Program

09/2018 (Změnit)
 • 36. týden
 • So 08/09

  Batalion

  Režie → Přemysl Pražský
  ČSR 1927 / 78 min. / HD / vstup zdarma
  Hrají → Karel Hašler, Bronislava Livia, Vladimír Pospíšil-Born, Karel Noll, Eman Fiala, Eugen Wiesner

  Expresionistický film z prostředí staropražské spodiny s živým hudebním doprovodem kapel Bavor a Javor a Paprsky inženýra Garina.

  Na filmu Batalión Přemysla Pražského z roku 1927 jsou pozoruhodné dvě skutečnosti. Tou první je, že je po zásluze řazený do pomyslné pokladnice polozapomenutých skvostů české kinematografie a je jedním z mála českých němých filmů srovnatelných i s tehdejší zahraniční produkcí. Dopad tehdy módního expresionismu je patrný zvláště ve druhé polovině filmu, kde tvůrci na svou dobu brilantně použili víceexpozici. A tou druhou skutečností je okolnost, že byl natočen v reáliích čtvrti Na Františku. V tomto filmu máte unikátní možnost vidět, jak v roce 1927 vypadala Řásnovka, Klášterská ulice, Obecní dvůr, dvory v Klášteře svaté Anežky České a zvláště pak proslulá nálevna U Ročků.

  Děj filmu zobrazuje jeden z pohledů na nešťastný život dr. Uhra (hraje ho Karel Hašler), tak jak jej popsal postupně Leopold František Šmíd, Karel Ladislav Kukla a Josef Hais Týnecký. Dr. Uher, poslanec Českého zemského sněmu, kterému se zhroutilo manželství, se dostane do prostředí pražské spodiny. Do pověstné nálevny Batalión a zde se stává nevoleným šéfem komunity žebráků a jejich mluvčím a advokátem. Architektu Mecerovi se ve spojení s kameramanem Jaroslavem Blažkem podařilo bezchybně vykreslit prostředí doupěte nejnižších společenských vrstev. Záběry exteriérů mají i jako další filmy té doby dokumentární hodnotu, kvůli svému zachycení drsného prostředí staré Prahy.

  Celou projekci hudebně doprovodí dark country těleso Bavor a Javor společně s industriální legendou Paprsky inženýra Garina.