Program

09/2017 (Change)
 • 35th week
 • Fr 01/09

  Melvin and Howard

  Directed by → Jonathan Demme
  Czech title → Melvin a Howard
  USA 1980 / CZT / English Friendly / 95 min. / 35mm
  Cast → Jason Robards, Paul Le Mat, Mary Steenburgenová

  …než přišel Hannibal

  Podivínský miliardář Howard Hughes (1905–1976) se do americké kinematografie zapsal jako režisér významného válečného filmu Pekelní andělé (1930) a cenzurně prokletého snímku Psanec (1943). Film Martina Scorseseho Letec s Leonardem Di Capriem (2004) nebyl prvním snímkem, který Hughese uvedl na plátno jako postavu hraného filmu. Laskavě ironický film Melvin a Howard z roku 1980 líčí, podle skutečné události, jak se s miliardářem za podivných okolností krátce setká dělník, jeden z milionů obyčejných Američanů, jejichž touha po zbohatnutí je modelována televizí. Mary Steenburgenová získala Oscara za ztvárnění hlavní ženské role a Bo Goldman za scénář. Newyorští kritikové odměnili Jonathana Demmeho Cenou za režii.

 • Sa 02/09

  Total Recall

  Directed by → Paul Verhoeven
  Czech title → Total Recall
  USA 1990 / CZT / English Friendly / 113 min. / 35mm
  Cast → Arnold Schwarzenegger, Sharon Stoneová, Rachel Ticotinová

  Dystopická sci-fi o muži s implantovanými vzpomínkami patří mezi adaptacemi literárních děl Philippa K. Dicka k těm lepším. Dokončení několikrát odkládaného a přepracovávaného projektu nakonec inicioval Arnold Schwarzenegger. Přesvědčil společnost Carolco k odkoupení práv a osobně angažoval režiséra Paula Verhoevena, který jako jeden z mála v tehdejším Hollywoodu dokázal vykreslit vizi budoucnosti patřičně cynickým způsobem – a ještě za použití klasických triků.

 • Su 03/09

  An American Tragedy

  Directed by → Josef von Sternberg
  Czech title → Americká tragédie
  USA 1931 / CZT / English Friendly / 96 min. / 35mm
  Cast → Phillips Holmes, Sylvia Sidneyová, Frances Deeová, Irving Pichel

  Mladý Clyde, který je nevinen i vinen smrtí proletářské dívky, jíž se chtěl zbavit ve prospěch výnosné partie, je za svůj čin souzen a v duchu znovu prožívá svou minulost. Tak chtěl aspoň režisér Křižníku Potěmkina Dreiserův román zfilmovat – jako joyceovský vnitřní monolog. Americká tragédie měla být Ejzenštejnovým debutem v Hollywoodu, kde s ním v roce 1929 uzavřelo smlouvu studio Paramount. To se pak ale zaleklo vlastní odvahy a zdvořile požádalo politicky problematického hosta, aby dal svůj souhlas k rozvázání smlouvy (a úslužně mu obstaralo zpáteční jízdenku). Teprve když zjistil, že se Americká tragédie filmovat bude, ale bez něj, pochopil Ejzenštejn, že byl podveden. Dreiser kvůli tomu Paramount dokonce zažaloval… ale proces prohrál. Studio látku naštěstí nepostoupilo žádnému druhořadému řemeslníkovi, ale svému kmenovému režisérovi, Josefu von Sternbergovi.

 • 36th week
 • Mo 04/09

  Terezu bych kvůli žádné holce neopustil

  Directed by → Josef Pinkava
  ČSR 1976 / 92 min. / 35mm
  Cast → šimpanz Tereza, Norbert Judt, Ivan Polášek, Katka Zatovičová, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová

  Posledním titulem ve filmografii dokumentaristy a příležitostného režiséra hraných filmů Dimitrije Plichty se v roce 1976 stal rodinný snímek, který tehdy čtyřiašedesátiletý autor režíroval spolu se zkušeným Josefem Pinkavou. Titulní hrdinkou vyprávění je malá šimpanzice, kterou si přivede z exotické služební cesty doktor Tesař. Protože zvířátku se v kleci v pražské zoo nedaří, musí si Terezu vzít domů. Oba Tesařovi synové mají radost, jejich nepřejícný kamarád Pepík se však rozhodne opici ukrást. Ukáže se však, že Tereza vyžaduje péči, kterou jí chlapec nedovede dát… Dospělých rolí ve veselém příběhu o lásce ke zvířatům se ujali Luděk Munzar a Jana Hlaváčová (manželé Tesařovi). V dětských partech se objevili mimo jiné i Roman Čada a Michal Suchánek.

 • Tu 05/09

  Something Wild

  Directed by → Jonathan Demme
  Czech title → Něco divokého
  USA 1986 / CZT / English Friendly / 113 min. / 35mm
  Cast → Jeff Daniels, Melanie Griffithová, Ray Liotta

  …než přišel Hannibal

  Jméno Jonathana Demmeho (1944–2017) je nerozlučně spojeno s Mlčením jehňátek, obrovským diváckým i kritickým úspěchem počátku devadesátých let. Na několika pochybných pokračováních příběhu Hannibala Lectera je Demme bez viny, režisérem blockbusterů tento bývalý kritik a Truffautův obdivovatel nikdy být nechtěl. Napínavé road-movie Něco divokého líčí milostný vztah mezi mladým konzervativním manažerem a dívkou bez jakýchkoli zábran. Ve vypjatých scénách recenzenti nalézali vliv Rogera Cormana, pod jehož dohledem Demme v sedmdesátých letech jako režisér začínal. Pro svůj osobitý styl byl film vysoce hodnocen, vyzdvihována byla i hudba, pod níž jsou podepsáni renomovaní avantgardisté John Cale a Laurie Andersonová.


  La Bête humaine

  Directed by → Jean Renoir
  Czech title → Člověk bestie
  Francie 1938 / CZT / 92 min. / 35mm
  Cast → Jean Gabin, Simone Simonová, Fernand Ledoux, Julien Carette, Jean Renoir

  + krátký film
  Věra Chytilová / Zelená ulice / ČSR 1960 / 8 min. / 35mm

  Jeana Gabina obsazoval Renoir často, ačkoli jej nemůžeme označit za typicky renoirovského herce. S Gabinovou osobností přichází do Renoirova světa klasický tragický hrdina, pevný i v krizových momentech. Filmy, které s ním natočil, působí oproti ostatním ukázněněji a díky tomu vyšly nejvíce vstříc očekáváním dobové kritiky a diváků. Člověk bestie a Velká iluze se tak staly Renoirovými komerčně nejúspěšnějšími díly. Renoir se jen částečně ztotožňuje s naturalistickým východiskem Zolova románu, nezajímá se tolik o „genetickou“ podmíněnost hrdinova jednání, které zde spíše vychází z obecně lidských vlastností a konfliktů. Ani nemocný vrah, ani jeho vypočítavá krásná pokušitelka-oběť (Simone Simonová) nejsou pro Renoira „bestie“. Roli tuláka, neprávem nařčeného z vraždy, v níž bychom si dobře dokázali představit Michela Simona, si tentokrát zahrál sám Renoir. Úvodní dlouhá pasáž s jedoucí lokomotivou sloužila mnoha generacím filmových studentů jako vzorová ukázka dynamické montáže.

 • We 06/09

  Alla Nazimova

  / CZT / celkem 93 min. / 35mm / živý hudební doprovod, na klavír hraje Karel Loula

  James Young / Rajská růže / Rose o’Paradise
  USA 1918 / hrají: Norman Kerry, Bessie Barriscaleová, Howard C. Hickman / 33 min.

  George D. Baker / Na zapovězených cestách / Toys of Fate
  USA 1918 / hrají: Alla Nazimova, Charles Bryant, Irving Cummings / 60 min.

