15/05

Franz Kafka jako cinefil / Hanns Zischler v Ponrepu

V pátek 19. května se v Ponrepu uskuteční večer s renomovaným německým hercem a spisovatelem Hannsem Zischlerem, který uvede svou knihu S Kafkou do kina (Kafka geht ins Kino). Dva programy – od 17.00 a od 20.00 hodin – uvede Stefan Drössler, ředitel Mnichovského filmového muzea, který také se zasloužil o stejnojmenné nové DVD s filmy, jež náruživý návštěvník pražských kinosálů Franz Kafka před více než sto lety viděl.

Kniha S Kafkou do kina byla po vydání v Německu v roce 1996 přeložena do řady jazyků, v roce 1997 získala cenu francouzských filmových kritiků za nejlepší zahraniční knihu o kinematografii a v roce 2002 podle ní autor natočil televizní dokument. V češtině pak překlad s názvem S Kafkou do kina vyšel poprvé před třinácti lety v nakladatelství Prostor.

Hanns Zischler loni knihu u příležitosti nového německého vydání rozšířil a přepracoval.

Zischler, který letos v červnu oslaví sedmdesátiny, je muž mnoha talentů. Vystudoval etnografii, filozofii a komparatistiku, působil jako dramaturg a divadelní režisér v Berlíně, Basileji či Karlsruhe. Koncem 60. let se začal objevovat před filmovou kamerou – jako filmový herec spolupracoval s tvůrci jako Wim Wenders, Claude Chabrol nebo Jean-Luc Godard. Čeští diváci si jej pamatují jako lékaře Masarykovy duše, kterého ztvárnil v loňském snímku Masaryk v režii Julia Ševčíka.

Zischlerova monografie představuje Franze Kafku jako nadšeného návštěvníka biografů. O svých silných filmových zážitcích psal jak v korespondenci, tak v denících. Řada pasáží v denících či zápiscích, které se týkají filmu, odkrývají Kafkovo duševní rozpoložení a týkají se jeho vztahu k Felici Bauerové. A jak píše vydavatel na obálce knihy: „Zischlerova kniha S Kafkou do kina je objevná také novým pohledem na dějiny kinematografie: názorně seznamuje s myšlenkami o inspirativnosti filmu, s reakcemi filmových diváků i kritiků a přináší obsažné informace o snímcích zřejmě nenávratně ztracených.“

V rámci programu budou uvedeny dva nově restaurované Kafkovy oblíbené snímky: Bílá otrokyně (r. August Blom, 1910) a Ten druhý (r. Max Mack , 1912/13).

Web akce zde