Program

12/2017 (Change)
 • 48th week
 • Fr 01/12

  Klejnot wolnego sumienia

  Directed by → Grzegorz Królikiewicz
  Czech title → Klenot svědomí
  Polsko 1981 / CZT / 90 min. / 35mm
  Cast → Mieczysław Voit, Krzysztof Luft, Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Kazanecká

  „Scénář filmu Klenot svědomí je kompilací dokumentů, týkajících se Varšavské konfederace a motivů z lyricko-epické básně Juliusze Słowackého (1809–1849), nazvané Jan Bielecki. Pojednává o ujednání z 28. 1. 1573, podle něhož se v Polsku začaly tolerovat různé víry. Tento klenot svobodného svědomí, jak jej označili současníci, měl zaručit jako první v Evropě nejen svobodu víry, ale i náboženský mír. Byl jednak reakcí na pustošivé náboženské války v okolních zemích, jednak pomáhal udržovat státní jednotu na obrovském území, kde vedle sebe žili polští katolíci a kalvíni, pravoslavní Rusíni, Židé, Arméni, Tataři a Turci, vyznávající islám, luteránští Němci a pohanské skupiny Litevců. Hlavní dramatické pásmo filmu líčí konflikt mezi katolickým šlechticem Janem Bieleckým a kalvínem Sienawským, a je pojato jako tragédie člověka, který ve jménu morálky musí vystoupit proti objektivně moudrému zákonu, jenž v daném případě chrání zločin. Závěrečná scéna krvavé lázně byla míněna i jako varování tváří v tvář politickým vášním roku, v němž film vznikal.“
  Galina Kopaněvová


  Il demonio

  Directed by → Brunello Rondi
  Czech title → Démon
  Itálie – Francie 1963 / CZT / 98 min. / 35mm / vstupné 100 CZK
  Cast → Daliah Laviová, Frank Wolff, Anna María Avetaová

  Před dvěma lety byly vánoční Midnight Movies věnovány hororovému žánru, letos pokračujeme s klasikou Brunella Rondiho, stálého spolupracovníka Federica Felliniho a Roberta Rosselliniho na scénářích takových filmů jako Sladký život, 8 1/2 nebo Evropa 51. Najednou nám je hned jasnější, že nepůjde o další z řady jednoduchých žánrových variací na téma démonické posedlosti, ale o originální společenskou satiru s hororovými prvky a legendou mnohdy obskurních filmů Frankem Wolffem.

  Ve stejném roce, kdy Mario Bava natočil přelomovou Masku démona, dokončil svůj neméně působivý, leč nedoceněný horor Felliniho scenárista Brunello Rondi. Mladá vesničanka (sexuální symbol šedesátých let, izraelská herečka Daliah Laviová) je obviněna z čarodějnictví a následně přinucena podstoupit rituál exorcismu. Snímek, předznamenávající vlnu duchařských hororů sedmdesátých let, byl poprvé uveden na festivalu v Benátkách.

 • Sa 02/12

  Modern Times

  Directed by → Charles Chaplin
  Czech title → Moderní doba
  USA 1935 / CZT / 81 min. / 35mm
  Cast → Charles Chaplin, Paulette Goddardová, Chester Conklin, Henry Bergman

  + krátké filmy
  Charlieho překažený milostný román / 1917 / 5 min. / 35mm
  Charlieho sen / 1917 / 5 min. / 35mm

  V obvyklé omnipotenci vzniklé dílo (Chaplin byl autorem námětu, scenáristou, hlavním představitelem, režisérem a autorem hudby!), které se jako jediný dlouhý hraný film své doby programově vyhnulo dialogovým scénám (Chaplina tu ovšem poprvé slyšíme zpívat), bylo nesmírně odvážné i po obsahové stránce. Nikdo jiný v Hollywoodu by si ve třicátých letech nedovolil – byť v humorné formě – vylíčit společenské poměry s tak jasnozřivou úderností. Po Světlech velkoměsta, která se rodila těžce ve svízelných improvizacích, se Chaplin u svého dalšího filmu rozhodl pro detailní přípravu, která zabrala několik let a je na výsledku znát – „klasičnost“ všeobecně obdivovaného Zlatého opojení zde režisér překonává právě tím, jak dokáže ve svém portrétu světa, nahlíženého tentokrát skeptičtěji a z mnohem více perspektiv, bez obav střídat motivy a nálady, aniž by se vzdal finální „ucelenosti“ a katarze, kterou přinese nesmrtelný závěrečný obraz.