  Alla Nazimova (1879–1945) byla první renomovanou ruskou divadelní herečkou, jíž se podařilo dobýt Hollywood. Vítězství to bylo ovšem hlavně prestižní, nikoli kasovní; extravagantní role, které si Nazimova cílevědomě vybírala (Dáma s kaméliemi, Salomé) byly pro průměrného amerického diváka většinou příliš výlučné. Na konci němé éry bude už Alla pro hollywoodská studia „nezaplatitelná“. Náš snímek Na zapovězených cestách ji zachycuje ještě na počátku filmové dráhy, dva roky po jejím debutu Válečné nevěsty. Nakonec po ní zůstalo hlavně JMÉNO…, což není málo ve srovnání s takovým Normanem Kerrym z našeho předfilmu Rajská růže, šlechetným krasavcem, jemuž náruživý mladý filmový fanoušek Jiří Voskovec věnoval v roce 1927 v časopise Přerod několik odstavců plných sžíravě sarkastického pohrdání.


  Křižáček

  Directed by → Václav Kadrnka
  ČR – Slovensko – Itálie 2017 / 90 min. / DCP
  Cast → Karel Roden, Aleš Bilík, Matouš John

  projekce za účasti režiséra

  Malý Jeník, jediný potomek rytíře Bořka (Karel Roden), se jednoho letního dne obléká do dětského brnění a utíká z domova v touze dosáhnout Svaté země. Samota, klopýtání přes kořeny a překonání strachu ze tmy se samy o sobě stávají vzrušujícím zážitkem; neznaje však směru cesty, brzy se ztrácí a archetypálně dětský element vyprávění s ním. Zoufalý otec se vydává po stopách zmizelého synka. Jako by mu ale osud nepřál, všude přichází pozdě a zastihne vždy jen svědky tvrdící, že chlapce viděli. Bořka postupně přemáhá beznaděj, zmatené vědomí se drolí a okolní krajina se stává krajinou jeho mysli. Šest let po úspěšném debutu Osmdesát dopisů přichází Václav Kadrnka se stylisticky neméně vyhraněnou adaptací básně Jaroslava Vrchlického. Dějovou úsporností a mlčenlivostí filmového tvaru pobízí naši představivost k vykonání poetické filmové pouti za chlapeckým dobrodružstvím, přetrženým poutem mezi otcem a synem a nalezením spásy v přímořských krajinách.
  Martin Horyna, KVIFF

 • Th 07/09

  Les Liaisons dangereuses

  Directed by → Roger Vadim
  Czech title → Nebezpečné známosti
  Francie 1959 / CZT / 100 min. / 35mm
  Cast → Jeanne Moreau, Gérard Philipe, Jean-Louis Trintignant, Annette Vadimová / hudba: Thelonious Monk

  Roger Vadim si třicet let před Milošem Formanem a jeho Valmontem vybral známou předlohu Choderlose de Laclose a nenatočil jako jeho následovník kostýmní adaptaci, nýbrž její aktualizovanou verzi, situovanou do padesátých let.


  Twin Peaks: Fire Walk with Me

  Directed by → David Lynch
  Czech title → Twin Peaks: Ohni se mnou pojď
  USA 1992 / CZT / English Friendly / 135 min. / HD / vstupné 100 CZK
  Cast → Sheryl Leeová, Ray Wise, Mädchen Amicková, David Bowie

  Betlémská kulturní noc

  Pětadvacet let čekali diváci na třetí řadu pokračování seriálu Davida Lynche a Marka Frosta.
  Vraťme se teď zpátky do devadesátých let. David Lynch po sporech s ABC končí druhou sérii temným otevřeným koncem. Rozvázání spolupráce s ABC znamená pro Lynche větší tvůrčí svobodu, on ale zaskočí i nejvěrnější ze svých televizních diváků. Celovečerní film pro kina se věnuje zdánlivě již známému příběhu padlého anděla v dechberoucím podání Sheryl Leeové.
  Ponrepo a jeho kavárna se 7. září změní na Double R Diner a podzimní Midnight Movies odstartuje Lynchův ve své době nedoceněný nekompromisní snímek.

 • Fr 08/09

  Accent on Youth

  Directed by → Wesley Ruggles
  Czech title → Dvacetiletá
  USA 1935 / CZT / English Friendly / 77 min. / 35mm
  Cast → Sylvia Sidneyová, Herbert Marshall, Phillip Reed

  V Ponrepu dosud nikdy nepromítaná společenská konverzační komedie podle stejnojmenné hry Samsona Raphaelsona na oblíbené téma lásky, jež „kvete v každém věku“. Žánrový specialista Wesley Ruggles v ní spojil zralé gentlemanství Herberta Marshalla s dívčím půvabem křehké Sylvie Sidneyové (1910–1999), která se do historie filmu zapíše bezprostředně poté vážnými rolemi ve filmech Fritze Langa (Byl jsem lynčován, 1935) a Alfreda Hitchcocka (Sabotáž, 1936).


  The Neon Demon

  Directed by → Nicolas Winding Refn
  Czech title → Neon Demon
  USA – Francie 2016 / CZT / English Friendly / 117 min. / DCP
  Cast → Elle Fanningová, Jena Maloneová, Keanu Reeves

  Americko-francouzský film dánského režiséra, který by se dal označit za kritický debakl české kritiky loňského roku, kdyby nějaká od blogerských výlevů odlišitelná filmová kritika u nás ještě existovala. Hrdinkou je začínající mladá modelka, jíž se expedice do Los Angeles, kde chtěla najít štěstí a slávu, promění ve zlý sen.
  „Neon Demon není x-tá bajka o pervertovaném čerstvém mase, jenž je požíráno společností podívané, la societé du spectacle. Je to vzájemná děsivá obsese, v-inscenovaná do nejposlednějšího detailu obrazu. Bylo třeba, aby se Refn konečně začal zajímat o ženské postavy; teprve jas adolescentní tváře mu dovolil natočit jeho nejlepší film.“ Cyril Béghin

 • Sa 09/09

  Maps to the Stars

  Directed by → David Cronenberg
  Czech title → Mapy ke hvězdám
  Kanada – USA – Francie – Německo 2014 / CZT / English Friendly / 111 min. / DCP / vstupné 80 CZK
  Cast → Julianne Mooreová, Mia Wasikowská, Robert Pattinson, John Cusack

  „V egyptské královské dynastii byl incest pravidlem, kvůli domnělé čistotě potomstva. Incestuózní je i Hollywood, není tam už čerstvé krve, není tam nových vizí. Pátý Spiderman a třináctí X-Meni, stále až donekonečna. Ty filmy jsou produkty incestu: deformované, retardované, impotentní.“ David Cronenberg
  Kanadský klasik jde v jednom ze svých nejlepších filmů ve stopách Billyho Wildera, který ve svém vrcholném díle Sunset Boulevard (1949) vykreslil nejsžíravější možný portrét klasického Hollywoodu; Cronenbergovi se podařilo vytvořit neméně vtipný a nemilosrdně krutý portrét této incestuózní metropolis v současnosti. Další, trochu méně očekávatelný inspirační zdroj je jen o něco málo starší než Wilderův film…

  Na své školní sešity
  na svůj stolek a na stromy
  do písku a do sněhu
  Píšu tvé jméno

  Na všechny přečtené stránky
  na všechny čisté stránky
  na kámen krev papír popel
  píšu tvé jméno

  (…)

  A silou jediného slova
  znovu začínám žít svůj život
  Narodil jsem se abych tě poznal
  abych tě volal tvým jménem
  SVOBODA

  Paul Éluard (Liberté, 1942)

 • Su 10/09

  Šíleně smutná princezna

  Directed by → Bořivoj Zeman
  ČSR 1968 / 89 min. / 35mm, HD / 6+
  Cast → Helena Vondráčková, Václav Neckář, Bohuš Záhorský, Jaroslav Marvan

  Muzikál, nebo prostě pohádka se zamilovanými písněmi. Princ a princezna se mají rádi – a proč ne? Hudbu složil Jan Hammer mladší, texty nezapomenutelných songů napsal Ivo Fischer. Jako předfilm uvedeme hravou poctu pohádkám od Kristiny Dufkové Malé pohádky.


  Airplane!

  Directed by → Jerry Zucker – David Zucker – Jim Abrahams
  Czech title → Připoutejte se, prosím!
  USA 1980 / CZV / 88 min. / 35mm
  Cast → Robert Hays, Julie Hagertyová, Lloyd Bridges

  Filmový debut režijního a scenáristického tria, které se původně sešlo ve středoškolské, poněkud excentrické divadelní skupině Kentucky Fried Theater. Připoutejte se, prosím! je nekompromisní parodií na divácky oblíbený žánr amerických katastrofických filmů z počátku sedmdesátých let. Autoři se v něm nechali volně inspirovat snímkem Nultá hodina (1957), jejž režisér Hall Bartlett natočil podle úspěšné televizní hry Arthura Haileye.

