Kateřina a její děti

Václav Gajer, 1970

Promítáme v Ponrepu

Středa 24. 5. 2023 18:00 35 mm Více o projekci Koupit lístek
Délka 80 min

ke stému výročí narození Václava Gajera

O ženách, které bojovaly za svobodu a budovaly socialistickou společnost. Film, natočený podle novely Jiřího Křenka, patří k zakázaným dílům období normalizace. Životní názory a ideály hlavní postavy – Kateřiny Valigurové – narážejí na každodenní realitu. Jejím třem dcerám se nedaří naplnit představy čestného a spořádaného života: nejstarší se rozchází se svým mužem, mladší se stává terčem pomluv a konečně třetí dcera uteče z domova. Tvůrci záměrně konfrontují charakterní osobnost hlavní hrdinky s celkovou morální devastací okolní společnosti. Postava Kateřiny je nejvýraznější filmovou rolí herečky Zory Rozsypalové.

Zkopírovat odkaz

Film na Filmovém přehledu

Anotace

Vesnické drama režiséra Václava Gajera z roku 1970 potkal stejný osud jako řadu jiných snímků, do jejichž výsledné podoby brutálně zasáhly nůžky normalizačních cenzorů. Pesimistický tón a existenciální přesah, vycházející z charakteru československé kinematografie šedesátých let, ovšem ve filmu zůstaly. Civilně syrový příběh odehrávající se v zapadlé horské vesnici kdesi v Beskydech se proto dostal do kin až pět let po své realizaci – v roce 1975. Hrdinkou vyprávění jsou ženy – vdova Kateřina Valigurová a její tři dcery, které marně hledají bezpečné místo ve světě prostřednictvím mužů. Nakonec se musejí spolehnout na vlastní síly a ženskou loajalitu... Film se opírá jak o baladickou kameru Jana Čuříka, tak o nadčasové přírodní exteriéry a kvalitní herecké výkony méně známých představitelů (naneštěstí poznamenané snahou protagonistů hovořit valašsky). Jde o nejlepší Gajerův snímek, režisér se však v následujících letech uchýlil k nekonfliktním dětským snímkům.
Číst dále

Filmografické údaje

O filmu

Rok výroby 1970
Země Československo
Kategorie film
Žánr drama
Typologie hraný
Minutáž 78 min
Režie Václav Gajer
Hrají Zora Rozsypalová, Drahomíra Hofmanová, Jorga Kotrbová, Jana Vychodilová, Karel Augusta, Václav Sloup
Kamera Jan Čuřík
Scénář Jiří Křenek, Václav Gajer
Střih Zdeněk Stehlík
Architekt Bohuslav Kulič
Hudba Miloš Vacek
Zvuk Emil Poledník

materiály k filmu

K nahlédnutí

Tyto materiály jsou chráněny autorským právem a není možné je využívat. Pro účely propagace projekcí rádi zašleme snímky z filmů k tomu určené.