  Fantastická 16mm noc / Stvůry a kreatury

  Fantastické filmy patří noci. Národní filmový archiv proto letos ve své Fantastické 16mm noci nabídne mimořádnou příležitost podívat se na emblematické snímky žánru i na raritní ukázky z „béčkové“ produkce.
  Naše první a ne zrovna krátká Fantastická 16mm noc se zaměří na téma stvůr a kreatur. Uvidíme pravěké živočichy i netvora ze surfařské pláže.
  Co mají béčkové filmy společné s formátem 16mm, je princip: méně je někdy více. V digitální éře se povědomí o kráse zrna 16mm kopií promítaných v kinosálech trochu vytratilo. Naštěstí je tu ale Ponrepo, kino, kde se promítají filmy.
  Tuto noc věnujeme nosiči, který dlouhá léta využívaly hlavně filmové kluby. V úzkém formátu budou promítnuty všechny snímky, a to v kopiích, které nám laskavě půjčili sběratelé i nově vzniklá specializovaná filmotéka Cinémathèque16. Opět si můžeme připomenout, jak výraznou pomoc při ochraně filmového dědictví prokazují soukromí nadšenci.
  Nechme se na velkém plátně upoutat zvláštním kouzlem a svébytnou materialitou tohoto formátu. Každému z celovečerních filmů budou předcházet vzácné trailery nebo krátké fantastické snímky, které jinde určitě neuvidíte.

  21.00 Harry O. Hoyt / Ztracený svět / The Lost World
  USA 1925 / 61 min.

  23.30 George A. Romero / Noc oživlých mrtvol / Night of the Living Dead
  USA 1968 / 96 min.

  02.00 John Hall / Dívky z pláže a monstrum / The Beach Girls and the Monster
  USA 1965 / 70 min.

  04.30 Juliusz Machulski / Sexmise / Seksmisja
  Polsko 1984 / 109 min.

 • Su 03/12

  Mikuláš je za dveřmi

  pásmo krátkých filmů / výtvarná dílna / HD / 6+

  Dvě klubíčka / r. Hermína Týrlová / ČSR 1962
  Zvířátka a petrovští / r. Jiří Trnka / ČSR 1946
  Žertíkem s čertíkem / r. Hermína Týrlová / ČSR 1980
  Dva mrazíci / r. Jiří Trnka / ČSR 1954

  Po projekci si děti pod vedením lektorky mohou vyrobit a ozdobit vlastní punčochu, do které vám Mikuláš třeba nadělí něco dobrého.


 • 49th week
 • Mo 04/12

  La Lussuria, L’Invidia

  Directed by → Edoardo Bencivenga
  Czech title → Sedm smrtelných hříchů: Vášeň, Závist
  Itálie 1918 / CZT / 100 min. / 35mm / na klavír hraje Michal Worek
  Cast → Francesca Bertiniová, Livio Pavanelli

  Francesca Bertini
  Zbožňovaná italská hvězda němé éry, „prima donna assoluta“, se jmenovala Francesca Bertiniová (1888–1985). K velkým restaurátorským projektům Národního filmového archivu devadesátých let minulého století patřilo znovuoživení rozsáhlého cyklu z roku 1918 Sedm smrtelných hříchů, v němž Bertiniová sehrála sedm hrdinek, jež jsou buď strůjkyněmi, či obětmi hříchu z názvu té které kapitoly. Diva tu dostala vítanou příležitost ukázat se v protichůdných charakterech a různých dramatických polohách. NFA vrátil snímkům i jejich dobové obarvení a předvedl je v Karlových Varech a na dalších domácích a zahraničních přehlídkách.

 • Tu 05/12

  Przypadek Pekosińskiego

  Directed by → Grzegorz Królikiewicz
  Czech title → Případ Pekosiňského
  Polsko 1993 / CZT / 95 min. / 35mm
  Cast → Bronisław Pekosiński, Maria Klejdyszová, Franciszek Pieczka

  Válečný nalezenec Bronisław Pekosiński se stává obětí soupeření katolické vychovatelky a komunistického funkcionáře, z piedestalu jakéhosi symbolu utrpení své vlasti a z pozice geniálního šachisty posléze klesá na dno alkoholismu a choroby. Originální a riskantní režisérův postup (Pekosiński ztělesnil sám sebe od dětství až do současnosti!) dává dílu neobvyklou autenticitu. Prostřednictvím svého hrdiny, který prochází životem morálně takřka nedotčen, podává autor strhující výpověď o charakteru celé poválečné éry.