 • 37th week
 • Mo 11/09

  Die Flucht

  Directed by → Roland Gräf
  Czech title → Útěk
  NDR 1977 / CZV / 94 min. / 35mm
  Cast → Armin Mueller-Stahl, Marianne Wunscher, Leoš Suchařípa

  Pojednat téma útěku do kapitalistických zemí bylo v kinematografii NDR možné pouze za cenu demagogických retuší, které psychologické věrohodnosti vyprávěného příběhu nemohly nijak zvlášť prospět. Útěk je nicméně mimořádně zajímavý už tím, že byl prvním východoněmeckým filmem, který o jevu odchodu špičkově kvalifikovaných intelektuálů vůbec vyprávět směl. A je třeba říci, že Rolandu Gräfovi se přinejmenším v první polovině daří vdechnout život postavě ambiciózního lékaře fakultní kliniky, který, zbaven možnosti udělat ve svém oboru kariéru v socialistické NDR, se rozhoduje k emigraci. Soudruzi, kteří „společensky závažné téma“ Gräfovi zadali, ani ti, kteří mu pak na festivalu v Karlových Varech roku 1978 udělili jednu z Hlavních cen, jistě neměli sebemenší tušení, že sám Armin Mueller-Stahl podal žádost o vycestování na Západ, a to ještě během natáčení filmu, v němž vytvořil hlavní roli! Již brzy bude ve Spolkové republice pracovat pro R. W. Fassbindera a Alexandera Klugeho – a později v Americe pro Cronenberga či Scorseseho.


  Blow-Up

  Directed by → Michelangelo Antonioni
  Czech title → Zvětšenina
  Velká Británie 1967 / CZT / English Friendly / 105 min. / 35mm
  Cast → David Hemmings, Vanessa Redgraveová, Sarah Milesová

  Příběh fotografa, který objeví vraždu, aby ji zase ztratil a našel „nové vidění“ – vskutku modelový antonioniovský film. Režisérův divácky nejúspěšnější snímek (Zlatá palma v Cannes) – a také nejčastěji napodobovaný, především americkými tvůrci, jako jsou Francis Ford Coppola (Rozhovor, 1974) nebo Brian De Palma (Hadí oči, 1998). Už v názvu Blow Out odkazuje na Zvětšeninu (v originálu: Blow-Up) De Palmův film z roku 1981.

 • Tu 12/09

  Dead End

  Directed by → William Wyler
  Czech title → V newyorském přístavu
  USA 1937 / CZT / English Friendly / 83 min. / 35mm
  Cast → Sylvia Sidneyová, Joel McCrea, Humphrey Bogart, Wendy Barrieová

  Původním cílem filmu V newyorském přístavu bylo ukázat, že pochybné a nuzné městské čtvrti jsou semeništěm zločinu a vyrůstají v nich budoucí delikventi. William Wyler propůjčil ale své filmové mládeži let třicátých notnou dávku sympatických rysů a do moralizování se příliš nepouštěl. Z dospívajících hrdinů se díky velkému úspěchu díla stali v dalších snímcích „Dead End Kids“, později „East Side Kids“, ještě později „Bowery Boys“. Pokud jde o čtyři představitele hlavních dospělých rolí, ti se, jak víme, také neztratili…


  L’ascenseur pour l’échafaud

  Directed by → Louis Malle
  Czech title → Výtah na popraviště
  Francie 1957 / CZT / 85 min. / 35mm
  Cast → Jeanne Moreau, Maurice Ronet, Lino Ventura, Yori Bertinová, Georges Poujouly / hudba: Miles Davis

  V černobílém, „nově“ civilním Výtahu na popraviště nechal režisér svoji hrdinku bezcílně procházet ulicemi nočního města a kameraman dlouze ulpíval na její tváři, nejdříve napjaté, pak unavené a zklamané. Milenec (Maurice Ronet) nepřišel na smluvenou schůzku: buď jejího manžela zabít nedokázal, nebo byl přistižen při činu. Hudební doprovod se mísí s reálnými zvuky ulice, žena bloudí v smutném očekávání a muž, uvězněný v nehybném výtahu v blízkosti místa činu, mobilizuje svoji sílu i um, aby se k ní dostal – nikoli včas, ale vůbec. Vizualita šerosvitné kamery Henriho Decaë v kombinaci s melancholií hudební energie jazzového hudebníka Milese Davise – film noir pur.

 • We 13/09

  Cat People

  Directed by → Jacques Tourneur
  Czech title → Kočičí lidé
  USA 1943 / CZT / English Friendly / 67 min. / 35mm
  Cast → Simone Simonová, Tom Conway, Jane Randolphová, Jack Holt

  „Není fantastičtější věci než lidský mozek. Strach, hrůza, děs jsou v nás. Ať chceme nebo ne, všichni si v sobě neseme pocit viny. Krutost nám koluje v žilách, a to i když jsme se naučili ji ovládat... A právě dobrý horor je takový, který dokáže probudit naše spící instinkty.“
  Jacques Tourneur

  Pro mnoho milovníků a znalců hororového žánru jsou u nás Kočičí lidé jistě spojeni s remakem Paula Schradera z roku 1982 s Nastassjou Kinskou. Režisérem klasických původních Kočičích lidí byl v Americe zdomácnělý syn významného francouzského filmaře němé éry Maurice Tourneura Jacques (1904–1977), jemuž před několika týdny věnoval velkou retrospektivu festival v Locarnu. Francouzským importem byla i překrásná kočičí žena Simone Simonová (1911–2005).


  Enrico IV

  Directed by → Marco Bellocchio
  Czech title → Jindřich IV.
  Itálie 1984 / CZT / 80 min. / 35mm
  Cast → Marcello Mastroianni, Claudia Cardinaleová, Leopoldo Trieste, Paolo Bonacelli

  Pokud Bellocchiovi vždy šlo v jeho tvorbě především o postižení ambivalence pravdy, naznačení nezřetelné hranice mezi představou a skutečností, pak svého vrcholu v tomto směru dosáhl právě filmovou adaptací Pirandellova dramatu. Jindřich IV. v podání Marcella Mastroianniho je stejně tak psychopatem hrajícím si na mocného vladaře, jako moudrým bláznem, který se skrývá ve svém starém sídle, aby tady mohl žít klidný život podle starých zvyklostí. Zestárlý herec se snad jen nechce vzdát své milované role nebo si s někdejším štábem svých kolegů pouze zahrává, ale možná také před lety ve své roli uvízl natolik, že nyní už z ní nezná cestu zpátky. Zmatený herec? Starý král?

 • Th 14/09

  Roca akvavda nushi

  Directed by → Lana Gogoberidzeová
  Czech title → Až pokvetou mandloně
  SSSR – Gruzie 1972 / CZV / 78 min. / 35mm
  Cast → Zurab Kipšidze, David Abašidze

  Režisérka Lana Gogoberidzeová vystudovala původně filologii, kterou završila kandidátskou prací o současné americké literatuře. Lákal ji ale film, jemuž dala v šíři svých zájmů nakonec přednost. Debutovala v šedesátých letech společně s bratry Šengelajovými, Otarem Ioselianim a Nanou Mčedlidzeovou. Vyhranila se vůči nim jako autorka příběhů ze současnosti, která okem analytika proniká do nitra svých hrdinů a přitom uplatňuje smysl pro detail i postřehy, jež zkoumaný problém ukazují z vícera úhlů. Za komediální příběh o zrání venkovského mladíka s názvem Až pokvetou mandloně získala na Všesvazovém festivalu roku 1973 Cenu za režii.


