Program

10/2016 (Change)
 • 40th week
 • We 05/10

  Arsenic and Old Lace

  Directed by → Frank Capra
  Czech title → Jezinky a bezinky
  USA 1944 / English Friendly / české podtitulky / 116 min. / 35mm / vstupné 100 CZK
  Cast → Cary Grant, Priscilla Laneová, Raymond Massey

  Frank Capra a jeho slavná černohumorná komedie podle divadelní hry Josepha Kesserlinga s bezchybným Cary Grantem a jeho vraždícími tetičkami. Příchod podzimu s klasikou, která je ale pro náš cyklus Midnight Movies tak akorát „over the top“.

 • Fr 07/10

  Ať žijí duchové!

  Directed by → Oldřich Lipský
  ČSR 1977 / 80 min. / 35mm / 6+
  Cast → Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka

  Legendární dětská hudební komedie, na jejímž scénáři spolupracoval také Zdeněk Svěrák, je trochu nostalgickou vzpomínkou na prázdninová dobrodružství. Parta dětských hrdinů se rozhodne opravit zanedbanou zříceninu hradu a zatímco doma v nedaleké vesnici se setkávají především s nedůvěrou, pomoc nakonec naleznou u ducha dávného majitele hradu Brtníka z Brtníku. Jeho dcera Leontýnka se navíc rozhodne, že už nechce dál žít v říši duchů. Jako předfilm uvedeme K princeznám se nečuchá.

 • Sa 08/10

  Pohled do videoarchivu

  Videoarchiv VVP AVU, který se od roku 2007 zaměřuje na české umění pohyblivého obrazu převážně od osmdesátých let dvacátého století do současnosti, přechází do péče Národního filmového archivu. Ve spolupráci s AVU bude nadále probíhat rozvoj této sbírky a její prezentace. Během večera bude představena historie archivu a myšlenka nové spolupráce, které budou doplněny projekcemi jednotlivých děl.
  Uvádí: Sylva Poláková a hosté

 • 41st week
 • Fr 14/10

  Dobré odpoledne s polštinou

  pásmo krátkých filmů / 35mm / jazyková dílna / 6+

  Myška chce spát / r. Wacław Fedak / Polsko 1973 / 6 min.
  Klokánek a medvěd / r. Grzegorz Handzlik / Polsko 1980 / 7 min.
  Rek požárníkem / r. Józef Ćwiertnia / Polsko 1972 / 9 min.

  Minuli jste letos v létě na svých cestách Polsko? To je ale velká škoda! Přijďte se tedy se severními sousedy seznámit alespoň k nám do kina, kde budou opět hosty naši přátelé z Polského institutu. Na programu bude tentokrát klasika polské dětské animace, kterou si někteří z rodičů možná budou pamatovat ze svého dětství. A po projekci se pak diváci pod vedením lektorky zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavostí o Polsku a polském jazyce.

 • Sa 15/10

  Zlínská škola animace

  Prezentace představí způsob výuky (zlínské) animace, k vidění budou studentská cvičení, semestrální i absolventské práce. Zlínský Ateliér Animovaná tvorba Fakulty multimediálních komunikací vychovává nové generace animátorů, a navazuje tak na delší tradici zlínského filmového i uměleckoprůmyslového školství. Jakou cestu ale mladý tvůrce urazí od prvního skákajícího míčku až k diplomovému projektu?
  Přednáší: Noemi Valentíny

 • 42nd week
 • Fr 21/10

  Už zase skáču přes kaluže

  Directed by → Karel Kachyňa
  ČSR 1970 / 87 min. 35mm / 6+
  Cast → Vladimír Dlouhý, Zdena Hadrbolcová, Karel Hlušička

  Scenárista Jan Procházka (z politických důvodů nepřiznaně a bez uvedení v titulcích) adaptoval pro režiséra Karla Kachyňu román australského spisovatele Alana Marshalla. Svou verzi přenesl Procházka do jiného časoprostoru. Příběh se tak odehrává v moravském městečku Tlumačov na přelomu 19. a 20. století a jeho protagonistou je malý Adam. Chlapcovým snem je pracovat s koňmi, obrna ho však odsoudí k životu invalidy. Adam se ovšem nevzdává a začne jízdu na koni tajně trénovat. Jako předfilm uvedeme Bazén.

 • Sa 22/10
 • 43rd week
 • Fr 28/10

  100 let republiky

  pásmo krátkých filmů / HD / textilní dílna / 6+

  Proslov T. G. Masaryka 1928 / r. Josef Žárský / ČR 2018 / 1 min.
  Árie prérie / r. Jiří Trnka / ČSR 1949 / 23 min.
  Československá námořní plavba / r. Anna Šimsová Tomanová / ČR 2018 / 1 min.
  Slaná hora / r. Miroslav Zikmund – Jiří Hanzelka / ČSR 1965 / 6 min.
  1918–2018 / r. Marie Urbánková / ČR 2018 / 1 min.
  Potkali se u Kolína / r. Břetislav Pojar / ČSR 1965 / 13 min.

  V den stého výročí založení Československé republiky si narozeniny našeho státu připomene i Ponrepo dětem. Pro diváky jsme vybrali několik legendárních československých filmů, které vytvořili Jiří Brdečka, Jiří Trnka, Břetislav Pojar i cestovatelské duo Hanzelka – Zikmund. Tento výběr doplní trojice minutových filmů, které k oslavě republiky vytvořili studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Po projekci bude následovat tematicky zaměřená textilní dílna s výtvarnicí Lindou Retterovou.

 • Sa 29/10

  Česká meziválečná filmová avantgarda

  Česká filmová avantgarda se vyznačuje diskontinuitou vývoje, která je dána zejména společensko-historickými proměnami ve středoevropském prostoru v průběhu dvacátého století, a jistou retardací či zpozdilostí oproti obdobným hnutím v Evropě či zámoří. Můžeme vymezit tři poměrně osamocené ostrovy či etapy ve vývoji české avantgardy: léta třicátá, léta sedmdesátá až osmdesátá a konečně léta devadesátá. Přednáška posluchače seznámí se stěžejními díly naší meziválečné avantgardy a představí její nejvýznamnější tvůrce.
  Přednáší: Martin Čihák