Program

03/2016 (Změnit)
 • 9. týden
 • Út 01/03

  Program pro školy / Svědectví Dcer 50. let

  Cyklus → Mene Tekel 2018

  Interaktivní program společenství Dcery 50. let, které dlouhodobě spolupracuje se spolkem Storytelling. Vypravěčská inscenace reflektuje osobní zkušenosti dětí politických vězňů z doby komunistické totality a předává autentická svědectví o perzekuci, které byla vystavena celá rodina odsouzeného. Představení je doprovázeno vizuálními prvky i osobními výpověďmi členek spolku Dcery 50. let a nabízí jedinečnou možnost přímého kontaktu s pamětníky.  Trest aneb Špatné známosti + Bratranec, sestřenice

  Cyklus → Jean Rouch

  Projekci uvede filmový historik David Čeněk.

  Jean Rouch / Trest aneb Špatné známosti / La punition ou les mauvaises rencontres
  Francie 1960 / CZT / 60 min. / DCP
  Trest je zapomenutým skvostem natočeným lehkou kamerou a přímým kontaktním zvukem. Vypráví příběh moderní Nadji putující po Paříži za zvuků Bacha a citací z Baudelaira a markýze de Sade – natočeno ve třech improvizovaných jednáních s kanadským štábem direct cinema.
  „Trest byla katastrofa. Buďme objektivní, je to špatný film… Ale Rouch se nesmírně raduje, když točí, a tahle radost z jeho díla vystupuje, to je na tom to nejúžasnější. I navzdory těm chybám a tomu nánosu je to velký filmař.“
  Pierre Braunberger

  Jean Rouch / Bratranec, sestřenice / Cousin, cousine
  Francie – Itálie – Niger 1985 / CZT / 31 min. / DCP
  Mariama a Damouré se ocitají v Benátkách a hledají relikvii nebo fetiš ztracený tu kdysi dávno, jako na jednom ze slavných obrazů Gentileho Belliniho. Mariama svého bratrance zavede také do dílen, kde se vyrábějí gondoly, a přitom si oba povídají o podivných bytostech Benátčanech, kteří žijí na vodě.
  Tato hříčka vznikla v Benátkách, když zde Jean Rouch s přáteli doprovázel film Falaw (r. Mariama Hima), vrací se v ní k Dogonům a jejich bohu hromu. „Film by měl být zneklidňujícím objektem, který posíláme do oběhu.“
  Jean Rouch

 • St 02/03

  Tulák z Astrachanu

  Režie → Pavel Petrov-Bytov
  Původní název → Kain i Arťom
  SSSR 1929 / CZT / 70 min. / 35mm
  Hrají → Emil Gal, Nikolaj Simonov, Jelena Jegorovová

  + dokumentární film
  Samuil Bubrik / Sovětský klasik Maxim Gorkij
  SSSR 1958 / CZV / 41 min. / 35mm

  Gorkého povídka Kain a Arťom z roku 1898 vypráví o úplně všedním ruském antisemitismu. Ustrašený žid Chaim, přezdívaný Kain, najde na čas ochránce v machistickém krasavci Artěmovi, kterého se ujal, když Arťoma zbili žárliví sokové. Ruský němý snímek byl uveden ve Francii několik let po prosazení zvuku; supervizi nad ozvučenou verzí překvapivě převzal světově proslulý režisér Napoleona Abel Gance. Tato vzácná verze se dochovala ve sbírkách NFA. V Ponrepu ji promítáme poprvé.
  Jako bonus: oficiální sovětský výklad života a díla Maxima Gorkého v dokumentárním filmu z padesátých let. Český komentář čte Václav Voska.


  Rodin

  Režie → Jacques Doillon
  Původní název → Rodin
  Francie – Belgie 2017 / CZT / 119 min. / DCP
  Hrají → Vincent Lindon, Izïa Higelinová, Patricia Mazuyová, Bernard Verley, Séverine Caneeleová, Edward Akrout

  „Uvědomujeme si, jak malé jsou lidské ruce, jak brzo se znaví a jak málo času je jim dáno pro práci. Toužíme spatřit ty ruce, které žily životem sta rukou, které žily jako celý národ rukou, národ, který povstal před slunce východem, aby kráčel dlouhou drahou tohoto díla. Ptáme se po člověku, který těmto rukám vládl. Kdo je to?“
  Rainer Maria Rilke (1903)

  Otázku pražského rodáka Rilkeho, Rodinova přítele, si klade i třiasedmdesátiletý klasik francouzského filmu Jacques Doillon. Jeho Rodin s přesvědčivě robustním Vincentem Lindonem v titulní roli loni reprezentoval Francii v hlavní soutěži festivalu v Cannes.

 • Čt 03/03

  Stařec s velkými křídly

  Režie → Fernando Birri
  Původní název → Un señor muy viejo con unas alas enormes
  Kuba 1987 / CZT / 84 min. / 35mm
  Hrají → Fernando Birri, Daisy Granadosová

  Magický realismus ve filmu: Starý anděl spadne za bouřky z nebe, stane se místní atrakcí a objektem uctívání zbožných poutníků. Barokní tragikomická bajka podle stejnojmenné povídky nositele Nobelovy ceny Gabriela Garcíi Márqueze.


  Studentské filmy nominované na cenu Magnesia – Český lev

  Cyklus → Paralelní kino

  Paralelní kino

  Týden před vyhlášením vítěze máme možnost během jedné projekce zhlédnout všech pět nominovaných filmů: Atlantida, Bo Hai, Místo, Plody mraků a Přátelské setkání nad sportem. Projekci, kterou uvede Johana Švarcová, budou přítomni autoři: Michal Blaško, Dušan Duong, Tereza Vejvodová, Kateřina Karhánková, Adam Koloman Rybanský.

 • Pá 04/03

  Dobré odpoledne s polštinou

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / jazyková a výtvarná dílna / 35mm, HD / 6+

  Dvorek / r. Grzegorz Wacławek / Polsko 2016
  Kocour Filemon a myši / r. Ryszard Szymczak / Polsko 1973
  Kopaná pod psa / r. Gol, Zofia Ołdak / Polsko 1971
  Rek detektivem / r. Marian Cholerek / Polsko 1974

  Ve spolupráci s Polským institutem v Praze jsme připravili pásmo animovaných filmů. Vedle klasických snímků ze sedmdesátých let minulého století uvidíte i jednu novinku. Po projekci se pod vedením lektorky zábavnou formou dozvíte spoustu zajímavostí o Polsku a polském jazyce.


