Program

07/2018 (Change)
 • 27th week
 • Tu 03/07

  Ze soboty na neděli

  Directed by → Gustav Machatý
  ČSR 1931 / 69 min. / HD / vstup zdarma
  Cast → L. H. Struna, Magda Maděrová, Jiřina Šejbalová, Karel Jičínský, R. A. Dvorský

  PROMÍTÁNÍ NA NÁDVOŘÍ ANEŽSKÉHO KLÁŠTERA

  Psychologické drama sleduje příběh dvou stenotypistek, které po týdnu monotónní kancelářské práce hledají o sobotním večeru únik z každodenního stereotypu. První zvukový film Gustava Machatého propojuje realismus s poetickým viděním všedního městského života a odvážně experimentuje s využitím zvuku v rámci moderního filmového jazyka. Na svoji dobu tematicky i stylově progresivní film, podbarvený jazzovými melodiemi Jaroslava Ježka, vznikl podle námětu Vítězslava Nezvala.

  Méně známý, ovšem neméně zdařilý snímek režiséra filmů Erotikon (1929) či Extase (1933), vyniká využitím progresivních tvůrčích postupů, filmových montáží a především povýšením zvukové složky filmu na plnohodnotný vyjadřovací prostředek, nezávislý na obraze. Prostřednictvím kontrapunktu obrazu a zvuku Machatý dosahuje nových, překvapivých významů i humorného účinku. Také dobová kritika přijala Ze soboty na neděli jako dosud nejzdařilejší zvukový film. Na výsledku se bezpochyby podepsala i Machatého schopnost obklopovat se významnými osobnostmi umělecké avantgardy. Kromě již zmíněných Vítězslava Nezvala a Jaroslava Ježka se na filmu jako architekt podílel Alexandr Hackenschmied a Machatého stálý spolupracovník, kameraman Václav Vích.

 • Th 05/07

  Ozvěny ELBE DOCK

  / celkem 67 min. / HD / vstup zdarma

  projekce za účasti tvůrců

  krátké filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého - ELBE DOCK.

  Dužan Duong / Bo Hai
  ČR 2017 / 26 min.
  Mladí Vietnamci myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale přeci zůstávají Vietnamci. Dokazuje to režisér Dužan Duong, který natočil hraný dokument o životě ve večerce, kterou v Čechách vlastní jeho rodina. Ztracen mezi regály, neví, kam patří, kde vidí svou budoucnost a co si má počít sám se sebou.

  Daria Kashcheeva / Praha očima cizinců
  ČR 2017 / 5 min.
  Ve svém klauzurním animovaném dokumentu nechává studentka FAMU Daria Kashcheeva líčit pražské cizince hořko-vtipné detaily života v Čechách ze své specifické perspektivy. „Češi mají tendenci si pořád jen stěžovat, jsou pesimističtí a pořád je všechno na hovno, špatně… což jako řeknu oukej… ale taky život je krásný,“ zamýšlí se jeden z protagonistů filmu.

  Michal Kindernay / Transformace / Výpary / Melanosis
  ČR 2017 / 9 min.
  Temná je voda, jejíž koloběh člověk nepřirozeně otáčí, šroubuje a přetváří, aby jej v zájmu rozvoje změnil v nevratnou disharmonii. Neprvoplánová doprovodná hudba je temná stejně jako znečištěná voda vytékající z elektráren a spolu s obrazy průmyslu dotváří výsledný pocit ekologické úzkosti.

  Matěj Šmelko / Úhorná
  ČR 2017 / 27 min.
  Dokumentární film o postupně zanikajícím pojmu – Úhorňan – obyvateli obce Úhorná, na rozmezí středního a východního Slovenska. Sociální sonda do slovenské obce, kde se zastavil čas a zavládla chudoba a s ní spojený těžký život. Film vypovídá o současné situaci na místě, kde průměrný věk přesahuje 65 let.

 • 28th week
 • Tu 10/07

  Lásky jedné plavovlásky

  Directed by → Miloš Forman
  ČSR 1965 / 75 min.
  Cast → Hana Brejchová, Vladimír Pucholt, Milada Ježková, Josef Šebánek

  „Jednoho dne, bylo už po půlnoci, jsem jel autem domů, do Všehrdovy ulice za Národním divadlem, a najednou vidím, jak si to po mostě šine holka s kufrem (...) Zastavil jsem, dal se s ní do řeči (...) a pak už jsem rychle zjistil, že čeká na nejbližší vlak do Varnsdorfu v pět hodin ráno, že přijela v sobotu odpoledne za klukem, ale nenašla ho...“ Na základě tohoto letmého setkání vznikl – za autorské spolupráce Jaroslava Papouška a Ivana Passera – Formanův snímek, jeden z těch českých filmů, které jsou v zahraničí dodnes nejčastěji uváděny a vydávány na DVD. Nezapomenutelné jsou především Pucholtovy rozhovory s jeho filmovými rodiči poté, co se v jejich domácnosti objeví dívka s kufrem, na niž si mladík pamatuje jen velmi matně.

 • Th 12/07

  Stavitel chrámu + Noc na Karlštejně

  / celkem 83 min. / HD / vstup zdarma

  Karel Degl – Antonín Novotný / Stavitel chrámu
  ČSR 1919 / hrají: Jakub Seifert, Rudolf Deyl st., Eva Vrchlická / 39 min.

  Jeden z prvních československých výpravných velkofilmů s živým hudebním doprovodem Radima Přidala, Matěje Drabiny, Mariana Friedla a Barbory Jiráskové.