  „Kulhavý Bronek, odstrčený společností jako zbytečná šachová figura (roku 1963 byl mistrem oblasti) v jistém smyslu reprezentuje Polsko tak, jak je reprezentoval Birkut u Wajdy (Člověk z mramoru). Pekosiński je stejně nevinným dítětem socialistického Polska – dítětem neanalyzované a nerozhřešené epochy, která byla vytěsněna ze svědomí národa a tíží na něm jako starý hřích. (...) Při hledání filozofických kořenů uměleckých postojů Królikiewicze narážím na Nietzscheho s jeho vizí člověka jako bytosti nedokonalé, nezdařené, přesto však plné vůle k moci, čekající nové zrození a hledající východisko mimo dobro a zlo. Cožpak není jeho hrdina zformován do tvaru nietzscheánského Ježíše, který je spojením vznešenosti, chorobnosti a dětinskosti?“
  Tadeusz Sobolewski (1993)


  The Salvation Hunters

  Directed by → Josef von Sternberg
  Czech title → Lovci spásy
  USA 1925 / CZT / 60 min. / 35mm / na klavír hraje Karel Loula
  Cast → George K. Arthur, Georgia Haleová, Bruce Guerin

  + krátký film
  László Moholy-Nagy / Marseille / Marseille Vieux Port / Francie 1929 / 9 min. / 35mm

  Drama dvou mladých lidí a malého dítěte, kteří musejí čelit hrubosti okolního světa a stálému vykořisťování v prostředí přístavu.

  „Bylo už zapotřebí pořádné odvahy, když chtěl někdo v roce 1925 natočit svůj celovečerní debut bez hvězd a ve vlastní produkci. Navíc ho ještě uvedl slovy:
  Kinematografie zanedbává podstatné momenty života, jakmile se netýkají těla, ale myšlení. V tomto filmu bude naším cílem natočit myšlenku.

  Aby takto hned zkraje položil Bazinovu otázku po tom, co kinematografie je – a aby podal tak rozhodnou odpověď – musel se ten někdo jmenovat Josef von Sternberg. Kinematografie, to je pro něj myšlení.

  V tomto úvodním prohlášení Lovců spásy máme už celého Sternberga. Jeho víceméně experimentální snímek, který tolik zaujal Charlese Chaplina, lze označit za vůbec první americký nezávislý film.“
  Jean Douchet (březen 2017)

 • We 06/12

  Vlak bez voznog reda

  Directed by → Veljko Bulajić
  Czech title → Vlak bez jízdního řádu
  Jugoslávie 1959 / CZT / 121 min. / 35mm
  Cast → Ivica Pajer, Inge Ilinová, Lia Barbieriová, Olivera Markovićová

  Chorvatský režisér Veljko Bulajić, školený v Itálii Cesarem Zavattinim, transformoval svou zahraniční zkušenost do domácí kinematografie. Poté, co se několik let věnoval dokumentu, debutoval na poli celovečerního hraného filmu snímkem Vlak bez jízdního řádu. Příběh byl inspirován skutečnými událostmi, kdy stát v roce 1946 přiměl obyvatele neúrodných horských vesnic chorvatské Dalmácie k přesídlení do úrodné srbské Vojvodiny, odkud byli po druhé světové válce odsunuti etničtí Němci a Maďaři. Několikadenní přesun vlaku a jeho cestujících není vždy jen poklidný. Obyčejní venkované opustili své domy jen s nejnutnějšími věcmi a s obavami i vzrušením směřují k novému domovu. Budovatelská roadmovie detailně líčené v neorealistickém hávu zobrazuje nejen směřování do neznámé země, ale také k novým zítřkům a hodnotám, jaké v roce 1945 nastolila nově ustavená komunistická vláda.


  Voyage à travers le cinéma franҫais

  Directed by → Bertrand Tavernier
  Czech title → Putování francouzským filmem I
  Francie 2016 / CZT / 100 min. / DCP
  Cast → účinkují: Bertrand Tavernier, umělecký ředitel MFF Cannes Thierry Frémaux / režie ukázek: Jean Renoir, Robert Bresson, Jean-Luc Godard, Jean Vigo, René Clair, Franҫois Truffaut, Max Ophüls, Marcel Carné, Jean Grémillon, Jacques Becker, Jean Cocteau, Jean-Pierre Melville, Claude Autant-Lara, Agnès Vardová, Edmond T. Gréville, Julien Duvivier, Claude Sautet ad.