  Proud zkázy

  Režie → Fernando Birri
  Původní název → Los Inundados
  Argentina 1962 / CZT / 79 min. / 35mm
  Hrají → Pirucho Gómez, Lola Palomboová

  Řeka Paraná vystoupí z břehů, připraví rodinu o střechu nad hlavou a přinutí ji podstoupit svízelnou odyseu. Situace je beznadějná, ale vážná? – kupodivu ani trochu! 1962: Zvláštní cena sympozia MFF Karlovy Vary.


  Revolution of Sound – Tangerine Dream

  Režie → Margarete Kreuzer
  / 86 min. / HD / vstupné 100 CZK

  Edgar Froese, pionýr elektronické hudby, se jeho kapelou Tangerine Dream hledal celý život svůj ultimativní zvuk.

  Film zachycuje nepublikované záběry ze zákulisí této kultovní německé kapely, která vznikla už v roce 1967, kdy člověk dobíval vesmír. Jejich hudební filozofie a vývoj prošel od krautrocku až k elektronicko-ambientní tvorbě, tzv. new age. Snímek přináší nový vhled do světa této elektronické legendy a vy zde najdete rozhovory s kolegy a přátely jako Jean-Michel Jarre, Michael Mann či Linda Spa.

 • So 05/03

  PickMayLang

  / na klavír hraje Michal Worek

  Lupu Pick / Mistr Wu / Mr. Wu
  Německo 1918 / hrají: Carl Meinhard, Paul Bildt, Manja Tzatschewa, Ludwig Hartau, Georg John / CZT / 48 min. / 35mm

  Joe May / Hilda Warrenová a smrt / Hilde Warren und der Tod
  Německo 1917 / hrají: Mia Mayová, Bruno Kastner, Georg John / CZT / 45 min. / 35mm

  Několika medailemi za chrabrost vyznamenaný mladý důstojník rakousko-uherské armády jménem Fritz Lang se na jaře roku 1917 zotavuje ze zranění, utržených na frontě, psaním svého druhého scénáře pro režiséra Joe Maye: Hilda Warrenová a smrt. Bude to tragický příběh herečky, kterou poznání, že její syn zdědil ty nejhorší sklony zločince, jemuž kdysi ve slabé chvíli podlehla, přivede k nejkrajnějšímu řešení. Poprvé se tu objevují motivy, které pak najdeme v Langových vlastních filmech, jako Unavená smrt (1921) nebo Přes práh smrti (1936).

  Se zralou tvorbou režiséra Lupu Picka, klasika subžánru tzv. kammerspielu, mj. Střepy (1921) nebo Silvestrovská noc (1923), má úvodní film našeho pásma, Mistr Wu, naopak společného velmi málo. Syna, vzplanuvšího láskou (opět tragickou) ke krásné Číňance, zde tentokrát matka musí vyprostit ze spárů padoušského titulního hrdiny. (Jeho představitel mimochodem nepochází z Asie, ale z Jihlavy.)

 • Ne 06/03

  Dokument a fikce ve filmu 50. let

  přednáší Lucie Česálková
  Socialistický realismus si v české kinematografii nejčastěji spojujeme s hranými filmy jako například Zítra se bude tančit všude. Tato metoda se svým důrazem na zobrazení „socialistické reality“ však zcela zásadním způsobem ovlivnila též domácí dokumentaristiku. Přednáška se zaměří na českou dokumentární produkci 50. let s důrazem na to, jak se v ní prolínaly fikční a dokumentaristické postupy.


  Aktivistka

  Režie → Petteri Saario
  Původní název → Activist
  Finsko 2017 / CZT / ENT / 57 min. / HD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Patnáctiletá Riikka Karppinen je nejmladší městskou zastupitelkou ve Finsku. Do úřadu kandidovala za Stranu zelených a zastává zde opačná stanoviska než její otec, který podporuje plány těžařské firmy.
  Riikka žije v malém městě na severu Finska, jehož okolní příroda, začleněná do sítě chráněných lokalit Natura 2000, měla navždy zůstat nedotčená. Poté, co jedna z největších mezinárodních těžařských společností projeví zájem o těžbu kovů v místě národního parku, v těsné blízkosti jejího rodiště, mladá studentka se rozhodne jednat. O svém postoji musí přesvědčovat nejen svého otce, ale také několik členů městského zastupitelstva, kteří v nabídce spatřují příležitost pro místní rozvoj. Riikka marně vysvětluje, že ústupky průmyslové těžbě a migrace početné pracovní síly naopak pro region představují hrozbu, a pro další generace už tak nezbude z volné přírody vůbec nic. Dokument sleduje příběh motivované dívky, která mezi dospělými zakouší první prohry, ale sebevědomě pokračuje ve svém boji.


  Nové děti z Golzowa

  Režie → Simone Katarina Gaul
  Původní název → Die neuen Kinder von Golzow
  Německo 2017 / CZT / ENT / 86 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Vesnice Golzow se potýká s nedostatkem mladých lidí stejně jako celý venkov bývalého východního Německa. Tamní starosta má ale plán. Nový přírůstek do školních lavic chce zajistit prostřednictvím rodin ze Sýrie.
  Golzow u polských hranic leží tak trochu na konci světa. Vesnici však znají po celém Německu díky sérii filmových dokumentů Děti z Golzowa natáčených od roku 1961 téměř padesát let. Dnes ve slavném Golzowě zbylo jen muzeum a vzpomínky na „lepší časy“. Starosta však naději na oživení vesnice nachází v Syřanech, kteří do Německa prchli před válkou. Do Golzowa proto nastěhuje dvě syrské rodiny, mezi nimi Halímu, Fádího a jejich děti. Všichni se snaží začlenit do vesnického života, jak nejlépe umí. Jsou přitom pod dohledem celé komunity a při každé příležitosti jsou upozorňováni, v čem a jak je potřeba se přizpůsobit zdejším zvykům. Kamera je sleduje víc než rok, z portrétu rodiny se stává příběh jedné integrace.

 • 10. týden
 • Po 07/03

  Meuthenova strana

  Režie → Marc Eberhardt
  Původní název → Der Einzug – Meuthen’s party
  Německo 2017 / CZT / ENT / 93 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Zdánlivě nekonfliktní profesor ekonomie Jörg Meuthen kandiduje do parlamentu za krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Pohled do zákulisí jeho úspěšné kampaně odhaluje pravou tvář muže, který s úsměvem na tváři šíří rasistické nálady ve společnosti.
  Vědom si nevalné pověsti některých krajně pravicových politiků coby štvavých křiklounů, rozhodl se Meuthen zaujmout odlišný přístup – vystupuje jako věcný a seriózní politik, který se opírá o fakta, nikoliv o emoce. Neváhal ani přistoupit na nabídku mladého studenta režie natáčet v jeho nejtěsnější blízkosti dokumentární film. Marc Eberhardt ve svém celovečerním debutu zaujal čistě observační přístup a bez jakýchkoliv komentářů sleduje přípravy a průběh celé kampaně. Od tajného vylepování plakátů pod rouškou noci přes proslovy v pivnicích, kde chce Meuthen zaujmout příslušníky střední třídy, až po vystoupení na celonárodním sjezdu strany. Film poskytuje nepřikrášlené svědectví o dosahu jeho zdánlivě racionální rétoriky.


