Ukrajinu nelehká: během boje proti „buržoaznímu nacionalismu“ a „pravicovým předsudkům“ a také v časech ukrajinského hladomoru. Navzdory změnám a sestřihům film neztratil svůj výrazný národní zvuk.

Námětem filmu se stala epická báseň Tarase Ševčenka Hajdamáci, uveřejněná v roce 1841. Film vypráví o událostech z roku 1768, kdy na Ukrajině vypuklo lidové povstání proti polskému útlaku. Pokouší se zachytit jednu ze stránek osvobozeneckého hnutí na Ukrajině – povstání nevolníků proti zvůli feudálů a polské šlechty, které v roce 1768 skončilo brutálním masakrem. Hrdina filmu Semen Neživý se při putování po zemi vrací do rodné vesnice, kde ho čeká jen bída a hlad. Semen organizuje chudinu k povstání, ale jeho vášnivá duše nevidí, že jeho nejbližší spolupracovníci – představitelé kozáckých staršinů Maxim Zalizňak a Ivan Gonta – využívají povstání ve svůj prospěch. Nakonec jsou to právě oni, kdo povstalce zradí.

Číst dále

Filmografické údaje

O filmu

Rok výroby 1933
Země Ukrajina
Minutáž 79 min
Režie Ivan Kavaleridze
Hrají Oleksandr Serďuk, Ivan Marianěnko, Danylo Antonovič
Kamera Mykola Topčij