  Příslovečný strom, kvůli kterému není vidět les, nese ve francouzské kinematografii jméno nouvelle vague. Osobitý koncentrát z nepřeberného arzenálu obrazů a forem, který les (tj. francouzský film klasického období) skrývá, vytvořil režisér, kterého od jeho kolegů vždy odlišovala míra, v níž byl ponořen v dějinách tohoto umění. Bertrandu Tavernierovi se v tomto ohledu v současnosti vyrovná vlastně jen jeho přítel Martin Scorsese – a podobný je i přístup, jímž oba svou vášeň předávají dál. Divák si tedy může být jist, že ho ve třech neobvykle hutných festivalových hodinách nečeká žádné opakování probrané látky, ale: objevy, překvapení, netušené analogie. Dějiny netvoří jenom „le patron“ (i když i u autora Pravidel hry je stále co objevovat!), ale také Edmond T. Gréville, s jehož jménem a obrazy se tu mnohý divák setká asi vůbec poprvé (abychom jmenovali aspoň jeden příklad z mnoha). Otevřete oči dokořán, mesdames, messieurs!

 • Th 07/12

  Kanodžo to kare

  Directed by → Susumu Hani
  Czech title → Ona a on
  Japonsko 1963 / CZT / 110 min. / 35mm
  Cast → Eidži Okada, Sačiko Hidariová, Kikudži Jamašita

  Jeden z nejlepších snímků japonské nové vlny. Diskrétní, neobyčejně pohyblivá kamera provází ženu ze středních vrstev, žijící zpočátku poměrně spokojeně se svým nepříliš empatickým manželem v novostavbě, na její filantropické cestě k obyvatelům sousední nouzové kolonie. Film výborně ukazuje, jak sterilní prostředí moderního sídliště může utvářet chování lidí v něm žijících. Hudbu složil Toru Takemitsu. V československé distribuci neuvedený snímek se na plátno Ponrepa vrací po čtyřiceti letech.

 • Fr 08/12

  Vårnatt

  Directed by → Eric Solbakken
  Czech title → Jarní noc
  Norsko 1976 / CZT / 95 min. / 35mm
  Cast → Espen Skjønberg, Astrid Folstadová, Svein Scharffenberg

  Sourozenci Hallstein a Sissel žijí s rodiči na venkovském statku. Jedné jarní noci zůstanou poprvé sami doma, jelikož rodiče jdou na pohřeb, který se koná v sousední vsi. Právě když děti večeří, někdo zabuší na dveře. Venku stojí cizí lidé, kteří hledají přístřeší. Rozbilo se jim auto a jedna z žen bude brzo rodit. Zanedlouho vyplouvají na povrch skryté konflikty a nálada v domě začíná houstnout. Hallstein, jenž se dosud choval velmi dětsky, poznává během této jedné noci svět dospělých. Komorní drama o soužití, vztazích a dospívání na motivy románu norského spisovatele Tarjeie Vesaase (1897–1970), jenž je v Norsku považován za třetího největšího domácího spisovatele po Henriku Ibsenovi a Knutu Hamsunovi.
  Projekce ve spolupráci se Skandinávským domem.


 • Sa 09/12

  無間道 / Mou gaan dou

  Directed by → Andrew Lau – Alan Mak
  Czech title → Volavka
  Čína – Hongkong 2002 / CZT, ENT / 101 min. / 35mm
  Cast → Andy Lau, Tony Leung, Anthony Wong

  Hvězdně obsazený thriller pojednává o tajných informátorech v řadách mafie i policie. Film s vytříbeným stylovým zpracováním i scénářem se stal předobrazem slavného filmu Martina Scorseseho z roku 2006 Skrytá identita s Leonardem DiCapriem, Mattem Damonem a Jackem Nicholsonem.


  八步半 喜怒哀樂

  Directed by → Teddy Robin Kwan
  Czech title → Bdělé sny
  Čína – Hongkong 2017 / CZT, ENT / 92 min. / DCP
  Cast → Kevin Cheng, Stephy Tang

  Hongkongský multitalent Teddy Robin Kwan, který je od sedmdesátých let coby hudební skladatel, producent a herec podepsán pod desítkami filmů, se po letech vrátil k režii povídkovým snímkem, v němž zpracovává čtyři své sny.