  Lapač snů

  Režie → Kim Longinotto
  Původní název → Dreamcatcher
  Velká Británie 2015 / CZT / 99 min. / BD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Pasáci je mlátí, nedávají jim peníze, ponižují je. Chtějí tisíckrát skončit. Většina prostitutek se ale tohoto kroku bojí. Dokud nepotkají Brendu.
  Noční ulice Chicaga. Brendin vůz zastavuje u ženy postávající na ulici. Brenda zapřede hovor a již po pár větách tuší, čím si žena prochází. Zná do detailu triky a hrozby zákazníků i pasáků. Jako bývalá prostitutka se rozhodla pomáhat ženám a dívkám, které se kvůli zoufalým rodinným podmínkám ocitají na ulici nebo se stávají oběťmi sexuálních útoků. Příběh každé z žen je jedinečný a dohromady skládají obraz o spirále sexuálního zneužívání. Zatím poslední film Kim Longinotto, který získal cenu za nejlepší režii na festivalu Sundance v roce 2015.

 • Út 08/03

  Soudné sestry

  Režie → Kim Longinotto
  Původní název → Sisters in Law
  Velká Británie 2005 / CZT / 106 min. / BD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Státní prokurátorka Beatrice a právnička Vera se nebojí žádných kostlivců zavřených v kamerunských domácnostech. Unikátní film mapující silné ženy v boji proti domácímu násilí.
  Jihovýchodní Kamerun, městečko Kumba, staré pořádky, původní zvyky, muslimská práva, neměnné vztahy. Chod městského života sledují v soudní místnosti dvě neústupné, ostře jednající ženy – Beatrice a Vera. Jejich nejčastějšími kauzami jsou případy domácího násilí páchaného na dětech a ženách. Hlavní postavy nejsou jen přísně trestající soudkyně, ale i představitelky vzdělávání žen, posilující jejich odvahu k sebevyjádření a k boji proti bezpráví. Strohý a syrový styl kamery Kim Longinotto podtrhuje odpor proti domácímu násilí a čeří hladinu lhostejnosti stejně jako rozsudky protínající vzduch v soudní síni.


  Silas

  Režie → Anjali Nayar
  Původní název → Silas
  Kanada – Jihoafrická republika – Keňa 2017 / CZT / 80 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Silas Siakor je prototypem moderního aktivisty. Pomocí digitálních technologií bojuje proti nadnárodním korporacím, které v Libérii spíše než životy chudých zemědělců zajímá masivní těžba.
  „Existují schopní politici, dobré školy i nemocnice, tak proč je nemáme i v Libérii?“ ptá se Silas Siakor. Ve své zemi se stal symbolem boje za změnu korupcí prorostlého systému. Společně s dalšími aktivisty pomocí mobilní aplikace TIMBY zaznamenává nelegální kácení lesů, zábory půdy, úřední podvody a korupci. Silasův Institut udržitelného rozvoje (Sustainable Development Institute) se nemůže opřít ani o světově uznávanou prezidentku Ellen Johnson Sirleaf, držitelku Nobelovy ceny míru. Odhalil totiž, že slibované miliony dolarů na rozvojovou pomoc putují do kapes jejích příbuzných. Silas se přesto nevzdává. Kupředu ho žene vidina lepší budoucnosti v zemi, která se vzpamatovává ze čtvrtstoletí trvající války a epidemie eboly.

 • St 09/03

  Anni

  Režie → Rikun Zhu
  Původní název → Anni
  Čína 2017 / CZT / ENT / 78 min. / HD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  V Číně má každé dítě právo na vzdělání. Desetiletá Anni ale do školy nesmí. Proč? Její otec je disident.
  Anni se s otcem přestěhovala blíž její starší sestře. V nové škole se ale vůbec nestačila rozkoukat – po třech dnech ji odsud odvedli tajní policisté. Její otec byl tou dobou u výslechu, jako už tolikrát předtím. Škola s takovou rodinou raději nechce mít nic společného, a dívku proto odmítá dál vzdělávat. Čínský nezávislý režisér Zhu Rikun s kamerou v ruce sleduje hnutí aktivistů, kteří se prostřednictvím sociální sítě Weibo spojili na Anninu podporu. Budou pokojné protesty před školou a sepsání petice stačit na to, aby se dívka mohla vrátit?


  Růžová sárí

  Režie → Kim Longinotto
  Původní název → Pink Saris
  Indie – Velká Británie 2005 / CZT / 98 min. / BD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Kim Longinotto zachycuje ve svém observačním dokumentu každodenní úsilí indické aktivistky Sampat Pál Deví, k níž pravidelně přicházejí ženy vystavené násilí v rodinách svých manželů.
  „Jsem spásou indických žen,“ říká Sampat, proslulá zakladatelka skupiny Gulábí Gang (Růžový gang), bojující proti genderově diskriminačním tradicím. Ve filmu vynikají příběhy dvou dívek, Rékhy a Rénu, do jejichž života zasáhly rozdíly spojené s kastovním původem. Rékha otěhotněla se svým přítelem z vyšší kasty, jehož rodina brání sňatku. Jako svobodnou matku by ji ovšem její vlastní rodina zavrhla. Mladičká Réna utekla se svým milencem od manžela, za něhož byla provdána už v dětství. Z romantické lásky však záhy vystřízlivěla, neboť milencova rodina nechce přijmout ženu z nejnižší kasty. Režisérka na boji energické Sampat ukazuje, s jakými problémy se indické ženy v současnosti potýkají, přičemž řadě z nich hrozí za jejich „pochybení“ smrt.

 • Čt 10/03

  Čí jsou ulice

  Režie → Sabaah Folayan – Damon Davis
  Původní název → Whose Streets?
  USA 2017 / CZT / 103 min. / HD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Rasové a sociální napětí bublající léta pod povrchem jednou zákonitě vybuchne. Přesně to se stalo v americkém Missouri poté, co zde policista zastřelil neozbrojeného teenagera.
  Zabití afroamerického mladíka Michaela Browna v létě 2014 ve Fergusonu, na předměstí St. Louis, spustilo nevídané protesty. Policejní násilí se stalo roznětkou léta potlačovaných tenzí a odhalilo mnohdy neadekvátní používání síly, a sice zaměřené právě proti afroamerické komunitě. Úřady a bezpečnostní síly byly zaskočeny masivní vlnou občanských nepokojů. Následné policejní manévry a nasazení národní gardy, stejně jako osvobození viníka zbytečné smrti, jen přilily olej do ohně. Dokument mapuje úsilí aktivistů, jejich hněv a boj nejen za občanská práva, ale i za možnost žít stejně svobodný a důstojný život jako jejich bílí spoluobčané.