  Le journal d’une femme de chambre

  Directed by → Luis Buñuel
  Czech title → Deník komorné
  Francie – Itálie 1963 / CZT / 90 min. / 35mm
  Cast → Jeanne Moreau, Michel Piccoli, Georges Géret, Jean-Claude Carrière, Daniel Ivernel

  Spolu se scenáristou Jeanem-Claudem Carrièrem, který si ve filmu zahrál vedlejší postavu kněze, posunul Buñuel děj Mirbeauova románu do roku 1930. Ten byl v jeho životě důležitý událostmi kolem uvedení a zákazu Zlatého věku. Zároveň mu umožňoval evokovat tehdejší klima latentního fašismu a v politické rovině tak konkrétně pojmenovat ono absolutní zlo, které hlavní hrdinku racionálně odpuzuje a sexuálně přitahuje.

 • Fr 15/09

  Alena

  Directed by → Miroslav Cikán
  ČSR 1947 / 95 min. / 35mm
  Cast → Vladimír Řepa, Miluše Zoubková, Vítězslav Vejražka, Terezie Brzková

  Český film – ztráty, nálezy a objevy

  Nadčasové téma lidské žárlivosti, nevěry a vypočítavosti nabízí historická veselohra Alena, jež vedle Cechu panen kutnohorských Otakara Vávry (1938) a Počestných paní pardubických Martina Friče (1944) patří k nejzdařilejším dílům svého žánru v české předúnorové kinematografii. Povídku Františka Kubky pro film přepsal Jan Wenig. Příběh o půvabné ženě platnéřského mistra, která dokáže zamotat hlavu nejednomu nápadníkovi a svede i samotného pekelníka. Pečlivou výpravu doplňuje výborná kamera Ferdinanda Pečenky.

 • Su 17/09

  La tortue rouge

  Directed by → Michaël Dudok de Wit
  Czech title → Červená želva
  Francie 2016 / 81 min. / 35mm, HD / 6+

  Populární japonský režisér Hajao Mijazaki poskytl ve svém studiu Ghibli poprvé prostor nejaponskému tvůrci, a tak zde v režii holandského tvůrce Michaela Dudoka de Wita vznikl poetický animovaný film beze slov, který okouzlí děti i dospělé. Snímek o sebepoznání, lásce, rodičovství i střídání generací získal mimo jiné cenu na festivalu v Cannes. Projekce začne krátkým animovaným filmem Svatba v korálovém moři.


  Il turno

  Directed by → Tonino Cervi
  Czech title → Třetí na řadě
  Itálie 1981 / CZV / 95 min. / 35mm
  Cast → Vittorio Gassman, Laura Antonelliová, Bernard Blier

  Příběh o zchudlém šlechtici a jeho milované dívce je volně inspirován románem Luigiho Pirandella. Krásná Stella projde netknuta dvěma manželstvími, až se dočká svého třetího muže, nepohledného Pepého, kterého kupodivu od začátku vroucně milovala.


  Večer FAMU

  Johana Švarcová / Ahoj, mám se dobře
  ČR 2013 / hrají: Petr Trček, Kryštof Rusek, Šimon Čech / 28 min. / HD
  Film je zasazen do léčebny pro děti s dočasným omezením pohybu. Subtilní příběh se silnou atmosférou se odehrává v poklidném tempu autentického prostředí s dětskými „neherci“. Film o světě, který se zmenšil na jednu místnost.

  Johana Švarcová / Černý dort
  ČR 2016 / hrají: Ester Geislerová, Barbora Milotová, Taťjana Medvecká / 25 min. / HD
  Na rodinných sešlostech se občas dokáže mluvit hodiny, aniž by se řeklo cokoliv podstatného. Naučené slovní obraty a ozkoušené větné konstrukce jako by najednou tvořily sváteční atmosféru, která upřímnou lidskou interakci nahradila slovní vatou. U rodinného stolu se tak mluví skoro podle scénáře a vybočení není dovoleno... Jenže právě o to se pokusí hrdinka absolventského filmu Johany Švarcové, která možná najde odvahu otevřít rodinné tajemství. Režisérka tak kolem rodinného stolu inscenuje černohumorné drama o všech důležitých věcech, které si přes všechny banality nikdy neřekneme.
  Jan Škoda

 • 38th week
 • Mo 18/09

  TGM ve filmu

  / celkem 81 min. / 35mm, HD

  pásmo filmových dokumentů

  Osmdesát let od úmrtí presidenta Tomáše Garrigua Masaryka dne 14. září 1937 připomene Národní filmový archiv ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR prostřednictvím pásma archivních snímků, jež vznikly v průběhu dvacátých a třicátých let 20. století. Dokumentární a zpravodajské filmy, střihové životopisně laděné snímky i památeční film Poslední léto TGM Alexandra Hackenschmieda a Jana Lukase představí osobnost TGM v okamžicích veřejného i soukromého života. Vztah Tomáše Garrigua Masaryka k filmu a kinematografii byl ve všech ohledech pozitivní. Ačkoli se před kamerou dle vlastních slov příliš dobře necítil, doboví kameramani obdivovali přirozenost a neafektovanost jeho projevu a natáčeli s ním velmi rádi. Domácí filmová periodika pak konstantně budovala obraz Masaryka coby vřelého obdivovatele a milovníka filmu, především na základě zmínek o četných projekcích titulů aktuální distribuční nabídky ve speciální místnosti-kině na zámku v Lánech. Ač si nechával promítat jak filmy hrané, umělecké i zábavné, tak dokumentární, spatřoval Masaryk klíčový význam filmu v jeho vzdělávacích možnostech. Cenil si těch snímků, jež umožňují důkladnější poznání vzdálených jevů (cizích zemí či regionů, jejich přírodních specifik, kulturních památek, osobností, historických událostí i společenského a všedního života), neboť jako takové pomáhají též překonávat jakýkoli druh izolovanosti (centra od venkova, českých zemí od zbytku světa), mohou přispívat ke vzájemnému porozumění mezi třídami, národy a kulturami a přemáhat „tu zaujatou a sebeuspokojenou lokálnost“ českého člověka. Pásmo uvede filmová historička Lucie Česálková.

  Slavný den města Klatov, 1923 / 11 min.

  Topoľčianky 1925 / 12 min.

  Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová návštěvou v ČSR / 9 min.

  Poselství presidenta Tomáše Garrigua Masaryka / 4 min.

  Masaryk mezi dětmi + Vánoční poselství presidenta Masaryka / 1934 / 8 min.

  Tomáš Garrigue Masaryk jako vrchní velitel československé branné moci / 8 min.

  Léto dvou presidentů / 1936 / 8 min.

  Poslední léto TGM / 1937 / 9 min.

  Tomáš Garrigue Masaryk (1937) / 4 min.


  Nickelodeon

  Directed by → Peter Bogdanovich
  Czech title → Bijásek
  USA 1976 / CZT / English Friendly / 121 min. / 35mm
  Cast → Ryan O’Neal, Burt Reynolds, Tatum O’Nealová, Brian Keith

  V Bijásku se Peteru Bogdanovichovi podařilo zábavnou formou zobrazit bouřlivé proměny, jež americká kinematografie prodělala v první polovině desátých let. (Menzelův snímek Báječní muži s klikou, který si stejný cíl vytkl ohledně vylíčení počátků českého filmu, vznikl jen krátce poté). Bogdanovich vypráví přesně v těch žánrech, které kolem roku 1910 dominovaly, je tu tedy mnoho lásky, akce a hlavně komiky ve stylu grotesek. Nechybí samozřejmě stylové mezititulky, kruhové zatmívačky, skoky v promítací rychlosti, klavírní doprovod. Vstup nového média do éry umělecké zralosti, v níž už pro naše hrdiny nebude místa, pak evokuje historická událost: premiéra filmu Davida W. Griffitha Zrození národa. Přání natočit Bijásek černobíle producenti odmítli, Bogdanovich si ho splnil teprve v roce 2009, když film vyšel na DVD.

 • Tu 19/09

  G. M. Anderson a W. S. Hart čili Zrod westernového hrdiny

  / CZT / celkem 80 min. / 35mm / na klavír hraje Michal Worek

  James Young / Zákon bílého muže / The White Man’s Law
  USA 1918 / hrají: Sessue Hayakawa, Florence Vidorová, Jack Holt, Noah Beery / 21 min.

