Program

02/2018 (Change)
 • 5th week
 • Th 01/02

  Freaks

  Directed by → Tod Browning
  Czech title → Zrůdy
  USA 1932 / English friendly / české podtitulky / 64 min. / 35mm
  Cast → Wallace Ford, Leila Hyamsová, Olga Baclanova, Roscoe Ates

  Kontroverzní směs hororu a artistního filmu, pro který Todd Browning angažoval skutečné „oběti“ cirkusového a varietního podnikání. Film, o němž každý slyšel, ale už ne každý ho viděl. Příběh o lidské důstojnosti a neopětované lásce, vnitřní kráse – nazývejme to jak chceme – ale zejména snímek stejně tak znepokojivý jako hluboký.

 • Sa 03/02

  Karkulka a sedm trpaslíků

  pásmo krátkých filmů / DCP / animační dílna / 6+

  O Červené Karkulce / r. Martina Holcová / ČR 2017 / 4 min.
  Bažinou / r. Kryštof Ulbert / ČR 2017 / 6 min.
  Probouzeč / r. Filip Diviak / ČR 2017 / 10 min.
  Čarodějka / r. Anna Němečková / ČR 2018 / 4 min.
  Otesánek / r. Linda Retterová / ČR 2017 / 5 min.
  O Kovladu / r. Kateřina Čupová / ČR 2017 / 8 min.
  Pod mrakem / r. Filip Diviak – Kateřina Čupová / ČR 2018 / 4 min.
  První sníh / r. Lenka Ivančíková / ČR 2015 / 14 min.

  Sedm mladých českých režisérů natočilo nezávisle na sobě celkem osm filmů pro dětské diváky. Ve svých snímcích se sice často inspirují motivy z klasických pohádek, ale zároveň je zajímavých způsobem aktualizují a přibližují dnešním dětem. Přijďte se seznámit s tvorbou nastupující generace českého animovaného filmu a ještě se něco naučit. Po projekci totiž bude následovat animační dílna.

 • Su 04/02

  Pavel Juráček: Deník

  debatují Marie Kratochvílová a Zuzana Černá
  Pavel Juráček je známý především jako scenárista a režisér. Zásadním dílem pro něj však byly i vlastní deníky, jež nabízejí podrobný vhled do jeho komplikované osobnosti i do doby, která jej obklopovala a utvářela. Právě na ně se zaměří editorka jejich kompletního knižního vydání Marie Kratochvílová v dialogu s filmovou historičkou Zuzanou Černou. Moderovanou debatu otevře projekce filmu Takovéhle jaro snad ještě nebylo, v němž se střihačka a režisérka Tereza Kozáková snaží skrze Juráčkovy deníky číst historii i současnost.

 • 6th week
 • Sa 10/02

  Krakonoš a lyžníci

  Directed by → Věra Plívová-Šimková
  ČSR 1980 / 72 min. / 35mm / 6+
  Cast → Karel Heřmánek, Milan Padalík, Jan Kreidl

  + krátký film
  Otřes / r. Josef Žárský / ČR 2018 / 3 min. / HD

  Hrdiny příběhu, odehrávajícího se v zasněžených Krkonoších na počátku 20. století, jsou sourozenci Jenda a Matěj Pelčovi, kteří načerno vypomáhají při práci ve sklářských hutích. Z každodenní rutiny kluky vytrhne proslulý místní pašerák, který uniká ochráncům spravedlnosti na nejnovějším vynálezu – na lyžích. Muž, který pro obyvatele krkonošské vísky ztělesňuje vzpouru proti nespravedlivé c. a k. vrchnosti, nakazí svou vášní pro lyžování nejen zvídavé kluky, ale i jejich učitele. Honba na pašeráka však ještě zdaleka není u konce.

 • 7th week
 • Sa 17/02

  Zlatovláska

  Directed by → Hermína Týrlová – Jan Dudešek
  ČSR 1955 / 42 min. / 35mm / 3+

  Zlínská režisérka Hermína Týrlová se ve spolupráci s Janem Dudeškem ujala adaptace klasické pohádky o zlém králi, zlatovlasé princezně a živé a mrtvé vodě. Oproti známější hrané verzi téže pohádky se ale Týrlové snímek odlišuje. Jde o loutkový film a za základ navíc neposloužila klasická verze pohádky od Boženy Němcové, ale veršovaná dramatizace pohádky pro loutkové divadlo, jejímž autorem je Josef Kainar. Po projekci filmu bude následovat animační dílna.

 • Su 18/02

  Počátky barvy v české kinematografii

  přednáší Tereza Frodlová
  Zavádění barevného filmu probíhalo v Československu v podmínkách zestátněné kinematografie ve čtyřicátých a padesátých letech. Přednáška představí podmínky nástupu a rozšíření barevného filmu a upozorní na problémy, kterým v této době československý filmový průmysl čelil v souvislosti s politickým směřováním země. Několik konkrétních příkladů také přiblíží, jak se historické a politické okolnosti mohou projevit ve vzhledu a estetice snímků.

 • 8th week
 • Sa 24/02

  Jestřábí moudrost

  Directed by → Vladimír Drha
  ČSR 1989 / 88 min. / 35mm / 6+
  Cast → Markéta Hrubešová, Jiří Pomeje

  + krátký film
  O stvoření světa / r. Magdalena Kvasničková / ČR 2015 / 2 min. / HD

  Baladická pohádka, natočená v česko-polské koprodukci, vypráví příběh o prokletí královského syna, který má podle jestřábí vědmy zabít vlastního otce. Dokud se tak nestane, v království bude panovat věčná zima. Novorozený královský syn Kryštof má být proto zabit, ale nestane se tak. Dítěte se ujme ptáčník a společně se svým synem ho vychovává. Když však princ dospěje, zjistí, že nástrahám osudu není snadné uniknout.

 • Su 25/02

  Pod našim okýnkem / My Street Films

  Projekt My Street Films, který se zaměřuje na podporu kritického myšlení v oblasti audiovize, funguje v českém prostředí od roku 2014. Jednou z jeho hlavních aktivit je podpora tvorby lokálně angažovaných filmů, které přispívají k emancipaci občanské společnosti. Ke strategii projektu patří spojování aspirujících tvůrců s profesionálními dokumentaristy. Motivace, očekávání a osobní zkušenosti představí ve speciálně vybraném pásmu pro Paralelní kino dokumentaristé Viola Ježková a Ivo Bystřičan.
  uvádějí: Sylva Poláková, Viola Ježková, Ivo Bystřičan