  Jeden svět dětem I

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / výtvarná dílna / návštěva promítací kabiny / HD / 9+

  Hadí dívka / r. Jens Pedersen / Dánsko 2017
  Rodinné řeznictví / r. Marijn Frank / Nizozemsko 2017

  Festival Jeden svět má tradičně jedno ze svých hlavních stanovišť v kině Ponrepo. A jako každý rok jsme i letos ve spolupráci s festivalem připravili dvě projekce pro děti i jejich rodiče. První z nich se odehraje netradičně v sobotu, těšit se přitom můžete nejen na dva festivalové filmy, ale i na výtvarný workshop a výpravu do zákulisí kina.


  Impreza aneb oslava

  Režie → Alexandra Weselowski
  Původní název → Impreza – The Celebration
  Německo 2017 / CZT / 76 min. / BD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Precizně natočený obraz názorového rozštěpení jedné polské rodiny a zcela osobních dopadů radikálních změn ve společnosti pod vlivem současné silně pravicové polské vlády.
  Mladá Ola se po delší době vrací z Berlína do Varšavy, aby zde s rodinou oslavila zlatou svatbu svých prarodičů. Vedle harmonického domova a všudypřítomného blahobytu však nachází své příbuzné uvězněné ve vlastních – často velmi polarizovaných – názorech na témata, která rezonují středoevropským regionem. Kamera citlivě snímá útržky rozhovorů, setkání mezi dveřmi i vzpomínání starších generací; zaznamenává ostych i rozjitřené emoce v mezilidských vztazích, nikdy se však svým protagonistům nevysmívá. Díky jejich otevřenosti vypovídá snímek, jako jeden z prvních na poli festivalových filmů, leccos o změnách, které hýbou polskou společností posledních několika let.


  Na ostří s Tupými noži

  Režie → Jeremy Williams
  Původní název → On a Knife Edge
  USA 2017 / CZT / 89 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Rodina Dull Knifeových po generace bojovala za práva indiánů v Jižní Dakotě a nepřestala s tím ani v současnosti. Mladý George Dull Knife se v průběhu pěti let postupně stává aktivistou inspirovaným rodinnou historií.
  George dospívá a uvědomuje si své povinnosti. Žije ve světě, kde nic nedostane zadarmo. Severoamerický indiánský národ Lakotů musel odnepaměti bojovat za svá práva. A rodina Dull Knifů vždy stála v čele protestního hnutí. V roce 1878 se náčelník Dull Knife (Tupý nůž) postavil proti nucenému vysídlování indiánů. Otec George se v roce 1973 účastnil protestů proti zkorumpovanému kmenovému vůdci a dnes podporuje George Dull Knifea mladšího, aby po něm v rezervaci Pine Ridge převzal vedení boje za sociální spravedlnost. Důležitá je například snaha o zavření obchodu
  s alkoholem, kdy těm nejchudším je ročně prodáno přes 5 milionů plechovek piva. Velkou výzvou je pro George zapojení do protestů proti budování ropovodu vedoucího přes území rezervace Standing Rock.

 • Pá 11/03

  Bez oddechu

  Režie → Jennifer Brea
  Původní název → Unrest
  USA – Velká Británie 2017 / CZT / 97 min. / BD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Chronický únavový syndrom (CFS) je závažné onemocnění, jehož příčiny nejsou dosud medicínsky objasněné. Mladá filmařka Jennifer, která sama nemocí trpí, zaznamenává život svůj i dalších nemocných, kterým choroba vzala téměř vše.
  „Bylo to, jako kdybych umřela, ale musela se na sebe dál dívat,“ popisuje svůj stav autorka filmu Jennifer Brea. Zcestovalá mladá žena před sebou měla slibnou budoucnost a po svém boku milovaného přítele. Poté, co prodělala několik infekcí, jí lékaři diagnostikovali chronický únavový syndrom. Nyní je s občasnými výkyvy upoutána na lůžko či invalidní vozík. Zjišťuje, že touto záhadnou chorobou trpí po celém světě miliony lidí – tiše v ústraní, roky i celá desetiletí. Přesto je chápání povědomí příčin a povaze této mnohdy smrtelné nemoci zoufale malé.


  Hranice práce

  Režie → Apolena Rychlíková
  ČR 2017 / ENT / 71 min. / HD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce?
  Motolská prádelna, vodňanská drůbežárna, pokladna v supermarketu, žiletkárna a třídírna odpadu. Na každé pozici strávila Saša Uhlová zhruba měsíc, který jí bohatě stačil k tomu, aby zjistila, že lidé s minimální mzdou skutečně nežijí radostný život. V práci tráví téměř veškerý svůj čas, chodí na přesčasy, víkendové i noční směny, neznají pauzy, pracují i nemocní. Oběd nebo tramvajenka je pro ně luxusem, který si nemohou dovolit. Chudoba je přitom jen zlomkem jejich trápení. Dokument Apoleny Rychlíkové získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2017 ocenění pro nejlepší český dokumentární film roku a odvezl si také Cenu diváků.


  Jeden svět dětem II

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / lektorský program / HD / 9+

  Lenno a jeho rybka / r. Shamira Raphaëla / Nizozemsko 2017
  Poslouchám / r. Astrid Bussink / Nizozemsko 2017
  Rozárka a kuchařky bez domova / r. Theodora Remundová / ČR 2017

  Snímky z festivalu filmů o lidských právech Jeden svět se sice často zabývají vážnými tématy, to ale neznamená, že by se mezi nimi nenašly i filmy pro mladší diváky. Po projekci bude následovat lektorský program v režii Jednoho světa.


  Mír s vámi

  Režie → Juraj Mravec
  Původní název → Mir vam
  Slovensko 2016 / ENT / 67 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Východ Ukrajiny se v roce 2014 proměnil ve válečnou zónu. Vojenští a političtí vůdci svádějí boje o rozsáhlá území, na nichž však žijí obyčejní lidé, kteří nechtějí nic jiného než žít bez obav z bombardování, střelby a rozvratu.
  Slovenský fotograf Juraj Mravec měl původně v plánu procestovat území celého bývalého Sovětského svazu a zdokumentovat každodenní život někdejších bratrských národů. Návštěva východní Ukrajiny jej však přiměla soustředit se právě na konfliktní oblasti, které nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády. Fotograf navštěvuje nejen obyčejné lidi přežívající ve válečné zóně, ale i vojáky či veterány a naslouchá vyprávění o útrapách, které prožili. Ztrácí iluze o bratrství národů a za vším nachází pouze mocenské hry, které neberou ohled na lidi, v jejichž zájmu je válka údajně vedena. Působivost snímku umocňuje kombinace černobílých fotografií s filmovými záběry.


