Program

04/2018 (Změnit)
 • 14. týden
 • Út 03/04

  Očistné procesy po druhé světové válce

  přednáší Zuzana Černá
  Po druhé světové válce vznikla celospolečenská potřeba vypořádat se s válečnými kolaboranty. Očistné procesy probíhaly téměř v každém podniku či odvětví, a nevyhnuly se tak ani kinematografii. Posuzovány nebyly jen exponované osobnosti filmu, ale také běžní pracovníci ateliérů či kinaři. Přednáška se zaměří na průběh procesů a především na to, jaký měly vliv na podobu poválečné tuzemské kinematografie.

 • Ne 08/04

  Paw aneb Chlapec dvou světů

  Režie → Astrid Henning-Jensenová
  Původní název → Paw
  Dánsko 1959 / CZV / 90 min. / 35mm / 6+
  Hrají → Edvin Adolphson, Jimmi Sterman
  Cyklus → Ponrepo dětem

  Malý chlapec jménem Paw připlouvá z Indie do Dánska ke své tetě, ovšem díky barvě své kůže se setkává s nepochopením dánské společnosti. Proto utíká do lesů, kde se kromě zvířat setkává i s pytlákem Andersem… Kromě filmu se můžete po jeho skončení těšit také na literární dílnu, kterou si připraví naši přátelé ze Skandinávského domu.

 • 15. týden
 • Út 10/04

  Multimediální experiment a český film

  přednáší Kateřina Svatoňová
  Přednáška představí multimediální instalace pro mezinárodní výstavy EXPO 58 a 67, Laternu magiku, kombinaci divadelní inscenace, baletu a filmových projekcí, a pokusy s filmovým materiálem v průběhu 60. let (jak se jim věnoval například kameraman Jaroslav Kučera ve filmech natáčených s Věrou Chytilovou). Cílem je ukázat zrod experimentu a mediální různorodosti v kinematografii 50. let, která byla do značné míry formalizovaná a normalizovaná. Pozornost bude věnována rozvíjení avantgardního odkazu a také ambivalentním polohám experimentu v socialistickém státě.

 • Ne 15/04

  Pozor na kaňky!

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / dílna flipbooku / HD / 6+

  Čtyřicet dědečků / r. Václav Bedřich / ČSR 1962
  Lev a písnička / r. Břetislav Pojar / ČSR 1959
  The Aping / r. Filip Javora / ČR 2014
  Jací jsou jaci / r. Miroslav Zikmund – Jiří Hanzelka / ČSR 1965
  Otýlie a 1580 kaněk / r. Stanislav Látal – Miloš Macourek / ČSR 1965

  Tentokrát v Ponrepu uvidíte několik filmů ze sbírek NFA – nebudou to ale jen filmy animované, těšit se můžete i na cestopis proslulé dvojice Hanzelka – Zikmund. A kromě nich jsme přidali také jeden současný studentský film. Po skončení projekce si budete moci vyzkoušet, že obrazy se dají oživit nejenom v animovaném filmu, ale i na papíře, a to díky tzv. flipbooku. Hlavně v něm neudělat tolik kaněk jako Otýlie z posledního filmu.

 • 16. týden
 • Út 17/04

  Kamera: Jaroslav Kučera

  Jiří Sozanský / 1984: Rok Orwella
  ČSR 1984 / 8 min. / HD

  Jan Němec / Démanty noci / ČSR 1964 / hrají: Ladislav Janský, Antonín Kumbera, Ilse Bischofová / 64 min. / 35mm

  Spojení krátkého experimentu výtvarníka Jiřího Sozanského a celovečerní film režiséra Jana Němce přiblíží (nejen) specifické přístupy kameramana Jaroslava Kučery, jehož osobnost obě díla propojuje.

 • Ne 22/04

  Malování nejen pro kočku

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / animační dílna / HD / 3+

  Malování pro kočku / r. Břetislav Pojar / ČSR 1960
  Zasadil dědek řepu / r. Jiří Trnka / ČSR 1945
  K princeznám se nečuchá / r. Břetislav Pojar / ČSR 1965

  Že malování není jen pro kočku, ale úplně pro každého, zjistíte tentokrát v Ponrepu. Nejprve společně zhlédneme tři animované pohádky z dílny klasiků Jiřího Trnky a Břetislava Pojara a poté si sami vyzkoušíme, jak se dá takový animovaný film namalovat a natočit.

 • 17. týden
 • Ne 29/04

  Poplach v oblacích

  Režie → Jindřich Polák
  ČSR 1979 / 72 min. / 35mm / 6+
  Hrají → Otto Šimánek, Vlastimil Brodský, Petr Nárožný
  Cyklus → Ponrepo dětem

  Na křídle letícího letadla se znenadání objeví muž v buřince a s deštníkem. Kdo jiný by to mohl být než pan Tau, tajemný mlčenlivý kouzelník? Po přistání se ztratí, ovšem letištní inspektor Málek se rozhodne ho dopadnout... Jako předfilm uvidíte epizodu ze série s panem Prokoukem o tom, jak se točí film (Pan Prokouk filmuje / r. Karel Zeman, 1948).