Program

04/2016 (Změnit)
 • 13. týden
 • Ne 03/04

  Očistné procesy po druhé světové válce

  přednáší Zuzana Černá
  Po druhé světové válce vznikla celospolečenská potřeba vypořádat se s válečnými kolaboranty. Očistné procesy probíhaly téměř v každém podniku či odvětví, a nevyhnuly se tak ani kinematografii. Posuzovány nebyly jen exponované osobnosti filmu, ale také běžní pracovníci ateliérů či kinaři. Přednáška se zaměří na průběh procesů a především na to, jaký měly vliv na podobu poválečné tuzemské kinematografie.


  Trilogie o Gorkém I. – Dětství Gorkého

  Režie → Mark Donskoj
  Původní název → Dětstvo Gorkogo
  SSSR 1938 / CZT / 92 min. / 35mm
  Hrají → Alexej Ljarskij, Michail Trojanovskij, Vasilij Novikov

  Dětství Gorkého, dnes vedle Ejzenštejnova Alexandra Něvského nejcitovanější ruský film z těsně předválečného období, vznikl podle autobiografické trilogie Maxima Gorkého (1913–1923). Mark Donskoj se při jejím přepisu nechal inspirovat nejen pečlivě vykreslenou atmosférou carského Ruska, ale také citlivým smyslem autora pro zachycení problémů dětského a jinošského věku. Dětství Gorkého ukazuje svět malého Aljoši Peškova ještě v jakési pitoreskní, napůl pohádkové podobě. Jako by vystoupil z barvitých vyprávění babičky Akuliny, ke které se do Nižního Novgorodu Aljoša s matkou uchýlí...

 • 14. týden
 • St 06/04

  Trilogie o Gorkém II. – Pouť za štěstím

  Režie → Mark Donskoj
  Původní název → V ljuďach
  SSSR 1938 / CZT / 93 min. / 35mm
  Hrají → Alexej Ljarskij, Varvara Massalitinova, Michail Trojanovskij

  V druhé části trilogie se přenášíme do osmdesátých let 19. století. Třináctiletý Aljoša pracuje v kresličské dílně a touží po vzdělání. Při návratu do rodné vsi chlapec poprvé pocítí potřebu tvořit. Tak jako před léty naučil Aljošu jeden revolucionář číst, teď mu starý anarchista dodává odvahu k dalšímu snažení.

 • Pá 08/04

  Paw aneb Chlapec dvou světů

  Režie → Astrid Henning-Jensenová
  Původní název → Paw
  Dánsko 1959 / CZV / 90 min. / 35mm / 6+
  Hrají → Edvin Adolphson, Jimmi Sterman
  Cyklus → Ponrepo dětem

  Malý chlapec jménem Paw připlouvá z Indie do Dánska ke své tetě, ovšem díky barvě své kůže se setkává s nepochopením dánské společnosti. Proto utíká do lesů, kde se kromě zvířat setkává i s pytlákem Andersem… Kromě filmu se můžete po jeho skončení těšit také na literární dílnu, kterou si připraví naši přátelé ze Skandinávského domu.

 • Ne 10/04

  Multimediální experiment a český film

  přednáší Kateřina Svatoňová
  Přednáška představí multimediální instalace pro mezinárodní výstavy EXPO 58 a 67, Laternu magiku, kombinaci divadelní inscenace, baletu a filmových projekcí, a pokusy s filmovým materiálem v průběhu 60. let (jak se jim věnoval například kameraman Jaroslav Kučera ve filmech natáčených s Věrou Chytilovou). Cílem je ukázat zrod experimentu a mediální různorodosti v kinematografii 50. let, která byla do značné míry formalizovaná a normalizovaná. Pozornost bude věnována rozvíjení avantgardního odkazu a také ambivalentním polohám experimentu v socialistickém státě.

