06/06

Pražská muzejní noc 10. 6. 2017

Národní filmový archiv se opět zúčastní Pražské muzejní noci. V kině Ponrepo je připraven bohatý program pro malé i velké návštěvníky… A když vydržíte, přitančí i John. Vstup volný.

19:00
Muzejní noc v Ponrepu / dětem
pásmo krátkých filmů / výtvarná dílna / 35mm / od 6 let

O skleničku víc / r. Břetislav Pojar / ČSR 1953
Stateční kovbojové / r. Stanisław Dulz / Polsko 1964
Árie prérie / r. Jiří Trnka / ČSR 1949

I letos se Ponrepo zapojilo do Pražské muzejní noci, která u nás začne programem pro děti. Nejprve promítneme pásmo filmů ze sbírek Národního filmového archivu, ve kterém nebudou chybět jak velká jména české loutkové animace, tak trocha polské klasiky. Po skončení projekce bude pro všechny diváky připravena výtvarná dílna, při které si budou moci vyrobit tradiční optickou hračku, tzv. thaumatrop, která je jednou z nejstarších předchůdkyní filmu.

21:00
Němé komedie s živým doprovodem
pásmo krátkých filmů / celkem 115 min. / 35mm

V Americe se jim říká slapstick, u nás se vžil termín groteska. Svébytný komediální žánr, který se plně prosadil v druhé polovině desátých let minulého století. Národní filmový archiv v Praze je známý tím, že vlastní jednu z největších kolekcí těchto snímků. V našem výběru se soustředíme na tituly, které jsou v současnosti k vidění zřídka: V sanatoriu (The Snow Cure, 1916), Billy v harému (The Slave, 1918), Bláznivá domácnost (The Rough House, 1917), Fatty příručím (His Wedding Night, 1917), Larry žárlí (1917), Hrdinný Larry (1918), Chytrá loutka (The Clever Dummy, 1917), Napoleon dobrovolníkem (1917), On jasnovidcem (Are Crooks Dishonest?, 1918). Filmy bez anglických názvů dosud čekají na identifikaci, kdo ví, možná i za pomoci znalců z publika pražské muzejní noci…

23:00
Midnight Movies: Horečka sobotní noci
Režie → John Badham

Taneční klasika žánrového řemeslníka Johna Badhama a začínajícího Johna Travolty, který prochází multikulturním Brooklynem s fotkou Al Pacina zafixovanou v podvědomí. Film, který nejen díky textům Bee Gees zaznamenal na filmový materiál sociální přerod jedné ze slavných newyorských čtvrtí. „Feel the city breakin’, everybody’s shakin’ but we are stayin’ alive, stayin’ alive…“ Modelové letní Midnight Movie prezentujeme v rámci Pražské muzejní noci. Noční klub se vstupem zdarma. Bez rezervací. Proto raději přijďte dřív..

Kino Národního filmové archivu Ponrepo
Bartolomějská 11
110 00 Praha 1