Čarodějův učeň

Karel Zeman, 1977

Promítáme v Ponrepu

Čtvrtek 18. 5. 2023 18:00 35 mm Více o projekci Koupit lístek
Délka 72 min

Projekce půvabného příběhu v nenapodobitelném provedení mistra českého animovaného filmu Karla Zemana z roku 1977 bude předcházet unikátní diskusi s režisérovou dcerou, paní Ludmilou Zemanovou-Spálenou o tom, jak došlo ke spolupráci Karla Zemana s Otfriedem Preußlerem, když do vzniku filmu Čarodějův učeň ještě neexistoval český překlad knihy. Ten vytvořil až v roce 1996 Radovan Charvát, jehož druhé vydání Ludmila Zemanová ilustrovala.

Pořad bude moderovat historik a ředitel Collegia Bohemica Petr Koura.

Program ve spolupráci s Goethe-Institutem v Praze.

Toulky chudého chlapce Krabata po lužické zimní krajině jednoho dne přeruší návštěva tajemného mluvícího havrana. Ten hocha zve, aby se za ním vydal do temného mlýna. Chudý a hladový chlapec nemá příliš na výběr, a tak se rozhodne stát mlynářským učněm. Nic ale není, jak se zprvu zdálo. Záhadný havran je ve skutečnosti krutý čaroděj, který Krabata a ostatní chlapce zasvěcuje do nejrůznějších tajů černé magie. Učedníci se postupně zdokonalují v proměnách v nejrůznější zvířata a provádějí temné rituály. Během jednoho z nich potká mladý hrdina krásnou dívku, do které se zamiluje.

Zkopírovat odkaz

Film na Filmovém přehledu

Anotace

Po patnácti letech strávených v žánru hraného (respektive kombinovaného) filmu se světově ceněný režisér Karel Zeman vrátil zpět k animované tvorbě. S nástupem normalizace totiž na domácí filmovou scénu přišla ztráta tvůrčí svobody. Po hraném historickém snímku Na kometě (1970) tak umělec našel nový prostor k sebevyjádření v „apolitické“ pohádkové sféře. Po sérii příběhů o námořníku Sindibádovi, jejíž předlohou byly příběhy Tisíce a jedné noci, Zeman natočil strašidelný pohádkový horor Čarodějův učeň (1977). Film inspirovaný knížkou německého spisovatele (a rodáka z Liberce) Otfrieda Preußlera vznikl v koprodukci s tehdejším západním Německem (NSR). Sedmašedesátiletý tvůrce realizoval nekompromisně osobité vyprávění, zhodnocující slovanské kořeny Preußlerova příběhu (jde o lužickosrbskou pověst z přelomu 17. a 18. století, inspirovanou patrně indickými vlivy). Souboj čarodějnického mistra a jeho učedníka má tak hlubší, mytologické kořeny. Jeho protagonistou je opuštěný sirotek Krabat, který se při bloudění zimní pustinou dostane až do tajemného mlýna. Tam spolu s dalšími jedenácti chlapci studuje čarodějnické umění u starého kouzelnického mistra. Krabat však poruší pravidlo života v izolaci: zamiluje se do vesnické dívky. Ta pak musí svého milého a jeho kamarády vysvobodit z moci uzurpátorského, pomstychtivého čaroděje… Baladické vyprávění vyniká působivou, poeticky chmurnou atmosférou. Vypráví o dobré i zlé moci, kterou může skrývat lidské srdce. K osvobození z osidel temnoty a zloby moci vede „bílého mága“ Krabata pevná vůle a víra v lásku… Karel Zeman využil v Čarodějově učni klasickou formu animovaného filmu: ploškovou techniku rozšířenou o postupy tzv. trojrozměrné animace. Snímek se dočkal řady ocenění na mezinárodní scéně a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co na domácí půdě v oblasti tvorby pro děti a mládež v sedmdesátých a osmdesátých letech vzniklo.
Číst dále

Filmografické údaje

O filmu

Rok výroby 1977
Země Československo
Kategorie film
Žánr balada
Typologie animovaný
Minutáž 73 min
Režie Karel Zeman
Hrají Moučka Jaroslav [dab], Munzar Luděk [dab]
Kamera Bohuslav Pikhart, Zdeněk Krupa
Scénář Karel Zeman
Střih Ivan Matouš
Výtvarník Karel Zeman, Ludmila Spálená, Alena Vicherková, Valentin Javořík
Hudba František Belfín