Píseň moře

barevný, animovaný, rodinný, pohádka, přístupný, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 94 min.

Původní název: Song of the Sea. Země původu: Irsko, Lucembursko, Belgie, Francie, Dánsko. Výrobce: Cartoon Saloon / Melusine Productions / Big Farm / Superprod / Norlum. Ve spolupráci s Irish Film Fund. S podporou: Film Fund Luxembourg / Eurimages / Broadcasting Authority of Ireland / Film and Audiovisual Centre of Wallonia Brussels Federation / Inver Invest / Versus / Magellan Films / Tax Shelter Programme of the Federal Government of Belgium / Belgacom / Danish Film Institute / West Danish Film Fund. S účastí OCS / Haut et Court Distribution / Studio Canal / TG4. Rok výroby: 2014. Premiéra: 19.3.2015. Monopol: Aerofilms. Mluveno: anglicky (české titulky); česky (dabováno). – Příběh poslední tulení víly.

AUTOŘI: Námět: Tomm Moore. Scénář: Will Collins. Režie: Tomm Moore. Hudba: Bruno Coulais. Spolupráce: Kíla. Různé skladby a písně. Výprava: Adrien Merigeau. Střih: Darragh Byrne. Zvuk: (design) Felix Davin, Alexandre Jaclain. Vizuální efekty: (supervize) Eric Dupont, Marc Umé. Návrhy postav: Rosa Balleste Caboová, Marie Thorhaugeová. Vedení animace: Fabian Erlinghauser, Frederik Villumsen. Producenti: Tomm Moore, Ross Murray, Paul Young, Stephan Roelants, Serge Umé, Marc Umé, Isabelle Trucová, Clement Calvet, Jérémie Fajner, Frederik Villumsen, Claus Toksvig Kjaer. České titulky: Helena Šváchová (Filmprint Digital). České dialogy a režie českého znění: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

HLASY: David Rawle/Matěj Převrátil (Ben), Brendan Gleeson/Petr Lněnička (Conor/Mac Lir), Fionnula Flanaganová/Libuše Švormová (Macha/babička), Lisa Hanniganová/Tereza Martínková (Bronagh). Lucy O’Connellová/Klára Nováková (Saoirse), Jon Kenny/Karel Richter (Dan); zpěv: Lisa Hanniganová/Markéta Irglová.

CENY: Oscar: (nominace) nejlepší animovaný film. César: (nominace) nejlepší animovaný film.

Animovaný film Píseň moře je druhým celovečerním filmem irského režiséra Tomma Moorea a stejně jako jeho debut Brendan and the Secret of Kells (2009, Brendan a tajemství Kellsu; spol. r. Nora Twomeyová – TV) byl nominován na Oscara. Poetický pohádkový příběh, určený podle režiséra co nejširšímu publiku a vycházející z irského folkloru a pověstí, nabízí alternativu k americkým mainstreamovým animovaným filmům; v originálním příběhu přivádí na plátno tradiční irské pohádkové postavy: tulení víly selkie, boha moře Mac Lira, čarodějnici Mašu, vypravěče Velkého Shanakea a skřítky. – Malý Ben žije s rodiči na majáku. Těhotná maminka Bronagh ho učí Píseň moře a daruje mu mušli. Ráno je maminka pryč… – Po šesti letech Ben nemluvící sestřičku Saoirse (Sírša) stále ignoruje nebo šikanuje; raději má svého psa Cúa (Kú). Babička by děti chtěla přestěhovat do města. Ben vyděsí sestru strašidelným příběhem o Maše, která nechala zkamenět svého nešťastného syna Mac Lira proto, aby už neplakal žalem a netrápil se. A nechává prý zkamenět i další nadpřirozené bytosti. Dívenka v noci zatroubí na Benovu mušli. Zlatá světýlka, která z ní vyjdou, ji zavedou k truhle s tulením kožíškem. V něm pak dívenka na moři dovádí s tuleni. Babička najde zmáčenou vnučku na pláži a odveze děti do Dublinu. – Je Halloween. Ben se v noci tajně vydá domů a sestra se k němu přidá. Jdou za světýlky z mušle. Najde je Cú. Skřítci Lug, Mecháč a Vlasáč jsou dětem v patách. Saoirse (jako selkie) totiž může dnes v noci Písní moře zrušit zakletí. Jenže dívenku unesou sovy, které poslala Maša. Ben během putování za zmizelou sestrou pochopí, že matčiny pohádky nelhaly a že Bronagh byla selkie. Zachrání sestřičku před zkameněním a napravená Macha jim pomůže dostat se domů. S otcem a s tuleni vyloví kožich, bez něhož selkie nemá hlas. Saoirse s Benovou pomocí zazpívá. Zakletí pomine. Objeví se Bronagh, ale na synovu i dcerčinu prosbu si dívenku neodvede. – Výjimečný film po stránce obsahové, vizuální a hudební je dojemným, lehce strašidelným příběhem o moci kouzel, lásce sourozenecké i rodičovské i o věrnosti psí. – V české verzi nazpívala titulní (závěrečnou) píseň Markéta Irglová.     -kat-

TOMM MOORE (nar. 7.1.1977, Newry, Severní Irsko) se v dětství přestěhoval s rodiči a třemi sourozenci do Kilkenny v Irské republice. Už od mládí se zajímal o film a vystudoval klasickou animaci na Ballyfermont College v Dublinu (1998). S Paulem Youngem a Norou Twomeyovou (která se podílí na jeho filmech) založili v roce 1998 animační studio Cartoon Saloon. Začínal jako animátor a debutoval animovaným snímkem Brendan a tajemství Kellsu, po němž následovala Píseň moře. Oba tituly byly nominovány na Oscara, Brendan a tajemství Kellsu získalo ceny diváků na MFAF v Annecy a na MFF v Edinburku, Píseň moře byla také nominována na Césara za animovaný film. Kromě filmu se věnuje ilustracím a komiksům: se spisovatelem Colmánem Ó Raghallaighem vydal dvě komiksové knihy An Sclábhaí (2001, Otrok) a An Teachtaire (2003, Posel) a ve Francii vyšlo jeho dvoudílné komiksové zpracování filmu Brendan et le secret de Kells (2009). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) The Secret of Kells (2009, Brendan a tajemství Kellsu; spol. r. Nora Twomeyová; + nám., spol. prod. – TV), Píseň moře (2014, Song of the Sea; + nám., spol. prod.), segment The Prophet (2014, Prorok) z animovaného projektu Kahlil Gibran’s The Prophet (2014, Prorok Kahlila Gibrana), produkovaného Salmou Hayekovou.     -tbk-