  Nic jako dřív

  Režie → Lukáš Kokeš – Klára Tasovská
  ČR 2017 / ENT / 92 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny či nechtěná těhotenství. Snímek o životě teenagerů z Varnsdorfu ukazuje bez jakýchkoliv příkras dospívání v současném českém pohraničním maloměstě.
  Dokument režisérské dvojice Klára Tasovská a Lukáš Kokeš sleduje životy čtyř dospívajících spolužáků ze Šluknovského výběžku. Teo, Renata, Anička a Nikola pocházejí povětšinou z rozvrácených rodin a zoufale se snaží najít své místo ve společnosti. Film je zachycuje před maturitou, v posledních chvílích jejich středoškolské bezstarostnosti, zatímco neodvratně směřují do světa dospělých, v němž už nic nebude jako dřív. Unesou tíhu této zodpovědnosti? Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost mladé generace. Díky promyšlenému přístupu k dokumentárnímu vyprávění poskytuje snímek hluboký vhled do života teenagerů, kteří musejí dospět dřív, než by sami chtěli. Film byl loni uveden na festivalu IDFA v Amsterodamu.

 • So 12/03

  Básnířky života

  Režie → Shirin Barghnavard
  Původní název → Shaerane Zendegi
  Írán 2017 / CZT / 73 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Tichý portrét íránské pěstitelky rýže Širín Pársí. Snímek ukazuje, jak tato energická žena farmaří společně s manželem a syny jako generace jejich předků – s úctou k půdě, krajině a přírodě.
  Rýže je jednou ze základních zemědělských komodit dneška. Pěstuje se na mnoha místech světa, málokde ale udržitelným způsobem a s ohledem na životní prostředí. Stále však existují zemědělci a zemědělkyně, kteří se nehodlají se škodlivými praktikami smířit. Širín a její rodina patří mezi ně. Není však jenom farmářkou. Je také absolventkou studia francouzské literatury na Pařížské univerzitě a sociální aktivistkou reprezentující hlasy žen, které by v tradičně konzervativní společnosti zůstaly nevyslyšeny.


  Work in progress: Horáček (pracovní název)

  Cyklus → Jeden svět 2018

  Michal Horáček ve své prezidentské kampani mnohé překvapil volbou týmu – jednou z nejvýraznějších postav byl Robin Kvapil, dokumentarista a mimo jiné i člen iniciativy Žít Brno, známý výrazným vystupováním a trollením na Facebooku.

  Právě Kvapil ve filmu zachycuje zákulisí Horáčkovy kampaně, důležité momenty i každodenní situace. Snímek nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do fungování Horáčkova týmu a nahlíží i v obecnější rovině na situaci okolo nedávných prezidentských voleb. Část záběrů pořizoval klasický filmový štáb, část snímal Kvapil mobilem nebo laptopem, materiál pak zpracovával producent Radim Procházka. Film bude prezentován v rozpracované formě za účasti tvůrců.

 • Ne 13/03

  Poválečné kreslené filmy

  Projekce představí vybrané československé kreslené filmy z období po druhé světové válce.

  Dárek / r. Jiří Trnka – Jiří Krejčík / 1946
  Atom na rozcestí / r. Čeněk Duba / 1947
  O milionáři, který ukradl slunce / r. Zdeněk Miler / 1948
  O místo na slunci / r. František Vystrčil / 1959
  Špatně namalovaná slepice / r. Jiří Brdečka / 1963
  Tucet mých tatínků / r. Eduard Hofman / 1959


  Budiž světlo

  Režie → Mila Aung-Thwin – Van Royko
  Původní název → Let There Be Light
  Kanada – Francie – Itálie – Švýcarsko – USA 2017 / CZT / 80 min. / HD
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Jaderná fúze je již dlouho považována za „svatý grál“ energetického výzkumu. Reprezentuje miliony let trvající zdroj energie, který je bohatý, bezpečný a ekologický.
  „Ve 14 letech jsem se rozhodl, že budu studovat fyziku… a vytvořím tohle. Jsem trošku blázen,“ říká o sobě před rozestavěným zařízením Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) v jižní Francii oddaný vědec Marc Henderson. ITER je nesmírně nákladný a složitý vědecký projekt, který využívá veškerých dosavadních snah o porozumění jaderné fúzi shromážděných za sto let. Cílem je vytvořit fúzní reaktor, který bude využívat jadernou fúzi jako zdroj energie pro lidstvo. Termojaderná fúze probíhající za vysokých teplot je zdrojem energie většiny hvězd včetně Slunce. Jak daleko je tým vědců od vytvoření umělého Slunce na zemi?


  Sestřenice

  Režie → Laura Bari
  Původní název → Primas
  Kanada – Argentina 2017 / CZT / 100 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Obě přišly o dětství. Rocío a Aldana vyrůstají v Argentině a zdánlivě prožívají běžné strasti a slasti dospívání. V jejich vnitru je však propast, kterou budou muset už navždy překračovat.
  V útlém věku se staly oběťmi sexuálního násilí. Rocío vedle těžkých šrámů na duši každodenně připomínají, co přežila, i stopy po popáleninách. Přesto to ani jedna nevzdává. Mají sebe navzájem, milující blízké, svůj deník a odvahu otevřít se. Vystavují se bolesti, která sice nemizí, ale stává se snesitelnější pokaždé, když o svých zážitcích mluví, tančí či malují. Intimní vyprávění odkrývá vrstvy jejich příběhů s maximální citlivostí. Ukazuje nezlomnou energii dvou žen na prahu dospělosti a v poetických záběrech, v nichž se Rocío třeba mění v krokodýla, i ve zcela civilních obrazech skládá pomyslnou poklonu jejich životaschopnosti.

 • 11. týden
 • Po 14/03

  Poslední rok

  Režie → Greg Barker
  Původní název → The Final Year
  USA 2017 / CZT / 89 min. / DCP
  Cyklus → Jeden svět 2018

  Baracku Obamovi zbývá do konce úřadu jeden rok. On i celá administrativa Bílého domu napínají všechny síly k zahraniční politice, aby stihli dotáhnout všechny velké úkoly, které si předsevzali splnit.
  Posledních dvanáct měsíců prezidentství kulminuje úsilí Obamovy administrativy, což obnáší i hektické cestování po celé planetě. Hlavními aktéry tohoto období i dokumentu, který je věrně na cestách doprovází, jsou ministr zahraničí John Kerry, velvyslankyně při OSN Samantha Power, poradce pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes. A v neposlední řadě samotný prezident USA. Domlouvají s Íránem jadernou dohodu, zasazují se o úspěch světové klimatické konference, řeší problémy unesených dívek v Nigérii, chtějí se po půl století usmířit s Kubou, sblížit se s Vietnamem nebo učinit symbolické gesto v Hirošimě. Podaří se tento kurz udržet i po nástupu nového prezidenta?


