29/06

Archiv uvede Hříchy lásky na MFF Karlovy Vary

Na 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary představí Národní filmový archiv němý snímek Hříchy lásky s živým hudebním doprovodem.

Drama režiséra Karla Lamače z roku 1929, Hříchy lásky, pojednává o úspěšném venkovském herci Ivanu Kristenovi, který získá angažmá v městském divadle. Jenže na rozdíl od své mladé krásné ženy, která do divadla přichází s ním a je obsazována do hlavních rolí, Kristen získává jen vedlejší role a žárlí na ženiny herecké partnery. Tragédii, v níž milostný trojúhelník vyústí, ovšem nezabrání ani obsazení Kristena do hlavní role v nové hře.

V němém snímku, pod jehož scénářem je podepsán Václav Wasserman a za jehož výtvarným zpracováním stáli Otto Heller a Hanuš Gödert, hraje řada zahraničních herců. Krásnou mladou ženu ztvárnila populární italská herečka Marcella Albani, do role jejího hereckého partnera a milence byl obsazen Němec Walter Rilla, ředitele divadla hraje Francouz Gaston Jacquet. Představitel hlavní postavy – venkovského herce, Josef Rovenský, začal po roli v Hříších lásky dostávat nabídky na psychologicky náročné postavy doma i v Německu.

Karel Lamač (1897–1952) sice dle rodinné tradice studoval farmacii, věnoval se ovšem filmu. Hrál v desítkách snímků, podobný počet režíroval. Zabýval se i natáčením válečných filmových žurnálů. V polovině dvacátých let založil v Praze na Kavalírce filmové studio a se svou ženou herečkou Anny Ondrákovou spoluvlastnil berlínskou firmu Ondra-Lamac-Film. V Československu natočil řadu dramat, ale také komedií s Vlastou Burianem, stál taktéž za první adaptací Haškova Švejka. Po r. 1945 žil ve Francii, USA a Německu, kde předčasně zemřel.

Projekce filmu Hříchy lásky se uskuteční v pondělí 3. 7. od 13 hodin v Karlovarském městském divadle s živým hudebním doprovodem pod vedením herečky a hudebnice Johany Švarcové.