  PTU: Police Tactical Unit

  Directed by → Johnnie To
  Czech title → Policejní hlídka PTU
  Čína – Hongkong 2003 / CZT, ENT / 88 min. / 35mm
  Cast → Simon Yam, Lam Suet, Ruby Wong, Raymond Wong

  Jeden z vrcholných thrillerů hongkongského klasika Johnnieho Toa zpracovává až zlomyslně nevyzpytatelné vyprávění o jedné ztracené pistoli i o mnohoznačné hranici mezi zákonem a zločinem v nočních uličkách Hongkongu.

 • Su 10/12

  Chlapec a srna

  pásmo krátkých filmů / výtvarná dílna / HD / 9+

  Kamenáč Bill a drzí zajíci / r. Václav Bedřich / ČSR 1964
  Co medvědi rádi / r. Veronika Zacharová / ČR 2015
  Chlapec a srna / r. Zdenek Sirový / ČSR 1962

  Po projekci si mohou diváci vyrobit optickou hračku a alespoň naoko si díky ní ochočit libovolné zvíře.


  烈日當空 / Lit yat dong hung

  Directed by → Heiward Mak
  Czech title → V prázdném slunci
  Čína – Hongkong 2008 / CZT, ENT / 110 min. / 35mm
  Cast → Lam Yiu-Sing, Sham Ka-kei

  Celovečerní debut, který režisérka Heiward Mak natočila jako třiadvacetiletá. Pohled do každodenních životů dospívajících Hongkongčanů, sedmnáctiletých spolužáků, v novém miléniu. Euforie, úzkost i nevalné vyhlídky mladé generace konzumní metropole.


  一代宗師 / Yat doi zung si

  Directed by → Wong Kar-Wai
  Czech title → Velmistr
  Čína 2013 / CZT, ENT / 122 min. / BD
  Cast → Tony Leung , Zhang Ziyi, Chang Chen, Zhao Ben-Shan

  V pro něj typické melancholické romanci tentokrát Wong Kar-Wai osobitě uchopil žánr filmů o bojových uměních. Divákům nabízí pohled do dávno zašlého světa, kde těžší rány než protivníci dokázaly zasadit city svázané ctí a poslušností tradicím.

 • 50th week
 • Mo 11/12

  天水圍的日與夜 / Tin Shui Wai dik yat yu ye

  Directed by → Ann Hui
  Czech title → Dny a noci v Tin Shui Wai
  Čína – Hongkong 2008 / CZT, ENT / 90 min. / DCP
  Cast → Pau Hei-Ching, Chan Lai-Wan

  Režisérka Ann Hui, představitelka hongkongské nové vlny osmdesátých let, vtahuje ve své optimistické ódě na každodennost diváky do životů obyčejných lidí napříč různými generacemi žijících v titulní obytné čtvrti.


  殺破狼.貪狼 / Sha po lang: taam long

  Directed by → Wilson Yip
  Czech title → Paradox
  Čína – Hongkong 2017 / CZT, ENT / 98 min. / HD
  Cast → Louis Koo, Wu Yue

  Dravý akční thriller mistra žánru Wilsona Yipa navíc s choreografií Sammo Hunga přiznává inspiraci ve francouzském hitu 96 hodin (r. P. Morel, 2008), ale příběh policejního vyjednavače, který v Thajsku pátrá po unesené dceři, současně pojímá jako vypjaté drama o krutém osudu.

 • Tu 12/12

  志明與春嬌 / Chi Ming yu Chun Giu

  Directed by → Edmond Pang
  Czech title → Láska na dva prásky
  Čína – Hongkong 2010 / CZT, ENT / 104 min. / 35mm
  Cast → Miriam Yeung, Shawn Yue, Jo Kuk, Vincent Kok, Roy Szeto

  Zákaz kouření na veřejných prostranstvích v Hongkongu dává záminku ke sbližování lidí vykázaných do koutků v postranních uličkách. Z této premisy vzešla neotřelá romantická komedie s velkým nadhledem a citem pro vystižení detailů života v Hongkongu.


  香港製造 / Heung Gong jai jo

  Directed by → Fruit Chan
  Czech title → Made in Hong Kong
  Hongkong 1997 / CZT, ENT / 108 min. / DCP
  Cast → Sam Lee, Wenders Li

  V reálných prostředích a s mladými neherci natáčený film o bezvýchodné situaci trojice dospívajících hrdinů ukazuje Hongkong bez pozlátka typických žánrových produkcí. Současně připomíná zjitřenou atmosféru před předáním britské kolonie Číně.