  Asiat, vzbuzující svým exotickým zjevem apriorní nedůvěru i příjemné mrazení, se jako typus v americkém filmu objevuje v roce 1914 a nese jméno Sessue Hayakawy (1889–1973). De Millův film The Cheat (1915) proslavil japonského herce nejen v Americe, ale zjednal mu i dlouhotrvající přízeň evropské umělecké bohémy; ještě ve zvukové éře ho budou obsazovat Němec Max Ophüls, Francouz Marcel L’Herbier nebo Brit David Lean (proslulý Most přes řeku Kwai, 1957). Z němých filmů s mladým Hayakawou se v NFA dochovala necelá půlhodina snímku Zákon bílého muže, jednoho z několika, v nichž měl za partnerku populární Florence Vidorovou (1895–1977).


  Jess Robbins / Divoký střelec / Shootin’ Mad
  USA 1918 / hrají: Gilbert M. Anderson, Fred Church, Joy Lewis / 19 min.

  William S. Hart – Thomas H. Ince / Pekla synové / Blue Blazes’ Rawden
  USA 1918 / hrají: William S. Hart, Robert McKim, Maude Georgeová / 40 min.

  Před nástupem zvuku a před příchodem Johna Wayna vygeneroval hollywoodský western čtyři velké hvězdy: G. M. Andersona, W. S. Harta, Toma Mixe a Harry Careyho. Otec všech filmových kovbojů, Gilbert M. Anderson (1880–1971), měl před sto lety většinu své kariéry už za sebou. Své alter ego jménem Broncho Billy si přenášel z jednoho krátkého snímku do druhého; celkem jich natočil, většinou ve vlastní režii, několik stovek. William Surrey Hart (1864–1946) byl sice o šestnáct let starší, jeho postava Rio Jim byla ale oproti notně fantazijnímu Billymu o poznání realističtější a tudíž modernější; v příbězích obvykle prodělala vývoj z asociálního „outlawa“ v charakterního muže činu a ochránce ctnostných žen.


  Les amants

  Directed by → Louis Malle
  Czech title → Milenci
  Francie 1958 / CZT / 83 min. / 35mm
  Cast → Jeanne Moreau, Jean-Marc Bory, Alain Cuny, José-Luis de Villalonga, Gaston Modot

  Milenci jsou filmem o řece, zrcadlech a smíchu Jeanne. Zamilovaný režisér tady dokonce ponechal hlavní hrdince její jméno. Známá zápletka, v níž se žena nudí na venkovském sídle svého velmi zaměstnaného manžela, a tak stále častěji jezdí do Paříže za svým elegantním „oficiálním“ milencem, se promění v okamžiku, když Jeanne potká u řeky Bernarda, muže, který nazývá věci pravými jmény. Náhle se zdá zbytečné cokoli vysvětlovat, překonávat napětí vzniklé situace, její smích se klene nad tím vším a provane domem, jak žena stoupá po schodech do svého pokoje, rozhodnutá ke změně.

 • We 20/09

  Liolà

  Directed by → Alessandro Blasetti
  Czech title → Liolà
  Itálie 1964 / CZV / 93 min. / 35mm
  Cast → Ugo Tognazzi, Giovanna Ralliová, Pierre Brasseur, Anouk Aiméeová

  Film podle divadelní hry Luigiho Pirandella vypráví veselý až bujný příběh z jihoitalského venkova, jehož hrdinou je čtyřicetiletý vesnický donchuán Liolà. Starý lakomý boháč Simone uvěří, že dítě, které nosí jeho žena pod srdcem, je jeho vlastní, vypočítavá a proradná Tuzza bude potrestána, Liola uhájí svou svobodu. Ze starých zlatých časů českého dabingu k nám dolehnou hlasy Miloše Kopeckého, Aleny Vránové a Vítězslava Vejražky.


  Cannes 2017 / Semaine de la critique I.

  / CZT / celkem 101 min. / HD / vstupné 80 CZK

  Oficiální výběr krátkometrážních filmů

  Sofía Quirós Ubedaová / Selva / Selva
  Kostarika 2016 / 17 min.
  Zatímco země vypuzuje a oceán se potápí, odchody se opakují s každou generací. Selva tančí podle hlasů a vzpomínek, ve hře, která ji připravuje na nevyhnutelné odloučení.

  Salvatore Lista / Tvář / Le Visage
  Francie 2017 / 30 min.
  Camille, asistentka v umělecké galerii, vítá Masata Kimuru, japonského hvězdného tvůrce videoher, který přijel představit svoji nejnovější tvorbu do Francie. Camille je lhostejná ke světu uzavřeného muže, dokud ji Masato nenabídne, aby propůjčila svou tvář postavě v jeho další hře.

  Matthew Rankin / Tesla: Světlo světa/ Tesla: Lumière mondiale
  Kanada 2017 / 8 min.
  New York 1905. Vynálezce a vizionář Nikola Tesla naposledy vyšle prosbu ke svému někdejšímu mecenáši, J. P. Morganovi. Tento krátký elektrizující snímek je velkolepou obrazovou a zvukovou explozí. Byl inspirován skutečnými událostmi a čerpá jak z tradic avantgardního filmu, tak i z animovaného dokumentu.

  Moin Hussain / Skuteční bozi vyžadují krev / Real gods require blood
  Velká Británie 2017 / 20 min.
  Manchester 1990, neklidná čtvrť. Sousedka přemluví Alici, aby jí pohlídala děti, které tvrdí, že krmí noční pekelné návštěvníky. Během napětí zdejších gangů, místních pověr a vlastních abstinenčních příznaků se Alice musí rozhodnout, zda své nové svěřence opustí, nebo zůstane přes noc.

  Oliver Adam Kusio / ELA – nástin rozloučení / ELA – Szkice na Pożegnanie
  Německo 2017 / 26 min.
  Ela chce uniknout zármutku svého každodenního života a odstěhovat se na Západ, kde je lepší život. Příběh odloučení jako nového začátku.

 • Th 21/09

  Cannes 2017 / Semaine de la critique II.

  / CZT / celkem 99 min. / HD / vstupné 80 CZK

  Oficiální výběr krátkometrážních filmů

  Aleksandra Terpińská / Nejlepší ohňostroje vůbec / Najpiękniejsze fajerwerki ever
  Polsko 2017 / 30 min.
  Tři přátelé, kteří čelí vojenskému konfliktu ve své zemi, v jednom z evropských měst, jsou nuceni změnit své plány do budoucna.

  Laura Ferrésová / Vyděděnci / Los Desheredados
  Španělsko 2017 / 18 min.
  Portrét režisérčina otce, který čelí ztrátě rodinného podniku. Finanční potíže ho donutí, aby přijal místo řidiče na rozlučkových večírcích se svobodou, nicméně nehodlá přijít o svou důstojnost.

  Sam Kuhn / Möbius / Möbius
  USA – Kanada 2017 / 15 min.
  Starodávný příběh plný kouzel a proměn, který se napůl noří z paměti mladé básnířky, jejíhož milovaného bez známky života odnáší proud.

  Manon Coubia / Děti odcházejí za úsvitu / Les enfants partent à lʼaube
  Francie 2017 / 23 min.
  V ranní mlze, na zasněžené cestě, se nečekaně objevuje sedmnáctiletý Mo, s nímž matka přerušila všechny styky. Syn bere svou matku na poslední společnou cestu přes hory. Ještě dnes se Mo připojí k horské pěchotě, elitním sborům francouzské armády.

  Carlo Francisco Manatad / Jodilerks Dela Cruzová, zaměstnankyně měsíce / Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month
  Filipíny – Singapur 2017 / 13 min.
  Jodilerks je zaměstnána na čerpací stanici a dnes je její poslední pracovní den. Noc je ještě mladá...


  Cannes 2017 / Yann Gonzalez / Ostrovy a další dva středometrážní filmy

  / CZT / celkem 77 min. / HD / vstupné 80 CZK

  Yann Gonzalez / Ostrovy /Les Îles
  Francie 2017 / 23 min.
  Postavy procházejí erotickým bludištěm lásky, kdy touha je jejich jediným průvodcem. Režisér Yann Gonzalez (nar. 1977) se v roce 2013 svým celovečerním debutem Setkání po půlnoci zařadil mezi nejoriginálnější evropské filmové básníky nastupující generace.

