Ponrepo dětem

POJĎTE S DĚTMI DO KINA!

Každou neděli ve školním roce od 15 do 17 hodin připravujeme představení v kině Ponrepo. Uváděna jsou komponovaná pásma i celovečerní tituly. Program doplňuje průvodní slovo filmových klaunů, živý hudební doprovod, výtvarná a pohybová dílna nebo jiná autorská aktivita, která obohacuje a rozvíjí zážitek malých diváků v kině. Představení jsou určena především dětem, ale pobaví i jejich rodiče či prarodiče a další dospělé návštěvníky. Ti si mohou během programu odpočinout také v přilehlé nekuřácké kinokavárně.

Vstupenky můžete nakupovat také online.

Pro zvídavé filmové fanoušky pořádáme letní příměstský tábor. Více informací se dozvíte zde.


KVĚTEN 2016:

1. 5. / 15:00
Ozvěny Anifilmu dětem
moderované pásmo pohádek s animační dílnou / 110 min. / DVD
od 4 do 100 let / česky

Na festivalu Anifilm se každoročně sejdou filmy doslova ze všech koutů světa. A mezi nimi je vždy i mnoho filmů, které chtějí oslovit dětské diváky. Ještě než vypukne letošní ročník třeboňského festivalu, můžete se k nám přijít podívat, na jaké animované filmy se dívají děti v Kanadě, Německu, Rusku nebo Singapuru. Chybět samozřejmě nebudou ani dva české snímky. Po skončení projekce si pak návštěvníci budou moci sami vyzkoušet tvorbu animovaného filmu technikou kreslené animace pod vedením zkušených lektorů.

Wackatadoo (r. Benjamin Arcand, Kanada 2014, 5 min.)
Jaro (r. Kateřina Čupová, Česká republika 2014, 5 min.)
Pawo (r. Heyn Antje, Německo 2015, 7 min.)
Tonda a bacil (r. Kateřina Karhánková, Česká republika 2014, 4 min.)
Messages dans l´air (r. Isabelle Favez, Švýcarsko/Francie 2014, 6 min.)
Der kleine Vogel und das Eichhörnchen (r. Lena von Dohren, Švýcarsko 2014, 4 min.)
KitBash Kid (r. Juan´An Wu, Singapur 2014, 4 min.)
Chuzhoy sredi aisbergov (r. Andrey Sokolov, Rusko 2014, 13 min.)


7. 5. / 15:00

Statečné kuřátko a jiné pohádky (v rámci Ponrepo Marketu)
moderované pásmo pohádek s animační dílnou / 120 min. / 35 mm
od 3 do 100 let / česky

V sobotu se nádvoří Konviktu promění v Ponrepo Market, kde budou prodávat nejzajímavější tvůrci ve svém oboru –  oblečení, tašky, šperky, hračky, ručně vyráběná kosmetika a to všechno zaměřené především na děti, ale také na jejich tatínky a maminky. Od 15:00 proběhne projekce krátkých pohádek, po projekci proběhne oblíbený Lunapark filmových vynálezů, kde se děti vytvoří svůj vlastní animovaný film. To vše ve spolupráci s kavárnou Ponrepo a týmem Alter-Native.

Lev a písnička (r. Břetislav Pojar, Československo 1959, 14 min.)
Píšťalka (r. H. Týrlová, ČSSR 1971, 13 min.)
Příhody brouka Pytlíka (r. H. Týrlová, ČSSR 1978, 14 min.)
Statečné kuřátko (r. J. Kluge, ČSSR 1960, 11 min.)


8. 5. / 15:00
Ronja, dcera loupežníka
projekce celovečerního filmu s úvodem / 136 min. / 35mm
od 7 do 100 let / český dabing

Ve spolupráci se Světem knihy a Skandinávským domem uvádíme snímek Ronja, dcera loupežníka. Ten vznikl podle stejnojmenné knihy Astrid Lingrenové. Ta se stala slavnou především díky své knize Pipi Dlouhá punčocha.Ovšem i Ronja, dcera loupežníka si našla spoustu svých věrných čtenářů a posléze i diváků. Přijďte zažít dobrodružný fantasy příběh společně s loupežníky, skřítky v krásné severské krajině.

Ronja, dcera loupežníka (Ronja Rövardotter,r.Tage Danielsson, Švédsko / Norsko, 1984, 126 min.)