 • We 13/12

  Mitasareta seikatsu

  Directed by → Susumu Hani
  Czech title → Plný život
  Japonsko 1962 / CZT / 103 min. / 35mm
  Cast → Ineko Arimová, Kóširó Harada, Takahiro Tamura

  Plný život připomíná svými výrazovými prostředky francouzskou novou vlnu, věnuje se ale svébytné japonské realitě. Režisér tady podává citlivý portrét mladé ženy, herečky, která usiluje o skutečnou rovnoprávnost. Po třech letech odchází od málo odpovědného manžela, osamostatňuje se, shání novou práci, začíná se angažovat ve veřejném životě, pozná i nového partnera, s nímž má podobné názory.


  Voyage à travers le cinéma franҫais

  Directed by → Bertrand Tavernier
  Czech title → Putování francouzským filmem II
  Francie / CZT / 100 min. / DCP
  Cast → účinkují: Bertrand Tavernier, umělecký ředitel MFF Cannes Thierry Frémaux / režie ukázek: Jean Renoir, Robert Bresson, Jean-Luc Godard, Jean Vigo, René Clair, Franҫois Truffaut, Max Ophüls, Marcel Carné, Jean Grémillon, Jacques Becker, Jean Cocteau, Jean-Pierre Melville, Claude Autant-Lara, Agnès Vardová, Edmond T. Gréville, Julien Duvivier, Claude Sautet ad.

  Příslovečný strom, kvůli kterému není vidět les, nese ve francouzské kinematografii jméno nouvelle vague. Osobitý koncentrát z nepřeberného arzenálu obrazů a forem, který les (tj. francouzský film klasického období) skrývá, vytvořil režisér, kterého od jeho kolegů vždy odlišovala míra, v níž byl ponořen v dějinách tohoto umění. Bertrandu Tavernierovi se v tomto ohledu v současnosti vyrovná vlastně jen jeho přítel Martin Scorsese – a podobný je i přístup, jímž oba svou vášeň předávají dál. Divák si tedy může být jist, že ho ve třech neobvykle hutných festivalových hodinách nečeká žádné opakování probrané látky, ale: objevy, překvapení, netušené analogie. Dějiny netvoří jenom „le patron“ (i když i u autora Pravidel hry je stále co objevovat!), ale také Edmond T. Gréville, s jehož jménem a obrazy se tu mnohý divák setká asi vůbec poprvé (abychom jmenovali aspoň jeden příklad z mnoha). Otevřete oči dokořán, mesdames, messieurs!

 • Th 14/12

  Zlatý věk grotesky + Magistři smíchu

  / celkem 86 min. / 35mm

  Robert Youngson / Zlatý věk grotesky / The Golden Age of Comedy
  USA 1957 / CZV / 71 min. / 35mm
  Pro evropské uvedení střihového pásma Zlatý věk grotesky nenapsal komentář nikdo menší než René Clair. Když byla antologie v roce 1960 zakoupena i pro naše kina, přeložil jeden z předních českých filmových historiků zakladatelské generace, Jaroslav Brož, Clairův text do češtiny, čímž vznikla svébytná cenná archiválie. Dnes se s touto přidanou hodnotou můžeme vrátit k takovým osobnostem americké němé komedie, jako byli Harry Langdon, Billy Bevan, Ben Turpin, Mack Sennett, Will Rogers, Edgar Kennedy nebo Andy Clyde. O Laurelovi a Hardym nemluvě.

  Miroslav Khun / Magistři smíchu
  ČSR 1978 / 15 min. / 35mm
  V roce 1978, kdy se slavilo 80. výročí natočení prvních českých filmů, vznikla tato pocta české prvorepublikové veselohře s veterány Janem Werichem, Františkem Filipovským a Natašou Gollovou, které doplnili mladí obdivovatelé Dagmar Veškrnová a Jiří Menzel. V historických ukázkách mimo jiné: Burian, Haas, Nový, V+W, režiséři Martin Frič a Karel Lamač.