  Snímek Stavitel chrámu je adaptací pražské pověsti o architektovi Petru Parléři, kterému Karel IV. zadal úkol dostavět v Praze gotický chrám, dílo přesahující možnosti tehdejší architektury. Jeden z prvních československých výpravných velkofilmů na půdorysu archetypálního faustovského příběhu zkoumá lidské ambice, pochyby a závist.
  Živý hudební doprovod k filmu obstará Radim Přidal (Behind the Door, Surf Trick), Matěj Drabina (Behind the Door, Bandjeez), Marian Friedl (Jitka Šuranská, Martin Chodúr, Iva Bittová a další) a Barbora Jirásková. Radim Přidal a Matěj Drabina učí na ZUŠ Leoše Janáčka ve Frýdlantě nad Ostravicí. Marian Friedl se hudbě věnuje prakticky i teoreticky, je odborníkem na nástroje z celého světa a vynikajícím multiinstrumentalistou. Friedl je mimo jiné držitelem ceny Anděl 2016 za album Mateřština, a v ceny Anděl 2017 žánrové kategorii s albem Beránci a vlci. Sopranistka Barbora Jirásková je absolventkou Janáčkovy konzervatoře Ostrava a v současné době studentkou pěveckého oddělení pražské HAMU. Vyhrála řadu tuzemských mezinárodních soutěží, v minulém roce několikrát vystoupila jako sólistka s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

  Olaf Larus-Racek / Noc na Karlštejně
  ČSR 1919 / hrají: Josef Bělský, Berta Šíblová-Zuzáková, Málka Tuháčková, Václav Plavec, Olga Illiková / 44 min.

  Snová adaptace stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického se spolu se Stavitelem chrámu řadí k prvním československým historickým filmům. Projekci doprovodí hudební performance.

  Snímek Olafa Laruse-Racka z roku 1919 vyniká svým surreálně snovým vyprávěním, časovými skoky a míšením fantastických a historických prvků. V Noci na Karlštejně hraje největší roli práce se subjektivním vyprávěním, kterého je dosaženo pomocí nespočtu formálních a optických efektů. I přes lehkou nejistotu Racka, se kterou se snaží budovat komické momenty, jde o pozoruhodný snímek, který stojí v základech československé žánrové tradice.

  Noc na Karlštejně doprovodí hudební performance speciálně připravená pro účely letního kina Anežka LIVE!!

 • 29th week
 • Tu 17/07

  Videoklipy Petra Marka

  / 80 min. / HD / vstup zdarma

  uvádějí Petr Marek a Sylva Poláková

  Petr Marek – filmový režisér a pedagog, který nevystudoval FAMU ani žádnou jinou filmovou školu, frontmen kapely MIDI LIDI a člen dalších hudebních uskupení, jenž neprošel žádnou konzervatoří – představí během jednoho letního večera výběr ze svých autorských videoklipů.
  Markovu klipovou tvorbu, podobně jako jeho filmy (např. Láska shora, Nebýt dnešní, Nic proti ničemu) charakterizuje balancování mezi frontmanským narcismem a sebekritickou parodií. Podobnou dvojí perspektivu uplatňuje i na profesní světy, do nichž vstupuje na první pohled jako amatér, ale ve skutečnosti je kritickým insiderem.

 • Th 19/07

  Noc mladého českého filmu

  / 90 min. / HD / vstup zdarma

  projekce za účasti tvůrců

  iShorts ve spolupráci s Národním filmovým archivem uvádějí filmový večer zaměřený na mladé, čerstvě nebo nedávno debutující autory z FAMO, FAMU a zlínské UTB. Uvidíte čtyři krátké hrané filmy za přítomnosti autorů, kteří nám přiblíží, jaký byl právě ten jejich krok od školních filmů k filmu profesionálnímu / celovečernímu.

 • 30th week
 • Tu 24/07

  Vienna calling

  Directed by → Petr Šprincl
  ČR 2018 / 67 min. / HD / vstup zdarma

  předpremiéra filmu za účasti tvůrců

  Letní nekropříběh o vykradači hrobů, jenž se svými pohůnky v maringotce vydává do Vídně vrátit ukradené zuby Strausse a Brahmse. Zuby, které sám ukradl.

 • Th 26/07

  Všichni dobří rodáci

  Directed by → Vojtěch Jasný
  ČSR 1968 / 123 min.
  Cast → Radoslav Brzobohatý, Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Waldemar Matuška, Drahomíra Hofmanová

  Jasného Rodáci – bez špetky ironie řečeno, film s mytologickým oparem. K tomu jeden trefný postřeh za všechny. Světoznámý český vědec a vynálezce Otto Wichterle se o něm kdysi zmínil: „Nejsilnější důraz u Jasného spočívá právě na těch rozrušených vztazích. Protože z nich nic nezbylo, když se všechny rozsypaly, zůstali tady lidé jako holá, obnažená individua, a byli najednou jasně vidět. Zatímco ve fungujícím systému lidé tak jasně vidět nejsou. Právě tím Rodáci asi silně působí na každého, protože každý se v některém z nich sám najde.“

 • 31st week
 • Tu 31/07

  120 BPM

  Directed by → Robin Campillo
  Francie 2017 / české titulky / 140 min. / HD / vstup zdarma
  Cast → Adèle Haenel, Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Antoine Reinartz, Félix Maritaud, Médhi Touré, Aloïse Sauvage

  Evropské filmové léto s Kreativní Evropou a cenou Lux

  Raná devadesátá léta minulého století. AIDS si už deset let vybírá kruté oběti na životech, přesto aktivisté z pařížské pobočky hnutí ACT UP bojují s nezájmem veřejnosti, otupělostí vlád a machinacemi farmaceutických firem. Nováček Nathan se seznamuje s radikálem hnutí Seanem, jehož politický boj je zároveň bojem o život. Sean je HIV pozitivní a jeho čas se krátí…