Program

01/2018 (Change)
 • 1st week
 • Su 07/01

  Jiří Brdečka 100

  pásmo krátkých filmů / animační dílna / HD / 6+

  Pérák a SS / r. Jiří Trnka – Jiří Brdečka / ČSR 1946
  Jak se člověk naučil létat / r. Jiří Brdečka / ČSR 1958
  Špatně namalovaná slepice / r. Jiří Brdečka / ČSR 1963

  Program věnovaný tvorbě Jiřího Brdečky doplní dílna, v níž si můžete vyzkoušet, jak se dělá animovaný film.

 • 2nd week
 • Su 14/01

  Staré pověsti české

  Directed by → Jiří Trnka
  ČSR 1952 / 85 min. / DCP / 9+
  Cast → Václav Vydra, Eduard Kohout, Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Růžena Nasková

  Film si užije nejen ten, kdo chce podniknout výpravu do hlubin českých dějin a potkat praotce Čecha, Přemysla Oráče, kněžnu Libuši či Ctirada a Šárku, ale také každý, kdo ocení mistrovské pojetí loutkové animace včetně davových scén, jaké před Jiřím Trnkou neměly v animovaném filmu obdoby. Film uvádíme v digitálně restaurované podobě, jako předfilm uvidíte krátký snímek Magdaleny Kvasničkové O stvoření světa, rovněž inspirovaný mytologií.

 • 3rd week
 • Fr 19/01

  Wild Plants

  Directed by → Nicolas Humbert
  Czech title → Divoké rostliny
  Švýcarsko – Německo 2016 / CZT / 104 min. / HD / česká premiéra

  Poetický dokument o městských zahradách od švýcarského režiséra Nicolase Humberta. Spolurežisér kultovních filmů Step across the Border a In the Middle of the Moment sleduje aktivisty v Detroitu, Curychu, nebo v Ženevě v jejich snaze vrátit nejen rostliny a vegetaci, ale i jiné hodnoty do sterilního prostředí současných post-industriálních metropolí konzumu a luxusu. Portrét několika jednotlivců, hledajících znovu lidský smysl v nesmyslném světě ovládaném algoritmy a stroji.
  Před projekcí proběhne panelová diskuse k tématu heterotopních zahradních enkláv v městském prostoru.

  Urban gardeners in post-industrial Detroit, the native American activist Milo Yellow Hair and his agricultural project, the rebel gardener Maurice Maggi who changed the face of Zurich with his wild plantings, and the innovative agricultural cooperative "Jardins de Cocagne" in Geneva... Through a polyphonic narrative structure, Wild Plants draws multiple portraits of those who are abandoning the comfort of the consumer society and returning to the earth, in order to create new ways of being together and being in the world. A back to basics, a return to the so-called primary needs, in order to give meaning to work, as well as to find answers to metaphysical questions. This crossroads of portraits of activists provides an overview of ongoing ideas, and provides an understanding of the motivations. But beyond the discourses, Nicolas Humbert captures everyday gestures with a fine sense of poetry, and finds a rhythm that accompanies the protagonists in their relationship with time, far removed from the urgency of the culture of channel hopping.

 • Su 21/01

  Do sněhu nebo k vodě?

  pásmo krátkých filmů / animační dílna / 35mm, HD / 3+

  Kocúrkovo v zimě / r. Viktor Kubal / ČSR 1979
  Lednička pro zlost / r. Zofia Oraczewska / Polsko 1972
  Příhody Ferdy mravence / r. Hermína Týrlová / ČSR 1977
  Jak jeli k vodě / r. Břetislav Pojar – Miroslav Štěpánek / ČSR 1965

  Po projekci následuje animační dílna.

 • 4th week
 • Fr 26/01
 • Sa 27/01
 • Su 28/01

  Ma vie de courgette

  Directed by → Claude Barras
  Czech title → Můj život Cuketky
  Švýcarsko – Francie 2016 / CZV / 66 min. / DCP / 6+

  Chlapec jménem Cuketka se poté, co mu zemře maminka, dostane do dětského domova, kde potká další děti, kterým chybí rodina. Výtvarně originální loutkový film, jenž získal řadu ocenění a byl také nominován na Oscara, oslovuje nejen dětské publikum. Jako předfilm uvedeme krátký snímek Zdeňka Milera O milionáři, který ukradl slunce.