  Rodin

  Directed by → Jacques Doillon
  Czech title → Rodin
  Francie – Belgie 2017 / CZT / 119 min. / DCP
  Cast → Vincent Lindon, Izïa Higelinová, Patricia Mazuyová, Bernard Verley, Séverine Caneeleová, Edward Akrout

  „Uvědomujeme si, jak malé jsou lidské ruce, jak brzo se znaví a jak málo času je jim dáno pro práci. Toužíme spatřit ty ruce, které žily životem sta rukou, které žily jako celý národ rukou, národ, který povstal před slunce východem, aby kráčel dlouhou drahou tohoto díla. Ptáme se po člověku, který těmto rukám vládl. Kdo je to?“
  Rainer Maria Rilke (1903)

  Otázku pražského rodáka Rilkeho, Rodinova přítele, si klade i třiasedmdesátiletý klasik francouzského filmu Jacques Doillon. Jeho Rodin s přesvědčivě robustním Vincentem Lindonem v titulní roli letos reprezentoval Francii v hlavní soutěži festivalu v Cannes.

 • Fr 15/12

  Sarajevský atentát

  Directed by → Veljko Bulajić
  ČSR – Jugoslávie 1975 / CZV / 122 min. / 35mm
  Cast → Christopher Plummer, Florinda Bolkanová, Maximilian Schell, Jan Hrušínský, Libuše Šafránková, Otomar Korbelář, Jiří Holý

  Jugoslávsko-československý velkofilm o předehře první světové války. Přípravy a provedení atentátu z 28. června roku 1914, jemuž padli za oběť rakouský následník trůnu František Ferdinand d’Este a jeho žena Žofie Chotková. Točilo se nejen v Sarajevu, ale i mnoha lokacích tehdejšího Československa. Vrcholem snímku je monumentální davová scéna v ulicích bosenské metropole.

 • Sa 16/12

  Bwana Toši no uta

  Directed by → Susumu Hani
  Czech title → Pan Toši
  Japonsko 1965 / CZT / 92 min. / 35mm
  Cast → Kijoši Acumi, Cutomu Šimomoto, Samuel K. Andrew

  Ve třech filmech konfrontoval Susumu Hani japonskou mentalitu s cizím prostředím (vedle Pana Tošiho to později byla Nevěsta z And a Mio). První z nich, Pan Toši, se zároveň stal prvním japonským celovečerním filmem natočeným na africkém kontinentu (Tanzanie, Keňa a Uganda). Inspirován skutečným příběhem jedné expedice, vytvořil Hani portrét nepříliš praktického Japonce, který byl pověřen nesnadným úkolem. Cílem jeho osamělé výpravy do Afriky má být zorganizování stavby obytného domku pro skupinu japonských geologů, jež se chystá na cestu do jedné zapadlé tanzanské vsi. Pan Toši se ocitá v africkém vnitrozemí a na kontakty s jeho obyvateli je stejně málo připraven jako domorodci na jeho nečekaný příchod.


  Advent s Irenou a Vojtěchem Havlovými

  Vánoční hvězda

  recitace / Táňa Fischerová
  hudba / Irena a Vojtěch Havlovi

  Adventní poezie a texty s doprovodem vánočních písní a koled a skladeb pro zpěv, violy da gamba, piano, violoncello, tibetské mísy a zvonky. Projekce krátkého filmu Puškar – město Bohů (kamera a režie Irena Havlová) s živým doprovodem Ireny a Vojtěcha Havlových.

  www.havlovi.wz.cz

 • Su 17/12

  Jiří Brdečka / III. pásmo krátkých filmů 1968–1973

  / celkem 83 min. / 35mm

  Moc osudu / 1968 / 6 min.
  Pomsta / 1968 / 14 min.

  Poslední golem / 1968 / 24 min.
  druhá povídka z filmu Pražské noci
  hrají: Josef Bláha, Martin Růžek, Jan Klusák, Lucie Novotná
  hudba: Zděnek Liška
  návrh kostýmů: Theodor Pištěk
  Rabbi Löw intrikuje proti mladšímu krakovskému rabínovi, povolanému do Prahy císařem Rudolfem II., jenž se rozzlobil pro odmítnutí pražského rabína oživit golema.

  Metamorfeus / 1969 / 13 min.
  Jak se moudrý Aristoteles stal ještě moudřejším / 1969 / 12 min.
  Jsouc na řece mlynář jeden / 1971 / 11 min.
  Tvář / 1973 / 3 min.

 • 51st week
 • 52nd week
 • We 27/12

  Chaplinův festival

  / CZT / celkem 116 min. / 35mm

  Mnoho nejrůznějších vesměs neautorizovaných antologií bylo za posledních sto let sestaveno z filmů, které Charles Chaplin režíroval v letech 1916 až 1917 pro firmu Mutual. Jelikož byl Chaplin za německé okupace v protektorátu zakázaným ovocem, byl těsně po válce divácký hlad i po těchto raných filmech u nás značný, jen v pražském kině Letka se Chaplinův festival promítal od května 1947 nepřetržitě pět týdnů. Nová generace diváků zde poprvé mohla poznat klasické krátké filmy Chaplin vystěhovalcem, Chaplin uprchlým trestancem, Chaplin v lázních, Falešný hrabě a Chaplin strážcem veřejného pořádku.


