Ediční plán

Brzy vyjde:

DVD Příchozí z temnot / Otrávené světlo

Na podzim můžete očekávat exkluzivní vydání dvou výrazných děl rané československé kinematografie. Mysteriózní detektivky Příchozí z temnot (Jan S. Kolár) a Otrávené světlo (Jan S. Kolár, Karel Lamač), obě poprvé uvedené v roce 1921, se vyznačují důmyslnou prací se žánrovými pravidly i vlivem německého expresionismu. Oba snímky budou doplněny originální hudbou.

 

Václav Havel a film. Scénáře, analýzy a úvahy z let 1957–1989

Jan Bernard (ed.)

Kniha zahrnuje vydané i dosud nevydané texty Václava Havla pro film a televizi a zároveň i úvahy a eseje, které se k těmto médiím tematicky vztahují. Čtenář zde najde mj. texty psané pro přijímací zkoušky na FAMU, scénáře a synopse jednotlivých snímků či dva rozhovory, v nichž Havel mluví o svém vztahu k filmu. Souvislosti vzniku jednotlivých textů objasňuje rozsáhlá úvodní studie Jana Bernarda.

Vychází ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

 

Vyšlo:

Galina Kopaněva. Spatřit a napsat. Filmové kritiky, statě a rozhovory

Tomáš Hála (ed.)

Výbor z textů významné české filmové kritičky, historičky a pedagožky Galiny Kopaněvy přináší poprvé, ve formě jednoho knižního svazku, průřez celou její obsáhlou publikační činností. Kniha zahrnuje nejen publicistické statě, zaměřené převážně na východoevropskou kinematografii, nýbrž i autorčiny rozhovory s českými a zahraničními režiséry.

 

Ludvík Šváb – Uklidit až po mé smrti

Evženie Brabcová, Jiří Horníček (eds.)

Monografie představí život, dílo a myšlení pražského psychologa, hudebníka, amatérského filmaře a člena Surrealistické skupiny Ludvíka Švába. Vedle odborných studií nabídne také původní Švábovy texty – scénáře, filmově-historické eseje, úvody k filmovým projekcím, písemné návrhy na využití filmu v psychologickém výzkumu apod. Součástí monografie je DVD.

Brzy vyjde i v anglické jazykové verzi.

 

DVD/BD Černý Petr

První celovečerní hraný film Miloše Formana, který letos oslaví 85. narozeniny, bude uveden v digitálně restaurované verzi. Legendární dílo české nové vlny z prostředí každodenního života mládeže v šedesátých letech zůstává podnětnou a zároveň mimořádně zábavnou sociologickou studií mezigeneračních vztahů.