Program

09/2015 (Změnit)
 • 37. týden
 • Po 07/09

  Vrána

  Režie → Alex Proyas
  Původní název → The Crow
  USA 1994 / English Friendly / české podtitulky / 100 min. / 35mm / vstup zdarma
  Hrají → Brandon Lee, Rochelle Davisová, Ernie Hudson
  Cyklus → Midnight Movies

  S romanticko-hororovým Hladem (The Hunger, 1983) Tonyho Scotta je Vrána pravděpodobně klíčový gotický film a tak trochu labutí píseň žánru i hlavního představitele, talentovaného Brandona Leeho. Kariérní začátky pro Alexe Proyase i kameramana Dariusze Wolského a hvězdný soundtrack. Jen Scottovy temné Bauhaus vystřídal melancholičtější Robert Smith. Je čas namalovat si temné oční stíny, protože ,,domy shoří, lidé zemřou, ale opravdová láska trvá na věky“. Film promítneme z pětatřicetimilimetrové kopie.

 • Út 08/09

  Batalion

  Režie → Přemysl Pražský
  ČSR 1927 / 78 min. / HD / vstup zdarma
  Hrají → Karel Hašler, Bronislava Livia, Vladimír Pospíšil-Born, Karel Noll, Eman Fiala, Eugen Wiesner

  Expresionistický film z prostředí staropražské spodiny s živým hudebním doprovodem kapel Bavor a Javor a Paprsky inženýra Garina.

  Na filmu Batalion Přemysla Pražského z roku 1927 jsou pozoruhodné dvě skutečnosti. Tou první je, že je jedním z mála českých němých filmů srovnatelných se zahraniční produkcí. Dopad tehdy módního expresionismu je patrný zvláště ve druhé polovině filmu, kde tvůrci na svou dobu brilantně použili obrazovou víceexpozici.
  A tou druhou skutečností je, že byl natočen v reáliích čtvrti Na Františku. V tomto filmu máte unikátní možnost vidět jak v roce 1927 vypadala Řásnovka, Klášterská ulice, Obecní dvůr, dvory v Klášteře svaté Anežky České a zvláště pak proslulá nálevna U Ročků.

  Děj filmu vychází z legendy o nešťastném životě dr. Uhra (hraje Karel Hašler), jak ji popsali postupně Leopold František Šmíd, Karel Ladislav Kukla a Josef Hais Týnecký: doktor Uher, poslanec Českého zemského sněmu, zrazen manželkou, klesne až na samé dno pražského polosvěta. V pověstné nálevně Batalion se stane mluvčím komunity žebráků a také jejich advokátem, který odhaluje pokrytectví a krutost mešťácké společnosti.
  Architektu Mecerovi s kameramanem Jaroslavem Blažkem se podařilo přirozeně propojit scény natáčené v reálném prostředí s těmi, které vznikly v ateliéru a detailně vykreslili zejména prostředí doupěte nejnižších společenských vrstev. Děj filmu se odehrává na přelomu 19. a 20. století, záběry staroměstských exteriérů však mají dokumentární hodnotu i proto, jak málo se změnila tato část Prahy do roku 1927, kdy film vznikl.

  Celou projekci hudebně doprovodí dark country těleso Bavor a Javor společně s industriální legendou Paprsky inženýra Garina.

 • 38. týden
 • St 16/09

  Cirkus Hurvínek

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / HD / dílna ploškové animace / 3+

  Cirkus Hurvínek / r. Jiří Trnka / ČSR 1955 / 22 min.
  Otýlie a 1580 kaněk / r. Stanislav Látal – Miloš Macourek / ČSR 1965 / 10 min.
  Jak krtek ke kalhotkám přišel / r. Zdeněk Miler / ČSR 1957 / 13 min.

  První poprázdninová projekce z cyklu Ponrepo dětem zaujme ty nejmenší diváky i jejich starší sourozence nebo kamarády. Promítat se tentokrát bude pohádka o krtkovi, veselý film o útrapách holčičky Otýlie se zmizíkem a hlavně cirkusové dobrodružství Spejbla a Hurvínka. Po projekci naváže animační dílna se sdružením Ultrafun, během které si budou moci návštěvníci oživit svůj vlastní cirkus.

 • 39. týden
 • St 23/09

  Pat a Mat znovu v akci

  Režie → Marek Beneš
  ČR 2018 / 75 min. / DCP / 3+
  Cyklus → Ponrepo dětem

  Známá dvojice Pat a Mat se přestěhovala do nových domů, kde na ně čekají další kutilské výzvy. Pro tyhle dva není žádná komplikace překážkou. Vyčistit komín? Postavit nový plot? Pat a Mat si dokážou poradit s každým problémem. Kutilství je pro ně největší zábava a také si ho patřičně užívají. A protože jdou Pat a Mat s dobou, stanou se tentokrát i odborníky ve využití solární energie nebo na instalaci bezpečnostních kamer. Jako předfilm uvedeme Pan Prokouk akrobat.

 • 40. týden
 • St 30/09

  Den architektury: Jak si zařídit byt?

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / HD / architektonická dílna / 6+

  Čtyřicet dědečků / r. Václav Bedřich / ČSR 1962 / 9 min.
  Hranice / r. Hana Nováková / ČR 2015 / 5 min.
  Jak zaříditi byt / r. Břetislav Pojar / ČSR 1959 / 15 min.

  Jak si správně zařídit byt? Architekti a designéři sídliště Invalidovna měli na přelomu 50. a 60. let jasno a snažili se navrhovat ne zrovna prostorově rozlehlé, zato ale moderně a účelně řešené bydlení. Režisér Břetislav Pojar o tom dokonce natočil loutkový film, který je dnes už skoro zapomenutou kuriozitou české animace. Právě tento film bude návštěvníkům také inspirací při dílně, během níž si pod vedením architektky Bibiany Heinichové hravou formou zkusí sami navrhnout, jak by si správně zařízený byt představovali dnes.