15. 5. / 15:00
CHACHA CHICHI!
pásmo grotesek s pohybovou dílnou / 120 min. / 35 mm, HD
od 5 do 100 let / česky

Zjistili jsme, že si moc rádi hrajeme na grotesku. A proto vám chceme představit nejdůležitější postavy filmové grotesky, chceme se s vámi podívat na němé filmy s klavírním doprovodem, společně se zasmát v kině, ale hlavně se chceme naučit vytvářet vtipné situace. Umíte naschvál zakopnout nebo se zamotat do vlastních končetin? Po projekci proběhne pohybová grotesková dílna!

Závody dýní (r. Émile Cohl – Etienne Arnaud, Francie, 1908, 5 min.)
Polykarpovo zimní dobrodružství (r. Jan S. Kolár, Rakousko-Uhersko, 1917, 12 min.)
Čtyři sta ďáblových kousků (r. Georges Mélies, Francie, 1906, 10 min.)
Čtyřicet dědečků  (r. Václa Bedřich, Československo, 1962, 9 min.)
Kamenáč Bill a drzí zajíci (r. Václav Bedřich, Československo, 1964, 10 min.)


22. 5. / 15:00
Pohádka o Honzíkovi a Mařence
projekce celovečerního filmu s úvodem / 95 min. / 35 mm
od 7 do 100 let / český dabing

Přijďte se podívat na poslední film, který za svého života vytvořil přední český “kouzelník” animovaného filmu – Karel Zeman. Pohádka o Honzíkovi a Mařence, jak již název napovídá, čerpá z českých lidových pohádek a zajisté pohladí na duši malé i velké diváky. Chudý mladík Honzík se vydá do světa a na své cestě za štěstím se musí potýkat s řadou zkoušek, které mu přichystali tři kouzelní skřítci. Ti jsou mu však zároveň i pomocníky a rádci, kteří ho chrání. Honzík se zamiluje do krásné víly Mařenky, ale i láska dvou mladých lidí musí mnohokrát čelit nástrahám černé magie a lidské zloby.

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (r. Karel Zeman, Československo, 1980, 65 min.)


29. 5. / 13:30
Pan Ponrepo frčí na prázdniny
projekce celovečerního filmu s úvodem, moderované pásmo pohádek s animační dílnou  / 13:30 – 17:00/ DVD, 35 mm
od 3 do 100 let / český dabing

Ještě než pan Ponrepo odjede na prázdniny, máme i letos na programu speciální vydání Ponrepa dětem ke dni dětí. A rozloučení s uplynulou sezónou to bude opět velkolepé. Nejprve si od 13:30 promítneme skvělý celovečerní film pro celou rodinu O myšce a medvědovi, od 15:00 pak máme přichystané pásmo animovaných pohádek, které se bude líbit hlavně mladším sourozencům. Kromě filmů se ale můžete těšit také na pana Ponrepa, se kterým si budete moci vyzkoušet různé optické hračky a vynálezy a vytvořit si třeba vlastní krátkou animaci. A protože bude den dětí, bude v kině připraveno i něco na zub a dětští návštěvníci ani domů určitě neodejdou s prázdnou…

13:30
O myšce a medvědovi (Ernest et Célestine, Francie / Belgie, 2012, 80 min.)

15:00
Kočičí škola (r. B. Pojar, ČSSR 1961, 16 min.)
Bolek a Lolek mezi bobry (Przyjaciele bobrow, r. R. Klys, E. Wator, PLR 1975, 9 min.)
Myška a autíčko (Myszka i samochod, r. E. Kotowski, PLR 1977, 9 min.)
Jak jeli k vodě (r. B. Pojar, ČSSR 1965, 12 min.)Cílem programů Ponrepo dětem je představit nejmladším divákům filmy promítané především z filmového pásu v komorním prostředí klasického kina. Filmy procházejí pečlivým dramaturgickým výběrem kurátorů NFA s ohledem na to, aby byla divácká náročnost programu úměrná věku malých návštěvníků. Uvádíme různorodá filmová díla a neomezujeme se jen na tradiční pohádky.

Především nejmenším divákům je určeno pohádkové pásmo. Školáky osloví moderované historicky zaměřené pásmo archivních snímků Byl jednou pan Ponrepo složené z různých žánrů včetně němé grotesky či interaktivní Lunapark filmových vynálezů, během nějž si děti vyzkouší fascinující prekinematografické přístroje a optické hračky. Jedna neděle v měsíci je vyhrazena celovečerním snímkům, které zabaví především starší děti a jejich doprovod. Programem provádí filmoví klauni a lektoři. Vynikají vtipem, znalostmi, hudebním, pohybovým a výtvarným zaměřením a vedou tvůrčí dílny. Každé setkání je díky navazujícím tvůrčím dílnám a úvodům jedinečné a nikdy není „jen“ filmové.