  Paterson

  Directed by → Jim Jarmusch
  Czech title → Paterson
  USA 2016 / CZT / 113 min. / HD
  Cast → Adam Driver, Golshifteh Farahaniová, Kara Hayardová

  + krátký film
  Hou Hsiao-hsien / The Electric Princess Picture House / Francie 2007 / 4 min. / HD

  Paterson miluje svou dívku, řídí autobus a píše básně. To stačí jemu, Jimu Jarmuschovi a – až na pár smutných výjimek – i divákům.

  „Jarmusch tady protiřečí artovému a prošlému snobismu vlastního filmu Přežijí jen milenci vzdušně básnivou demokratičností. Čas od času by prostě na poezii měli mít právo všichni a ne jen dandyovští upíři sbírající vinyly.
  Co je třeba zachránit, je obyčejná lidskost, která poezií, hudbou a krásou, v každém okamžiku, lhostejno kde, organizuje odboj proti světu znetvořenému, zborcenému, hokynářskému. Only lovers je třeba zachraňovat, to ano, ale ne ty snoby z Only Lovers Left Alive. V Patersonovi vane čerstvý vzduch, protože inspirace se tady nekoná v upírském doupěti, ale pod širým nebem, pro všechny.“
  Stéphane Delorme

 • Th 28/12

  Aido

  Directed by → Susumu Hani
  Czech title → Aido – otrokyně lásky
  Japonsko 1969 / CZT / 97 min. / 35mm
  Cast → Kenzó Kawarazaki, Juri Suemasaová, Kimiko Nukamuraová

  Námět svého u nás nejznámějšího filmu Aido – otrokyně lásky čerpal Hani z Nevšedních povídek z letohrádku čínského spisovatele Pu Song-linga. Podle jednoho z těchto fantastických příběhů Číny 17. století vytvořil japonský autor a estét Isamu Kurita moderní divadelní hru, která byla pak přímou předlohou Haniho filmu. Student Šúsei pozná za tajemných okolností půvabnou paní Endžóži, která mu za sebe nabídne krásnou Aido. V její náruči se naplní všechny mladíkovy smyslové sny. Student tuší, že ani paní, ani Aido nepatří do světa živých, ale nemůže se od nich odpoutat. Film, vytvořený s výtvarným citem, naplněný orientálním pojetím senzuality a erotiky, navozuje možnost konfrontace západního myšlení s východní filosofií, zcela odlišně přijímající otázku smrti a splynutí s přírodou.


  Turist

  Directed by → Ruben Östlund
  Czech title → Vyšší moc
  Švédsko – Francie – Norsko – Dánsko 2014 / CZT / 120 min. / DCP
  Cast → Johannes Bah Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergrenová, Vincent Wettergren

  Čtyřčlenná švédská rodina cestuje do francouzských Alp, aby si při lyžování oddychla a nerušeně spolu strávila pár vzácných volných dní. Dovolenkovou idylu jim však naruší lavina…
  První mezinárodní úspěch švédského filmaře Rubena Östlunda, který předcházel jeho letošnímu canneskému triumfu (Zlatá palma za film Čtverec).

 • Fr 29/12

  Univesum Brdečka

  Directed by → Miroslav Janek
  ČR 2017 / 84 min. / DCP

  Scenárista, spisovatel a kreslíř Brdečka v Čechách proslul svou spoluprací s Jiřím Trnkou, Janem Werichem nebo Oldřichem Lipským, ve světě se proslavil především jako respektovaný režisér animovaných filmů. Kým ale vlastně Brdečka ve skutečnosti byl? Kde hledal inspiraci a jaký byl jeho bohatý vnitřní svět? Kam se schovával před nesvobodným politickým režimem, aby mohl nakonec světu ukázat svou svobodnou a nadčasovou tvorbu? Režisér Miroslav Janek postupně proniká do nitra jedné z nejvýraznějších osobností českého filmu a divákovi předkládá svět zázračně oživlých obrazů, grafik, olejů, akvarelů, fresek a mozaik. Na Štědrý den roku 2017 by Jiří Brdečka oslavil 100. narozeniny.