  Carlos Conceição / Zlobivý zajíček / Coelho Mau
  Portugalsko – Francie 2017 / 33 min.
  Vzpurný mladík potrestá milence své matky. Krása a děs se snoubí. Mladí bohové nemilosrdně zavrhují konvenční morálku. Smrt krouží kolem v dětském převleku.

  Caroline Poggiová – Jonathan Vinel /After School Knife Fight
  Francie 2017 / 21 min.
  Laëtitia, Roca, Nico a Naël mají hudební skupinu. Setkají se pozdě odpoledne na pustém pozemku k poslední zkoušce. Jejich skupina již brzy přestane existovat; musí ji rozpustit, jakmile Laëtitia odjede studovat. Příběh čtyř mladých lidí, kteří se nechtějí rozloučit.

 • Fr 22/09

  Berlin: Die Sinfonie der Grosstadt

  Directed by → Walter Ruttmann
  Czech title → hraje Bennewitzovo kvarteto / Berlín, symfonie velkoměsta
  Německo 1926/27 / 65 min. / DVD / vstupné 150 CZK / senioři a studenti 120 CZK

  hudba: Viktor Ullmann (1898–1944), Hans Krasa (1899–1944), Erwin Schulhoff (1894– 1942), Pavel Haas (1899–1944)
  hraje Bennewitzovo kvarteto / Štěpán Ježek, Jakub Fišer, Jiří Pinkas, Štěpán Doležal

  Berlín, symfonie velkoměsta, dodnes jeden z nejčastěji uváděných němých filmů, přišel do kin 23. září roku 1927, nedlouho po Faustovi (14.10. 1926) a Metropolis (10.1.1927) a spolu s oběma těmito díly F. W. Murnaua a Fritze Langa je považován za kvintesenci toho nejlepšího, čeho německý film ve svém klasickém období dosáhl.

  Po první, ryze nefigurativní periodě vymezené lety 1919 až 1926 přešli němečtí filmoví avantgardisté Hans Richter a Walter Ruttmann, především pod dojmem z prvních Ejzenštejnových filmů, od animace čistě abstraktních forem ke snímkům pracujícím s montáží záběrů natočených v reálném prostředí.

  „V Berlínu, symfonii velkoměsta líčí Ruttmann lesk a bídu metropole v průběhu jednoho dne. Dlouhé statické záběry ukazují na začátku město dosud spící. Tempo se pak během dne stupňuje až k hektickému vrcholu rušného dění a s blížící se nocí se opět pozvolna zpomaluje,“ napsala Birgit Heinová, jedna z hlavních německých avantgardních filmařek současnosti.

  „Ve své Symfonii zůstává Ruttmann jednoznačně rytmikem. Ukazuje, jak lze z životní reality vybrat materiál pro snímání tak, aby se bezchybně zapojil do výrazného montážního rytmu. Ruttmann má přirozeně na sto procent pravdu, protože jeho úkolem není představit nám Berlín, ale život v něm,“ prohlásil už v roce 1928 ruský mistr montážní kinematografie Vsevolod Pudovkin během své návštěvy Německa.

  Filmový historik Walter Schobert zde navazuje: „Film Berlín, symfonie velkoměsta byl vždy nahlížen jako dokumentární film a řazen do proudu tzv. nové věcnosti (neue sachlichkeit). Ve skutečnosti je vším, jen ne dokumentem. Je to abstraktní film stejně jako jeho kreslení předchůdci a jistě není náhoda, že v úvodu se explicitně cituje Opus IV. (1923). Je to radikální montážní experiment, který si z obrazů města Berlín pouze bere materiál a člení jej podle časového sledu jednoho dne.“

  Heiko Daxl: „Ruttmann podřídil scény z reálu jedinému tématu natolik, že příběhová linka už není nutná, protože sled obrazů vyplyne z leitmotivu, analogií a kontrastů. Různé lidské činnosti, dopravní změť atd. v různých denních dobách určují délku záběrů, obrazovou kompozici a střihovou skladbu.“

  Původní hudbu složil Edmund Meisel, tehdy čerstvě proslavený svou kompozicí pro Ejzenštejnův Křižník Potěmkin. Během příštích devadesáti let se nicméně Berlín dočkal dnes už nepřehlédnutelné řady dalších hudebních ilustrací všech stylů a žánrů.  Berlin: Die Sinfonie der Grosstadt

  Directed by → Walter Ruttmann
  Czech title → hraje Bennewitzovo kvarteto / Berlín, symfonie velkoměsta
  Německo 1926/27 / 65 min. / DVD / vstupné 150 CZK / senioři a studenti 120 CZK

  hudba: Viktor Ullmann (1898–1944), Hans Krasa (1899–1944), Erwin Schulhoff (1894– 1942), Pavel Haas (1899–1944)
  hraje Bennewitzovo kvarteto / Štěpán Ježek, Jakub Fišer, Jiří Pinkas, Štěpán Doležal

  Berlín, symfonie velkoměsta, dodnes jeden z nejčastěji uváděných němých filmů, přišel do kin 23. září roku 1927, nedlouho po Faustovi (14.10. 1926) a Metropolis (10.1.1927) a spolu s oběma těmito díly F. W. Murnaua a Fritze Langa je považován za kvintesenci toho nejlepšího, čeho německý film ve svém klasickém období dosáhl.

  Po první, ryze nefigurativní periodě vymezené lety 1919 až 1926 přešli němečtí filmoví avantgardisté Hans Richter a Walter Ruttmann, především pod dojmem z prvních Ejzenštejnových filmů, od animace čistě abstraktních forem ke snímkům pracujícím s montáží záběrů natočených v reálném prostředí.

  „V Berlínu, symfonii velkoměsta líčí Ruttmann lesk a bídu metropole v průběhu jednoho dne. Dlouhé statické záběry ukazují na začátku město dosud spící. Tempo se pak během dne stupňuje až k hektickému vrcholu rušného dění a s blížící se nocí se opět pozvolna zpomaluje,“ napsala Birgit Heinová, jedna z hlavních německých avantgardních filmařek současnosti.

  „Ve své Symfonii zůstává Ruttmann jednoznačně rytmikem. Ukazuje, jak lze z životní reality vybrat materiál pro snímání tak, aby se bezchybně zapojil do výrazného montážního rytmu. Ruttmann má přirozeně na sto procent pravdu, protože jeho úkolem není představit nám Berlín, ale život v něm,“ prohlásil už v roce 1928 ruský mistr montážní kinematografie Vsevolod Pudovkin během své návštěvy Německa.

  Filmový historik Walter Schobert zde navazuje: „Film Berlín, symfonie velkoměsta byl vždy nahlížen jako dokumentární film a řazen do proudu tzv. nové věcnosti (neue sachlichkeit). Ve skutečnosti je vším, jen ne dokumentem. Je to abstraktní film stejně jako jeho kreslení předchůdci a jistě není náhoda, že v úvodu se explicitně cituje Opus IV. (1923). Je to radikální montážní experiment, který si z obrazů města Berlín pouze bere materiál a člení jej podle časového sledu jednoho dne.“

  Heiko Daxl: „Ruttmann podřídil scény z reálu jedinému tématu natolik, že příběhová linka už není nutná, protože sled obrazů vyplyne z leitmotivu, analogií a kontrastů. Různé lidské činnosti, dopravní změť atd. v různých denních dobách určují délku záběrů, obrazovou kompozici a střihovou skladbu.“

  Původní hudbu složil Edmund Meisel, tehdy čerstvě proslavený svou kompozicí pro Ejzenštejnův Křižník Potěmkin. Během příštích devadesáti let se nicméně Berlín dočkal dnes už nepřehlédnutelné řady dalších hudebních ilustrací všech stylů a žánrů.