 • Út 15/03

  Sicilské přízraky

  Režie → Fabio Grassadonia – Antonio Piazza
  Původní název → Sicilian Ghost Story
  Itálie – Švýcarsko – Francie 2017 / CZT / ENT / 120 min. / DCP
  Hrají → Julia Jedlikowska, Gaetano Fernandez, Corinne Musallari

  Febiofest 2018

  V sicilské vesničce se beze stopy ztratí třináctiletý Giuseppe a jeho záhadné zmizení obestírá clona mlčení a nezájmu. Jediný, kdo po něm pátrá, je jeho spolužačka Luna. Brzy zjistí, že Giuseppe je uvězněný v temném světě, který existuje souběžně s naší realitou. Příběh o nezlomném přátelství a lásce přenesený do světa fantazie vychází ze skutečného případu chlapce uneseného sicilskou mafií.


  Hlídka

  Režie → Arnaud Desplechin
  Původní název → La sentinelle
  Francie 1992 / CZT / 145 min. / DCP
  Hrají → Emmanuel Salinger, Thibault de Montalembert, Jean-Louis Richard, Marianne Denicourtová, Bruno Todeschini, Emmanuelle Devosová, László Szabó

  Mathias zažije ve vlaku na cestě z Německa do Paříže několik velmi podivných setkání a následně objeví ve svém zavazadle děsivý balíček. Pustí se do vyšetřování, které ho zavede do prostředí tajných služeb. Mistrovský celovečerní debut Arnauda Desplechina je psychologické drama s prvky absurdity a pravděpodobně nejzvláštnější špionážní příběh, jaký jste kdy viděli.

 • Čt 17/03

  Out 1 – části 1 + 2

  Režie → Jacques Rivette
  Původní název → Out 1: Noli me tangere
  Francie 1970 / CZT / ENT / 191 min. / DCP
  Hrají → Jean-Pierre Léaud, Michael Lonsdale, Bulle Ogierová, Juliet Bertoová, Jacques Doniol-Valcroze, Bernadette Lafontová, Éric Rohmer, Franҫoise Fabianová, Michèle Morettiová, Jean-Franҫois Stévenin, Jean Bouise / kamera: Pierre-William Glenn

  „Můj nejmilejší Rivette je dlouhá verze Out 1. To zvláštní na tom je, že Jacques tím dospěl ke konci jednoho vývoje. Dát jít nelze.“
  Claude Chabrol

  Balzakova Historie třinácti jako nejisté východisko pro bezmála třináct hodin filmu. Nejextrémnější umělecký počin francouzské nouvelle vague. Česká premiéra nové digitálně restaurované verze.  Out 1 – části 3 + 4

  Režie → Jacques Rivette
  Původní název → Out 1: Noli me tangere
  Francie 1970 / CZT / ENT / 205 min. / DCP
  Hrají → Jean-Pierre Léaud, Michael Lonsdale, Bulle Ogierová, Juliet Bertoová, Jacques Doniol-Valcroze, Bernadette Lafontová, Éric Rohmer, Franҫoise Fabianová, Michèle Morettiová, Jean-Franҫois Stévenin, Jean Bouise / kamera: Pierre-William Glenn

  „Můj nejmilejší Rivette je dlouhá verze Out 1. To zvláštní na tom je, že Jacques tím dospěl ke konci jednoho vývoje. Dát jít nelze.“
  Claude Chabrol

  Balzakova Historie třinácti jako nejisté východisko pro bezmála třináct hodin filmu. Nejextrémnější umělecký počin francouzské nouvelle vague. Česká premiéra nové digitálně restaurované verze.


  Život mrtvých

  Režie → Arnaud Desplechin
  Původní název → La vie des morts
  Francie 1991 / CZT / 54 min. / DCP
  Hrají → Thibault de Montalembert, Roch Leibovici, Marianne Denicourtová Emmanuel Salinger, Emmanuelle Devosová

  Široká rodina se schází na venkovském sídle poté, co se jeden z jejích členů pokusil spáchat sebevraždu. Zatímco bojuje v nemocnici o život, zbytek příbuzných se každý po svém snaží vyrovnat s jeho činem a také reálnou možností, že by mohl zemřít. Středometrážní etuda získala Cenu Jeana Viga.


  Záře

  Režie → Naomi Kawaseová
  Původní název → Hikari
  Francie – Japonsko 2017 / CZT / ENT / 101 min. / DCP
  Hrají → Masatoshi Nagase, Ayame Misaki, Tatsuya Fuji

  Febiofest 2018

  Nejslavnější japonská filmařka posouvá ve snímku Záře hranice svého subtilního a lyrického rukopisu. Misako je nešťastná žena, která píše zvukové popisy k filmům pro nevidomé. Nakamori je stárnoucí fotograf postupně ztrácející zrak. Když se jejich osudy protnou, znamená to naději pro oba. Vizuálně podmanivá poetická báseň na pomezí romance a dramatu zkoumá každodenní svět z nových perspektiv.

 • Pá 18/03

  Out 1 – části 5 + 6

  Režie → Jacques Rivette
  Původní název → Out 1: Noli me tangere
  Francie 1970 / CZT / ENT / 181 min. / DCP
  Hrají → Jean-Pierre Léaud, Michael Lonsdale, Bulle Ogierová, Juliet Bertoová, Jacques Doniol-Valcroze, Bernadette Lafontová, Éric Rohmer, Franҫoise Fabianová, Michèle Morettiová, Jean-Franҫois Stévenin, Jean Bouise / kamera: Pierre-William Glenn

  „Můj nejmilejší Rivette je dlouhá verze Out 1. To zvláštní na tom je, že Jacques tím dospěl ke konci jednoho vývoje. Dát jít nelze.“
  Claude Chabrol

  Balzakova Historie třinácti jako nejisté východisko pro bezmála třináct hodin filmu. Nejextrémnější umělecký počin francouzské nouvelle vague. Česká premiéra nové digitálně restaurované verze.


  Out 1 – části 7 + 8

  Režie → Jacques Rivette
  Původní název → Out 1: Noli me tangere
  Francie 1970 / CZT / ENT / 164 min. / DCP
  Hrají → Jean-Pierre Léaud, Michael Lonsdale, Bulle Ogierová, Juliet Bertoová, Jacques Doniol-Valcroze, Bernadette Lafontová, Éric Rohmer, Franҫoise Fabianová, Michèle Morettiová, Jean-Franҫois Stévenin, Jean Bouise / kamera: Pierre-William Glenn

  „Můj nejmilejší Rivette je dlouhá verze Out 1. To zvláštní na tom je, že Jacques tím dospěl ke konci jednoho vývoje. Dát jít nelze.“
  Claude Chabrol

  Balzakova Historie třinácti jako nejisté východisko pro bezmála třináct hodin filmu. Nejextrémnější umělecký počin francouzské nouvelle vague. Česká premiéra nové digitálně restaurované verze.