 • 15. týden
 • Čt 14/04

  Trilogie o Gorkém III. – Léta dozrávání

  Režie → Mark Donskoj
  Původní název → Moji universitěty
  SSSR 1939 / CZT / 93 min. / 35mm
  Hrají → N. Valbert, Stěpan Kajukov, Nikolaj Dorochin

  I v závěrečné části trilogie zůstává univerzita pro Aljošu nedosažitelným snem. Propadne malomyslnosti a v beznaději se pokusí o sebevraždu. Tentokrát jej k novému životu vzkřísí kamarádi z továrny. Směle koncipovaná sága si i přes epický děj, ve třetí části nejvíce poplatný dobové ideologické interpretaci (např. kritika anarchismu), zachovává poetické a symbolické ladění. Zvláště patrné je to na obrazu přírody: v první části v podobě kouzelného lesa, v druhé části na záběrech nedohledné šíře Volhy, symbolu lidské žízně a touhy. V části třetí pak jako kontrast působí pochmurné a těsné místnosti s nakupeným haraburdím. I po této stránce se o několik desítek let později stane tento snímek inspirací pro tvůrce velkých společenských fresek jako Sibiriáda, Dvacáté století a Tisícročná včela.

 • Pá 15/04

  Pozor na kaňky!

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / dílna flipbooku / HD / 6+

  Čtyřicet dědečků / r. Václav Bedřich / ČSR 1962
  Lev a písnička / r. Břetislav Pojar / ČSR 1959
  The Aping / r. Filip Javora / ČR 2014
  Jací jsou jaci / r. Miroslav Zikmund – Jiří Hanzelka / ČSR 1965
  Otýlie a 1580 kaněk / r. Stanislav Látal – Miloš Macourek / ČSR 1965

  Tentokrát v Ponrepu uvidíte několik filmů ze sbírek NFA – nebudou to ale jen filmy animované, těšit se můžete i na cestopis proslulé dvojice Hanzelka – Zikmund. A kromě nich jsme přidali také jeden současný studentský film. Po skončení projekce si budete moci vyzkoušet, že obrazy se dají oživit nejenom v animovaném filmu, ale i na papíře, a to díky tzv. flipbooku. Hlavně v něm neudělat tolik kaněk jako Otýlie z posledního filmu.

 • Ne 17/04

  Kamera: Jaroslav Kučera

  Jiří Sozanský / 1984: Rok Orwella
  ČSR 1984 / 8 min. / HD

  Jan Němec / Démanty noci / ČSR 1964 / hrají: Ladislav Janský, Antonín Kumbera, Ilse Bischofová / 64 min. / 35mm

  Spojení krátkého experimentu výtvarníka Jiřího Sozanského a celovečerní film režiséra Jana Němce přiblíží (nejen) specifické přístupy kameramana Jaroslava Kučery, jehož osobnost obě díla propojuje.

 • 16. týden
 • Pá 22/04

  Malování nejen pro kočku

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / animační dílna / HD / 3+

  Malování pro kočku / r. Břetislav Pojar / ČSR 1960
  Zasadil dědek řepu / r. Jiří Trnka / ČSR 1945
  K princeznám se nečuchá / r. Břetislav Pojar / ČSR 1965

  Že malování není jen pro kočku, ale úplně pro každého, zjistíte tentokrát v Ponrepu. Nejprve společně zhlédneme tři animované pohádky z dílny klasiků Jiřího Trnky a Břetislava Pojara a poté si sami vyzkoušíme, jak se dá takový animovaný film namalovat a natočit.

 • 17. týden
 • Pá 29/04

  Poplach v oblacích

  Režie → Jindřich Polák
  ČSR 1979 / 72 min. / 35mm / 6+
  Hrají → Otto Šimánek, Vlastimil Brodský, Petr Nárožný
  Cyklus → Ponrepo dětem

  Na křídle letícího letadla se znenadání objeví muž v buřince a s deštníkem. Kdo jiný by to mohl být než pan Tau, tajemný mlčenlivý kouzelník? Po přistání se ztratí, ovšem letištní inspektor Málek se rozhodne ho dopadnout... Jako předfilm uvidíte epizodu ze série s panem Prokoukem o tom, jak se točí film (Pan Prokouk filmuje / r. Karel Zeman, 1948).