 • Sa 23/09

  Mrtvý mezi živými

  Directed by → Bořivoj Zeman
  ČSR 1946 / 84 min. / 35mm
  Cast → Karel Höger, Zdenka Procházková, Lída Matoušková, Eduard Dubský

  Český film – ztráty, nálezy a objevy

  Celovečerní debut režiséra Bořivoje Zemana. Scénář k němu napsal spolu s Elmarem Klosem inspirován knihou norského spisovatele Sigurda Christiansena. Je rok po válce, poštovní úřad na malém městě, přepadení, jeden mrtvý, jeden zraněný a jeden zdánlivě bez úhony přeživší poštovní asistent, jenž vydal peníze pachatelům. Hranice hrdinství a společenské předsudky o zbabělosti. Sugestivní, místy až syrové psychologické drama, které stojí především na hereckém výkonu Karla Högera jako hlavního hrdiny.

  viz Filmový přehled


  Il deserto rosso

  Directed by → Michelangelo Antonioni
  Czech title → Červená pustina
  Itálie 1964 / CZT / 110 min. / 35mm
  Cast → Monica Vittiová, Richard Harris, Carlo Chionetti

  Červená pustina je situována do okolí Ravenny, kde nedaleko historických staveb vyrostlo chladné monstrum kovových potrubí, cisteren, komínů a vysokých pecí. Uprostřed odumírající přírody se začíná proměňovat myšlení zde pracujících a žijících lidí. Mladá Giuliana je v takovém světě bezradná, schoulí se do sebe, stále častěji se ztrácí v bludišti neurózy.

  „Antonioni mohl konečně zobrazit svět tak, jak ho vlastníma očima viděl, protože nahradil vidění neurotičky v jeho celku svým vlastním viděním, estetickým deliriem. Tuto kompletní substituci opravňuje myslitelná analogie obou vidění. Pokud by v té substituci byla i trocha libovůle, nebylo by přesto co namítat. Je jasné, že nepřímá svobodná subjektivní perspektiva je jen záminkou, s níž Antonioni nakládá, jak se mu to hodí, aby si dopřál nejvyšší básnické svobody. Svobody, jež hraničí s libovůlí, a právě proto je opojná.“
  Pier Paolo Pasolini

 • Su 24/09

  Dobré odpoledne s polštinou

  / 110 min. / 35mm / 6+

  pásmo krátkých filmů a jazyková dílna

  Rek – polyglot / r. Lechosław Marszałek / Polsko 1967
  Jmenuji se Filemon / r. Ludwik Kronic / Polsko 1972
  Bolek a Lolek – dva rytíři / r. Władysław Nehrebecki / Polsko 1963

  Společně s kolegy z Polského institutu se vydáme na výlet k našim severním sousedům. Nejprve uvidíme něco ze slavné polské animované tvorby a pak se pod vedením lektorky hravou formou dozvíme, co má polština společného s češtinou, a co naopak vůbec ne. A určitě se také naučíme pár polských slov.


  Arnold

  Directed by → Georg Fenady
  Czech title → Drahý zesnulý
  USA 1973 / CZT / English Friendly / 84 min. / 35mm
  Cast → Stella Stevensová, Roddy McDowall, Elsa Lanchesterová

  „Arnold is dead... and a newlywed.“ Zní motto z plakátu k tomuto filmu. Lord Arnold jako mrtvola leží v rakvi, přesto se ožení se svou mladou milenkou Karen. Ta si ho nebere z lásky, ale jak jinak, pro peníze. Jenže její plán najít lordovo ukryté jmění a pak žít s jeho mladším bratrem Robertem nemůže vyjít. Černá komedie, plná gagů a nepředvídatelných zvratů přecházející do parodie sebe sama. Další z příležitostí pro parádní veseloherní roli Stelly Stevensové.

 • 39th week
 • Mo 25/09

  Cesta do pravěku

  Directed by → Karel Zeman
  ČSR 1955 / 82 min. / 35mm
  Cast → Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš, Zdeněk Husták

  Těžištěm Zemanovy tvorby je patnáctileté období (1955–1970), kdy vzniká šest celovečerních snímků kombinujících postupy hraného a animovaného (kresleného i loutkového) filmu. Dílem, které ukázalo perspektivnost nové metody, byla Cesta do pravěku, snímek, jenž zaznamenal ve své době celosvětový úspěch (vyznamenán byl mj. na festivalech v Benátkách, Edinburgu a Mannheimu), ale během následujících dekád navíc prokázal neobyčejnou trvanlivost. Ohlas v odborných kruzích vzbudil také v Americe, kde se první podobný pokus o filmové oživení prehistorického světa uskutečnil již v němé éře (Ztracený svět, 1925). Komerčně byl Zemanův film v USA využit (či spíše vykořistěn) ve svévolně změněné verzi s novým komentářem a přidanými scénami. Jméno nešťastníka Freda Ladda, který v roce 1960 spáchal zločin s názvem Journey to the Beginning of Time, se bohužel v mnoha databázích objevuje vedle jména Zemanova. Tyto smutné epizody nakonec jenom stvrzují nesmírný průkopnický význam původní Cesty do pravěku, rodící se v letech nejtužšího socialistického realismu. Z této perspektivy je už skoro malý zázrak, že didaktické zadání a nutnost striktně se držet vědecky doložených poznatků nijak nenarušuje konzistenci poetického univerza, kde nález zkameněliny trilobita slouží jako pozvánka k „samozřejmému“ proplutí jeskyní času a prozkoumání světa „na druhé straně“.


  Melodie světa + Píseň práce

  Directed by → Walter Ruttmann

  Walter Ruttmann / Melodie světa / Melodie der Welt
  Německo 1929 / 46 min. / 35mm

  Walter Ruttmann / Píseň práce / Acciaio
  Itálie 1933 / hrají: Piero Pastore, Isa Polaová, Vittorio Bellaccini / CZT / 63 min. / 35mm

  Ruttmannova Melodie světa – vůbec první dlouhý německý zvukový film – vyvolala pro svou audio-vizuální montáž obdiv kritiků v celém světě. Nad „výpovědní“ hodnotu staví autor – stejně jako již v předchozím němém Berlínu, symfonii velkoměsta (1927) – formální principy vlastní hudbě nebo modernímu malířství.
  O čtyři roky později natáčí v Itálii podle předlohy Luigiho Pirandella snímek Píseň práce, svůj první pokus o hraný film s melodramatickými motivy. Podobně jako ve stejné době v Rusku Pudovkin, narazil i Ruttmann na vlnu nepochopení; na rozdíl od roku 1929 – tedy čtyři roky po zavedení zvuku a ustálení standardů v jeho užívání – nebyla už doba podobným experimentům s formou nakloněná. Ruttmann se vrátí do nacistického Německa a příležitost natočit další dlouhý film už nedostane. Umírá v Berlíně v červenci 1941.

 • Tu 26/09

  Nueve Cartas a Berta

  Directed by → Basilio Martín Patino
  Czech title → Devět dopisů pro Bertu
  Španělsko 1966 / CZT / 90 min. / 35mm
  Cast → Elsa Baezaová, Montserrat Blanchová, Mary Carrillová, Antonio Casas

  Citový deník mladého studenta píšícího neodeslané dopisy dceři republikánského emigranta, s níž se setkal v cizině. Mistrovsky zpracované svědectví o rozštěpené generaci tlumočí v obrazech Salamanky a Madridu pozvolné citové, rozumové i politické proměny, jimiž procházely děti válečných „vítězů“. Na festivalu v San Sebastianu získal film roku 1966 Cenu za nejlepší první film. Režisér byl vězněn a premiéra jeho filmu ve frankistickém Španělsku byla pozdržena až do února 1967. Jak důležitou inspirací zůstává i pro generaci dnešních španělských filmařů, ukázal před nedávnem dokumentární snímek Basilio Martín Patino, desátý dopis (V. García del Pinoová, 2014).


  Jules et Jim

  Directed by → Franҫois Truffaut
  Czech title → Jules a Jim
  Francie 1961 / CZT / 100 min. / 35mm
  Cast → Jeanne Moreau, Oskar Werner, Henri Serre, Marie Duboisová, Jean-Louis Richard

  + krátký film
  Město Cognac / Francie 1918 / CZT / 9 min.

