03/06

Mezinárodní den archivů v NFA

I v letošním roce se Národní filmový archiv přidává 9. června 2017 k oslavě Mezinárodního dne archivů projekcemi z původních 35 mm filmových kopií v archivním kině Ponrepo.

17:30 Vichřice (r. Alexandr Alov – Vladimir Naumov, 1958)

Na počátku vzniku režijního tandemu Alexandra Alova a Vladimira Naumova byla společná práce na filmu Zlomená pouta, který v roce 1951 dovedli do konce za Igora Savčenka, jejich pedagoga z filmové fakulty VGIK, jenž nečekaně v průběhu natáčení zemřel. Nakrátko své tvůrčí osudy spojili s ukrajinským filmovým studiem, kde natočili Neklidné mládí a Pavla Korčagina. Ve Vichřici, drsném příběhu skupiny chlapců a dívek, kteří se roku 1918 pokoušejí dostat z území obsazeného bílými do Moskvy na 1. sjezd Komsomolu, zobrazili schopnost člověka oddat se ideji.

20:00 Zločin v expresu (r. Constantin Costa-Gavras, 1965)

Zločin v expresu se odehrává ve vlakovém kupé, nacpaném cestujícími, přičemž jeden z nich musí být vrah a ostatní možnými svědky, a tedy dalšími potenciálními oběťmi. Costa-Gavrasovi, budoucímu režisérovi snímků Z a Doznání, se ve smrtonosném vlaku podařilo shromáždit herecké obsazení, s jakým se obvykle v debutech nesetkáváme…

Členové České archivní společnosti vč. rodinných příslušníků mají na projekce k Mezinárodnímu dni archivů v Ponrepu vstup zdarma. Vstupenky si prosím vyzvedněte v pokladně kina.

Více informací o Mezinárodním dnu archivů: http://denarchivu.cz/