 • So 19/03

  Králové a královna

  Režie → Arnaud Desplechin
  Původní název → Rois et reine
  Francie 2004 / CZT / 153 min / 35mm
  Hrají → Mathieu Amalric, Catherine Deneuveová, Emmanuelle Devosová, Noémie Lvovská, Hippolyte Girardot, Maurice Garrel

  Dvě paralelní dějové linie sledují osudy čerstvě rozvedených manželů Nory a Ismaëla. Zatímco Nora se vyrovnává s vážnou nemocí a následně smrtí svého otce, Ismaël se snaží utéct z psychiatrické léčebny, kam byl nedopatřením umístěn. Drama s jemnými podtóny humoru a ironie je, podobně jako ostatní filmy Arnauda Desplechina, meditací nad smyslem života a povahou mezilidských vztahů.

 • Ne 20/03

  Zrno

  Režie → Semih Kaplanoğlu
  Původní název → Buğday
  Francie – Německo – Katar 2017 / CZT / 127 min. / DCP
  Hrají → Jean-Marc Barr, Ermin Bravo, Grigorij Dobrygin

  Febiofest 2018

  V postapokalyptické budoucnosti byli ti, kteří přežili, rozděleni do měst a zemědělských zón, jež jsou od okolního světa odděleny neproniknutelnými bariérami. Zde žije elita. Geneticky nevyhovující migranti byli vykázáni do oblastí, kterým se říká mrtvé země.


  24 záběrů

  Režie → Abbás Kiarostamí
  Původní název → 24 Frames
  Írán – Francie 2017 / 114 min. / DCP

  Febiofest 2018

  Poslední snímek před dvěma lety zesnulého největšího iránského filmaře. Meditativní dílo na pomezí filmu, fotografie a videoartu. Autor vybral čtyřiadvacet fotografií a maleb a oživil je v krátkých sekvencích organicky provázaných v jednom celku. Film se vyznačuje pro autora typickým minimalismem, poetickým jazykem a vizuálními metaforami.

 • 12. týden
 • Po 21/03

  Noc, kdy jsem plaval

  Režie → Damien Manivel – Kohei Igaraši
  Původní název → La nuit où j’ai nagé
  Francie – Japonsko 2017 / CZT / ENT / 78 min. / DCP
  Hrají → Takara Kogawa, Keiki Kogawa

  Febiofest 2018

  V zasněžených horách v Japonsku žije rybář se šestiletým synem. Muž každou noc vstává a chystá se na trh do města. Jednoho dne chlapce otcův odjezd probudí a už nemůže usnout. Vezme si aktovku a sám se vydá do školy. Ještě ospalý sejde z cesty a zabloudí v moři sněhu. Poetický příběh o lásce a odcizení se odehrává beze slov v krajině, jíž prostupuje melancholie i tichá radost. Režisér Damien Manivel se na Febiofest vrací po roce, loni představil svůj snímek V parku.


  Vánoční příběh

  Režie → Arnaud Desplechin
  Původní název → Un conte de Noël
  Francie 2008 / CZT / ENT / 143 min. / DCP
  Hrají → Catherine Deneuveová, Jean-Paul Roussillon, Mathieu Amalric, Anne Consignyová

  Totální rodinná „polyfonie“, jak ji v současném filmu umí inscenovat jenom jeden režisér: „krutá, nihilistická, hněvivá, úskočná i nenucená.“ Režisér přirovnaný k dirigentovi, jehož nástroje, to jest jeho herci, jsou „samé stradivárky“.

 • Út 22/03

  Leos Carax hostem Ponrepa

  Prozatím poslední film Leose Caraxe Holy Motors získal v roce 2013 prestižní Cenu Asociace losangeleských filmových kritiků LAFCA za nejlepší cizojazyčný film roku. Pro slavnostní udílení cen, jehož se odmítl osobně zúčastnit, sepsal režisér filmu tuto děkovnou řeč:

  Dobrý den, jmenuji se Leos Carax a jsem režisér cizojazyčných filmů. Dělám cizojazyčné filmy celý život.

  Cizojazyčné filmy se vyrábějí po celém světě, samozřejmě kromě Spojených států amerických. Ve Spojených státech se točí výlučně filmy necizojazyčné.

  Dělat cizojazyčné filmy není snadné, protože místo, abyste používali svůj obvyklý jazyk, musíte vynajít cizí.


  Ne, po pravdě řečeno, cizím jazykem je sama kinematografie. Je to jazyk vytvořený pro ty, kteří chtějí vycestovat na druhou stranu života. Dobrou noc!


  Leos Carax, 12. ledna 2013  Režisér, jehož filmy, hrdinové i limuzíny se vyjadřují cizím jazykem kinematografie, bude 22. března hostem Ponrepa.


  Milovaná

  Režie → Arnaud Desplechin
  Původní název → L’aimée
  Francie 2007 / CZT / ENT / 70 min. / 35mm

  Velmi osobní filmový portrét rodiny Arnauda Desplechina vznikl na pozadí prodeje rodinného domu. Ukazuje jednotlivé členy rodiny, včetně jeho samotného, a propletené vztahy mezi nimi. Z této zkušenosti Desplechin čerpal látku také pro svůj další hraný film Vánoční příběh. Česká premiéra.


  Mráz

  Režie → Šarūnas Bartas
  Původní název → Šerkšnas
  Francie – Litva – Polsko – Ukrajina 2017 / CZT / ENT / 130 min. / DCP
  Hrají → Mantas Jančiauskas, Vanessa Paradisová, Lyja Maknaviciuteová, Andrzej Chyra

  Febiofest 2018

  Mladý pár míří s dodávkou první pomoci přes Ukrajinu do Donbasu. Na cestě jej čekají nejen válkou poničená zem i lidé, ale také váleční reportéři, kteří situaci mapují. Ponurá road movie nejproslulejšího litevského režiséra současnosti Šarūnase Bartase řetězí situace, jimiž postavy jen netečně proplouvají. Vyprázdněnost po vizuální stránce koresponduje s formou podobenství o válečném konfliktu a jeho dopadu na člověka i krajinu.