  Přátelství, román, krása, Francie a Německo, černá a bílá, láska a smrt, jedna žena a dva muži... kteří se zamilovali do úsměvu sochy. Film-mýtus, který s riskantní opravdovostí proudí z jednoho citu do druhého, ale nejvíc se točí kolem stručného poučení, které jeho autor, François Truffaut, zakusil mnohokrát velmi citelně na vlastní kůži: „Dvojice... to není v lásce žádné řešení. Ale jiná řešení nejsou.“

  „S mými pětasedmdesáti léty jsem to, co zbylo z Kateřiny, pozoruhodné postavy Rochéova románu Jules a Jim. Dovedete si představit, s jakou zvědavostí jsem čekala na okamžik, kdy budu moci spatřit na plátně Váš film. 24. ledna jsem do kina BĚŽELA. (...) Jedním rázem se mne zmocnila ta úžasná schopnost, s níž jste Vy a Jeanne Moreau oživili, co my jsme nazdařbůh žili. Že příběh nás tří dokázal poměrně věrně vylíčit Henri-Pierre Roché, to jistě není žádný zázrak. Ale jak je možné, že jste toho byl schopen Vy?“
  Helen Hesselová, 30. ledna 1962

 • We 27/09

  Das Haus am Fluss

  Directed by → Roland Gräf
  Czech title → Dům u řeky
  NDR 1986 / CZT / 89 min. / 35mm
  Cast → Katrin Sassová, Sylvester Groth, Manfred Gorr

  Německo 1941 až 1942. Vystřízlivění obyčejné rodiny z nadšení pro hnědý režim na pozadí příběhu manželského trojúhelníku. Aneb co dělají matky a dcery, když jsou mužští členové rodiny na frontě. Adaptace románu Friedricha Wolfa Ruský kožich sklidila dobrý ohlas nejen doma, ale i na festivalech na druhé straně železné opony.

 • Fr 29/09

  Le amiche

  Directed by → Michelangelo Antonioni
  Czech title → Přítelkyně
  Itálie 1955 / CZT / 95 min. / 35mm
  Cast → Eleonora Rossi-Drago, Gabriele Ferzetti, Yvonne Fourneauxová, Franco Fabrizi

  Antonioniho raná tvorba je u nás stále málo známá. Patří sem sedm pozoruhodných dokumentárních filmů z let 1943–1950, mistrovský celovečerní debut Kronika jedné lásky (1950), sociologická sonda Poražení (1952) a hořký příběh ze světa filmu Dáma bez kamélií (1952). V polovině padesátých let už bylo vnímání Antonioniho ustálené: náročný umělec, bohužel s malým komerčním potenciálem. Přítelkyně tuto problematickou pozici v rámci italské kinematografie upevnily; film získal v Benátkách Stříbrného lva a několik dalších cen na jiných festivalech. Do naší distribuce se nedostal a tento na Antonioniho poměry nečekaně „dialogový“ film byl v našem prostředí zcela zastíněn pozdější „tetralogií citů“ (1959–1964). Tu v mnohém předznamenává, i když zatím spíš tematicky než formálně: prostředí středních a vyšších kruhů, muži a ženy, kteří nechali vychladnout své vztahy, přátelství mezi ženami, ohrožené lží a intrikařením, a přesto občas dodávající útěchu a naději.


  Cesta pustým lesem

  Directed by → Ivan Vojnár
  ČR 1997 / 87 min. / 35mm
  Cast → Václav Koubek, Pavel Landovský, Jana Dolanská, Eliška Sirová

  „Znepokojilo mne, jak mimořádné nepochopení projevili čeští kritici pro odlišnost filmového vyjádření, které neodpovídá jejich apriorní představě o tom, jak má film vypadat.“
  Jaromil Jireš (1997)

  „V létě roku 1913 jsem opustil Vídeň,“ prozrazuje o sobě na začátku filmu Cesta pustým lesem dentista Holubek (Václav Koubek), jehož další kroky vedou na Šumavu, kde v zapadlé vesnici prožije jeden rok. Svět rázovitých lidí, jehož se stane součástí, jej sice nepřivede k nějakému zásadnímu životnímu poznání, má ale cenu zkušenosti, která až časem může nalézt své zhodnocení.
  Film získal mj. hlavní cenu Mata d’or na festivalu v nizozemském Leeuwardenu a Cenu za nejlepší kameru v Barceloně.

 • Sa 30/09

  Lesní chodci

  Directed by → Ivan Vojnár
  ČR – Slovensko – Francie 2003 / 95 min. / 35mm
  Cast → Zdeněk Novák, Jitka Prosperi, Jiří Schmitzer, Miroslav Bambušek, Petra Poláková, Ester Hocke

  Inspiraci k natočení dalšího hraného filmu nalezl Ivan Vojnár ve stejnojmenné knize Martina Ryšavého. Rufus (Jiří Schmitzer) a Čerčil (Zdeněk Novák), hrdinové Lesních chodců, si záměrně zvolili osud outsiderů, aby unikli povinnostem k různým formám moci. V takto vymezeném „prostoru“ hledají své místo v životě a rozhodujícím způsobem do toho zapojují i své potomky, když je ještě v dětství spolu zasnoubí. Retrospektivně vedené vyprávění, odehrávající se v průběhu třiceti let minulého století, natáčel Vojnár v Ústí nad Labem a jeho okolí s neherci a členy tamního Činoherního studia. Velká část jejich spolupráce byla založena na improvizaci, což kladlo značné nároky i na kameramanskou práci Ramunase Greičiuse. Jak napovídá název filmu, podstatnou roli v něm hraje opět les, zde jako metafora nedosažitelného snu o svobodě.


  La Mariée était en noir

  Directed by → François Truffaut
  Czech title → Nevěsta byla v černém
  Francie – Itálie 1967 / CZT / 96 min. / 35mm
  Cast → Jeanne Moreau, Jean-Claude Brialy, Michel Bouquet, Michel Lonsdale

  William Irish je autorem románu o ženě, která se zarážející důsledností mstí viníky smrti svého manžela. Truffaut z něj udělal svou nejčernější komedii. Hudbu složil Bernard Herrmann, po Marnie (1964) nespravedlivě zavržený spolupracovník nejlepších Hitchcockových filmů, jejž Truffaut pro tento svůj film „adoptoval“ (což se v následujících řádkách z 31. srpna 1967 pochopitelně neřeší.)

  „Milý Alfrede Hitchcocku, s odpovědí na Váš dopis jsem chtěl počkat, než dokončím film Nevěsta byla v černém. Teď zrovna stříháme a 15. 11. máme předat konečnou verzi United Artists. Protože jsme točili francouzsky a hlavně proto, že jsem se nemusil zlobit s žádným Oskarem Wernerem, proběhlo natáčení výrazně uspokojivěji a harmoničtěji než u 451 stupňů Fahrenheita. (...) Můžu Vám říci, že Jeanne Moreau je díky svému nasazení, hbitému chápání, dobré náladě a nezlomné solidaritě herečkou, s níž se pracuje ideálně. Na place je připravena hrát rychle nebo pomalu, směšně nebo smutně, vážně nebo bláznivě a dělat všechno, co po ní režisér vyžaduje. A dojde-li ke katastrofě, setrvá na straně kapitána a bez mručení a velkých cavyků se s ním hrdinně potopí, přičemž si odpustí i otčenáš. (...) Jako v Julesovi a Jimovi jsem ji poprosil, aby tu roli hrála úplně přirozeně a obyčejně, aby její nečekané jednání vyznělo uvěřitelně a lidsky. Jak to vidím já, je Julie Kohlerová pannou, protože její muž byl zabit v den jejich svatby. Ale tato informace ve filmu není obsažena a musí zůstat tajemstvím mezi Jeanne Moreau, Vámi a mnou! (...)
  S netrpělivostí očekávám americké vydání Rozhovorů Hitchcock-Truffaut. Jak si vzpomenete, nebylo mým cílem dostat se do žebříčků bestsellerů, ale odhalit a vyvést z míry domýšlivý postoj newyorské filmové kritiky. Cílovým publikem jsou odborníci a rostoucí společenství cinefilů a bezpochyby to má víc společného s knihami Igora Stravinského nebo s Paulem Klee a jeho Deníkem než s memoáry Stalinovy dcery. Přes toto malé varování Vás mohu uklidnit. Nakladatel Laffont se zdá být s odbytem ve Francii a v Kanadě velmi spokojen. Milý pane Hitchcocku, doufám v brzké dobré zprávy ohledně Vašeho 51. filmu. Prosím, vyřiďte mé vřelé pozdravy paní Hitchcockové! Nadále Váš věrný přítel François Truffaut!“