Program

12/2017 (Change)
 • 48th week
 • Sa 02/12

  Hrátky s čertem

  Directed by → Josef Mach
  ČSR 1956 / 101 min. / 35mm / 6+
  Cast → Josef Bek, Eva Klepáčová, Alena Vránová

  + krátký předfilm
  Dva mrazíci / r. Jiří Trnka / ČSR 1954 / 12 min. / HD

  Původní divadelní hru upravil do podoby filmového scénáře sám její autor Jan Drda. Vysloužilý voják Martin Kabát se v pohádkovém příběhu musí vydat do pekla, aby z něj vysvobodil princeznu Dišperandu a její služebnou Káču, které se výměnou za ženichy upsaly ďáblu. Podaří se mu to s pomocí anděla Theofila? Film Josefa Macha se hlásil k idylické národní tradici. A to nejen svým námětem, ale i dekoracemi a kostýmy podle předloh Josefa Lady. Jako předfilm uvádíme animovaný snímek Jiřího Trnky s hlasy Vlasty Buriana a Jana Wericha.

 • Su 03/12

  Rekonstrukce: Novák a Havlíček

  Ondřej Novák a Jiří Horníček ve svém společném filmovém debutu rekonstruují reálný případ vraždy bezdomovce, která byla spáchána v roce 2015. Za použití střídmých vizuálních prostředků vytvářejí tísnivou atmosféru, v níž spíše než kriminální napětí dostávají prostor otázky možných motivací a podoby spravedlnosti. Kino premiéru filmu Rekonstrukce, jenž byl prezentován na MFF v Locarnu, bude doplněna o další autorské snímky těchto tvůrců.
  Uvádí: Sylva Poláková, Johana Ožvold, Ondřej Novák a Jiří Havlíček

 • 49th week
 • Sa 09/12

  Adventní pohádky

  pásmo krátkých filmů / HD / animační dílna / 3+

  Měsíční pohádka / r. Zdeněk Miler / ČSR 1958 / 13 min.
  Půlnoční příhoda / r. Břetislav Pojar – Jiří Trnka / ČSR 1960 / 12 min.
  Žertíkem s čertíkem / r. Hermína Týrlová / ČSR 1980 / 7 min.

  Některé filmy si nejlépe užijete jedině před Vánoci. A právě takové jsme tentokrát vybrali. Měsíční pohádku Zdeňka Milera jako by namaloval mráz na okna, v Půlnoční pohádce Břetislava Pojara a Jiřího Trnky doslova ožije vánoční nadílka a Hermína Týrlová ve filmu Žertíkem s čertíkem dokáže, že i s čertem může být legrace – alespoň když je vyrobený z perníku. Po projekci bude následovat zasněžená animační dílna s lektorkou ze sdružení Ultrafun.

 • Su 10/12

  České filmové stars

  I přes nostalgické vzpomínání na domácí hvězdy meziválečného období a protektorátu panuje o fungování hvězdného systému a o poválečných osudech nejvýraznějších českých stars nadále spousta nejasností. Na příkladu kariér Oldřicha Nového a Jiřiny Štěpničkové přednáška nastíní jak nezbytnost hvězd pro kulturní průmysly, tak vytváření dobře rozpoznatelného hereckého typu. Dále představí výzvy a překážky, jimž musely tyto osobnosti po válce čelit.
  Přednáší: Šárka Gmiterková

 • 50th week
 • Sa 16/12

  Sedmero krkavců

  Directed by → Alice Nellis
  ČR – Slovensko 2015 / 99 min. / DCP / 6+
  Cast → Martha Issová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil, Sabina Remundová

  + krátký předfilm
  Betlém / r. Jiří Trnka / ČSR 1947 / 10 min. / HD

  Příběh dívky Bohdanky, která se rozhodne mlčením a splněním těžkých úkolů vysvobodit svých sedm zakletých bratrů, zaznamenala ve své sbírce pohádek již Božena Němcová, podobný příběh je známý i díky bratřím Grimmům. Přestože jde o jednu z nejznámějších pohádek, mnoha filmových zpracování se nedočkala. Tím nejnovějším je snímek režisérky Alice Nellis, která se snažila o pozoruhodně uměřené propojení tradice a moderního pojetí. Jako předfilm uvádíme vánoční epizodu ze Špalíčku Jiřího Trnky.