Ediční plán

Vydané publikace i DVD/BD můžete zakoupit v našem e-shopu.

 

Brzy vyjde:

2DVD Zborov

V červenci 1917 se u ukrajinského Zborova odehrála bitva, v níž českoslovenští legionáři poprvé bojovali jako armádní jednotka. Celovečerní film Zborov zachycuje prostřednictvím osudů několika postav události, které bitvě předcházely, jakož i samotnou válečnou vřavu. Snímek vyjde v digitálně restaurované podobě s řadou bonusů, které se vážou ke slavné bitvě, legionářům a obraně republiky.

 

Václav Havel a film. Scénáře, analýzy a úvahy z let 1957–1989

Jan Bernard (ed.)

Kniha zahrnuje vydané i dosud nevydané texty Václava Havla pro film a televizi a zároveň i úvahy a eseje, které se k těmto médiím tematicky vztahují. Čtenář zde najde mj. texty psané pro přijímací zkoušky na FAMU, scénáře a synopse jednotlivých snímků či dva rozhovory, v nichž Havel mluví o svém vztahu k filmu. Souvislosti vzniku jednotlivých textů objasňuje rozsáhlá úvodní studie Jana Bernarda.

Vychází ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

 

Vyšlo:

2DVD Příchozí z temnot / Otrávené světlo

Fantastický horor Příchozí z temnot a akční drama Otrávené světlo patří mezi nejvýznamnější díla české němé kinematografie. Filmy vynikají především svébytnou adaptací postupů, které byly známé z dobové evropské či Hollywoodské produkce. Speciální dvoudiskové vydání zasazuje snímky do kontextu raných děl Jana S. Kolára a spřízněných tvůrců. Oba filmy doplňuje moderní hudební doprovod – hudbu k Příchozímu z temnot složilo trio Neuvěřitelno, doprovod k Otrávenému světlu vytvořil elektronický hudebník TMA. Toto DVD vydáváme společně s Filmexport.

 

Český Filmový archiv 1943–1993. Institucionální vývoj a problémy praxe

Jan Trnka

Kniha mapuje dějiny dnešního Národního filmového archivu. Spletitý institucionální vývoj i proměny archivářského poslání – shromažďovat, vědecky zpracovávat, uchovávat a znovu zpřístupňovat filmy – jsou zde nahlíženy v souvislostech s politickými, ekonomickými a technologickými změnami, které v průběhu 20. století ovlivňovaly českou společnost a zároveň formovaly její vztah k historii, nejen té filmové.

 

Galina Kopaněva. Spatřit a napsat. Filmové kritiky, statě a rozhovory

Tomáš Hála (ed.)

Výbor z textů významné české filmové kritičky, historičky a pedagožky Galiny Kopaněvy přináší poprvé, ve formě jednoho knižního svazku, průřez celou její obsáhlou publikační činností. Kniha zahrnuje nejen publicistické statě, zaměřené převážně na východoevropskou kinematografii, nýbrž i autorčiny rozhovory s českými a zahraničními režiséry.

 

Ludvík Šváb – Uklidit až po mé smrti

Evženie Brabcová, Jiří Horníček (eds.)

Monografie představí život, dílo a myšlení pražského psychologa, hudebníka, amatérského filmaře a člena Surrealistické skupiny Ludvíka Švába. Vedle odborných studií nabídne také původní Švábovy texty – scénáře, filmově-historické eseje, úvody k filmovým projekcím, písemné návrhy na využití filmu v psychologickém výzkumu apod. Součástí monografie je DVD.

Brzy vyjde i v anglické jazykové verzi.

 

Zpět k českému filmu: Politika, estetika, žánry a techniky

Lucie Česálková (ed.)

Kolektivní monografie Zpět k českému filmu: Politika, estetika, žánry a techniky vznikla v návaznosti na projekt „Digitální restaurování českého filmového dědictví“, jehož prostřednictvím Národní filmový archiv zpřístupňuje vybraná česká filmová díla. Restaurované tituly se také staly jádrem interdisciplinárního výzkumu filmových historiků, klasických historiků, slavistů, ale též etnografů, specialistů na filmový kostým či muzikologů.

 

Generace normalizace. Ztracená naděje českého filmu?

Marie Barešová, Tereza Cz Dvořáková

Jaké jsou osudy studentů, kteří absolvovali obory scenáristika a dramaturgie a režie na pražské FAMU v prvních letech normalizace? Jak se vyrovnávali s politickými událostmi, jež ovlivnily jejich profesní dráhu? Kolik z nich zůstalo u filmu či jaké jiné cesty museli zvolit? Kniha rozhovorů, doplněná o původní historickou studii, otevírá tyto a mnohé další důležité otázky z oblasti dějin českého filmu.

 

DVD/BD Černý Petr

První celovečerní hraný film Miloše Formana, který letos oslaví 85. narozeniny, bude uveden v digitálně restaurované verzi. Legendární dílo české nové vlny z prostředí každodenního života mládeže v šedesátých letech zůstává podnětnou a zároveň mimořádně zábavnou sociologickou studií mezigeneračních vztahů.