Program

10/2017 (Change)
 • 39th week
 • Su 01/10

  Hermína Týrlová vypráví

  / 110 min. / HD / 3+

  pásmo krátkých filmů a animační dílna

  Ferda v mraveništi / ČSR 1977
  Opičí láska? / ČSR 1985
  Konec kouzelníka Uhahuly / ČSR 1981
  Pohádka na šňůře / ČSR 1986

  Jméno Hermíny Týrlové má leckdo spojeno s filmovými pohádkami, jež vytvořila animací netradičních materiálů. Kromě takových ale uvidíte i filmové příběhy, které vyprávěla pomocí poloplastických loutek. Právě do této podoby převedla například Ferdu Mravence Ondřeje Sekory. Po projekci si budete moci sami vyzkoušet, jak se tvoří animovaný film, a také si zakoupit naši novou kolekci filmů Hermíny Týrlové na třech DVD.

 • 40th week
 • Tu 03/10

  Případ pro začínajícího kata

  Directed by → Pavel Juráček
  ČSR 1969 / 102 min. / DCP
  Cast → Lubomír Kostelka, Pavel Landovský, Klára Jerneková, Slávka Budínová, Jiřina Jirásková, Miroslav Macháček, Věra Ferbasová, Nataša Gollová, Radovan Lukavský, Josef Abrhám

  „Tím, že snové, surreálné, fantaskní motivy začleňuje do civilní všednosti, dosahuje Juráček znepokojivého znejistění a zároveň intimní blízkosti. (...) Vyprávění je členěno na dvanáct kapitol jako růženec epizod blízký pikareskním románům, jímž prochází hrdina zdánlivě bez proměny. ,Diskauzální soustavaʻ (Jan Kučera) složená z příčinně nesvázaných, do jisté míry autonomních bloků, otvírá divákovi rozlehlý intelektuální i emocionální prostor k asociacím, domýšlení a osobně intimním interpretacím. Případ pro začínajícího kata je vrcholem tvorby Pavla Juráčka (1935–1989) a jedním z vrcholů české nové vlny a české kinematografie vůbec. Představuje syntézu autorových vícerých talentů, sklonů a snah a také syntézu evropské kulturní paměti. Jan Kučera nalézá spojitost se strukturou středověkého lidového divadla, nacházíme zde též ohlasy barokní, prvky pikareskního i humanistického a osvícenského románu, silnou notu romantickou, ozvěny pohádek, surrealismu i blízkost absurdního divadla. V kontextu české kinematografie jde o syntézu jejího smyslově lyrického proudu s ironií směru intelektuálně racionálního." Jaromír Blažejovský

 • Su 08/10

  Lichožrouti

  Directed by → Galina Miklínová
  ČR 2016 / 83 min. / DCP / 6+

  Také se vám doma ztrácejí ponožky? A víte, kdo za to může? Lichožrouti! Možná, že už tyhle tajemné tvory znáte z knih Pavla Šruta. A pokud jste ještě neviděli Lichožrouty na filmovém plátně, můžete na ně přijít do Ponrepa. Po projekci si navíc o filmu můžete popovídat s jeho režisérkou a výtvarnicí Galinou Miklínovou.

 • 41st week
 • Su 15/10

  Vynález zkázy

  Directed by → Karel Zeman
  ČSR 1958 / 81 min. / 35mm / 6+
  Cast → Arnošt Navrátil, Lubor Tokoš, František Šlégr

  V jednom ze svých nejslavnějších filmů se režisér Karel Zeman inspiroval nejen dějem románu Julese Verna, ale i jeho známými ilustracemi. Vznikl tak nestárnoucí film plný speciálních efektů a triků, který jako by se odehrával ve starých grafikách. Jako předfilm uvedeme Pan Prokouk filmuje, jeden z řady krátkých filmů Karla Zemana o svérázném panu Prokoukovi a jeho dobrodružstvích.

 • 42nd week
 • Tu 17/10

  Král Šumavy

  Directed by → Karel Kachyňa
  ČSR 1959 / 93 min. / HD
  Cast → Radovan Lukavský, Jan Vala, Jiřina Švorcová

  Drama odehrávající se na šumavských hranicích v roce 1948. Navzdory silnému tendenčnímu ladění Král Šumavy zaujme baladickými rysy, vycházejícími z temné nádhery přírodních lokací. Postava titulního hrdiny – tajemného pašeráka, který převádí ilegální uprchlíky přes hranici do Německa skrz nebezpečné močály – nabývá až mytického charakteru.

 • Su 22/10

  Henry

  Directed by → Philipp Fussenegger
  Czech title → Henry
  Rakousko – Německo 2015 / CZT / 53 min. / HD / 12+
  Cast → Lukas T. Berglund, Nino Böhlau, Stella Holzapfelová, Julia Hummerová

  Jako součást festivalu Das Filmfest uvádíme pro zkušenější diváky film Henry, nominovaný v letošním roce na Rakouskou filmovou cenu. Snímek vypráví o příchodu talentovaného, ale uzavřeného chlapce do internátu hudební školy, kde jej nečeká právě vřelé přijetí od spolužáků. Po projekci se diváci dozvědí, jak funguje provoz kina, a budou moci nahlédnout i do jeho zákulisí.

 • 43rd week
 • Tu 24/10
 • Su 29/10

  Otesánek

  / 110 min. / HD / 3+

  pásmo krátkých filmů a výtvarná dílna

  Vlněná pohádka / r. Hermína Týrlová / ČSR 1964
  Naše Karkulka / r. Jiří Brdečka / ČSR 1961
  Otesánek / r. Linda Retterová / ČR 2017

  Myslíte si, že už vás pohádky nemohou ničím překvapit? Tak to vás možná udiví tři pohádkové filmy, které v Ponrepu můžete vidět na konci října. Zatímco Hermína Týrlová si vybrala na svou dobu velmi netradiční materiály, kterými svou pohádku ztvárnila, Jiří Brdečka převyprávěl klasickou pohádku trochu jinak, než jsme na to zvyklí. A mladá animátorka Linda Retterová ve svém novém filmu spojila obojí. A po projekci si navíc pod jejím vedením budete moci vyrobit svou vlastní loutku.

 • 44th week