 • St 23/03

  Vzestup a pád malé filmové společnosti

  Režie → Jean-Luc Godard
  Původní název → Grandeur et décadence d’un petit commerce de cinéma
  Francie – Švýcarsko 1986 / CZT / ENT / 92 min. / DCP
  Hrají → Jean-Pierre Léaud, Jean-Pierre Mocky, Marie Valeraová

  Febiofest 2018

  Režisér (Gaspard) Bazin shání peníze na nový film a osloví kdysi úspěšného producenta Jeana Almereydu, jehož společnost krachuje. Jeanova žena chce být herečkou a mohla by získat ve snímku roli. Godard dal svému filmovému režisérovi příjmení po teoretikovi André Bazinovi, jméno Almereyda byl zase pseudonym obávaného anarchisty a otce Jeana Viga. Více než třicet let po svém vzniku se k nám dostává tento opomíjený Godardův snímek.

 • Čt 24/03

  Hudba Zdeněk Liška

  Režie → Pavel Klusák
  ČR 2017 / 52 min. / DCP
  Hrají → účinkují: Jan Švankmajer, Stephen a Timothy Quayové, Juraj Herz, Jára Tarnovski, Andy Votel

  Hloubkový ponor do díla skladatele s krédem „píšu jen pod obrázky“. Svět dnes objevuje hudbu Zdeňka Lišky skrze edice vydávané ve Velké Británii. Ptáme se: známe Liškovo dílo? Co lze říct o hudbě ke stovkám filmů, které ozvučil? Dočkají se nejlepší ze stovek jeho soundtracků někdy standardního vydání? Film, který je svébytnou poctou československé kinematografii, nevynechává zásadní Liškovy práce Marketa Lazarová, Ikarie XB-1, Ovoce stromů rajských jíme, Don Šajn a Spalovač mrtvol.

  Projekci doplní tři krátké filmy:
  Inspirace / r. Karel Zeman / 1949
  Johannes doktor Faust / r. Emil Radok / 1958
  Alarm / r. Antonín Horák / 1962


  Valerie a týden divů

  Režie → Jaromil Jireš
  ČR 1970 / English Friendly / 70 min. / 35mm
  Hrají → Jaroslava Schallerová, Helena Anýžová, Petr Kopřiva

  Snímek natočený podle surrealistické předlohy Vítězslava Nezvala, inspirované „černým románem“. Vypráví o týdnu v životě třináctileté dívky, která na pokraji skutečnosti a snu prožívá znepokojující fantazie, plné záhadných nástrah, lásky i nebezpečí, doprovázející její dospívání. Tajemný, vizuálně stylizovaný snímek stejně jako literární předloha vychází ze schematických postupů a poetiky dívčích románků a hororů, které s humorem kombinuje.
  Projekci doplní prezentace britského hudebního vydavatelství Finders Keepers Records, které edičně zpracovává československou filmovou hudbu (Valerie a týden divů, Spalovač mrtvol, Morgiana a další).

 • Pá 25/03

  Pračlověk

  Režie → Nick Park
  Původní název → Early Man
  Velká Británie – Francie 2018 / CZV / 89 min. / DCP / 6+
  Cyklus → Ponrepo dětem

  Slavné britské studio Aardman Animations, z jehož dílny pocházejí například postavy Wallace a Gromita nebo ovečky Shaun, letos uvedl nový film. Hlavním hrdinou je tentokrát pračlověk Dug, jenž se musí čelit hrozbě nové vyspělé civilizace, která chce ovládnout jeho kotlinu. Jako předfilm uvidíte krátkou grotesku ze série o Kamenáči Billovi (Kamenáč Bill a drzí zajíci / r. Václav Bedřich, 1964).


  Cikáni jdou do nebe

  Režie → Emil Loteanu
  Původní název → Tabor uchodit v něbo
  SSSR 1976 / CZT / 93 min. / 35mm
  Hrají → Svetlana Toma, Grigore Grigoriu, Ivan Škurja

  Moldavský filmař, básník a spisovatel Emil Loteanu se nechal inspirovat povídkami Maxima Gorkého (zejména Makar Čudra) a napsal scénář přinášející výrazně poetický pohled na mentalitu romského etnika. V ukrajinské Besarábii přelomu 19. a 20. století se odehrává příběh osudové lásky udatného Zobara a krásné Rady, který tvůrci zpracovali s nebývalou pečlivostí. Loteanu a skladatel Eugen Doga studovali romský folklór přímo v cikánských táborech a sídlištích, kde vyslechli desítky písní, aby objevili potřebné hudební řešení filmu. Ve výsledku mu vtiskli podobu nikoliv etnografické studie, ale tóny nasyceného vyprávění s bohatě propracovanou výtvarnou složkou. Také v tom se Cikáni přiblížili žánru muzikálu, což nezůstalo opomenuto ani na divadelních scénách (první adaptace se u nás uskutečnila v roce 1980 v Hudebním divadle v Karlíně, další například v roce 2001 v Divadle J. K. Tyla v Plzni).


  PAF Jiné vize 2017 – soutěž Přehlídky animovaného filmu a současného umění

  Cyklus → Paralelní kino

  Paralelní kino

  V soutěži Jiné vize CZ mapuje PAF aktuální českou produkci pohyblivého obrazu a věnuje se otázkám jeho archivace, distribuce nebo prezentace v zahraničí. Pokaždé jde o originální kurátorský výběr deseti finalistů, čímž se nabízí možnost vyzdvihnout témata, která aktuálně rezonují v povědomí filmové a umělecké komunity. Kurátor a kritik umění Michal Novotný vybral do finální desítky za rok 2017 filmy Davida Přílučíka, Johany Novotné, Jiřího Žáka, Jozefa Mrvy, Lindy a Daniely Dostálkových, Dalibora Knappa, Romany Drdové, Markéty Magidové, Oleksandra Martsynyuka a Ladislava Tejmla.
  Projekci uvede Sylva Poláková.

 • So 26/03

  Plesající satan + Bohatýr ducha

  Jakov Protazanov / Plesající satan / Bohatýr ducha / Satana likujuščij / Bogatyr ducha
  Rusko 1917, 1918 / hrají: Ivan Mozžuchin, Natalja Lisenko / CZT / 41 + 48 min. / 35mm
  Ivan Mozžuchin (1889–1939) byl před revolucí největší hvězdou ruského filmu, Jakov Protazanov (1881–1945) zase vedle Jevgenije Bauera nejoriginálnějším tvůrcem tohoto období. První příklad z jejich plodné spolupráce, Plesající satan, je jakousi kombinací Fausta, Šarlatového písmene a ibsenovského dramatu. Vztahy manželského páru a spolu s nimi žijící pastora nabývají s příchodem tajemného neznámého nové podoby. Pro ilustraci připomeňme vypjatou scénu, v níž rozpolcený pastor překryje obraz Madony s dítětem portrétem Satana a padne do náruče bratrovy ženy. Shodou okolností rovněž v Bohatýru ducha jde do jisté míry o zápas bratrů o lásku jedné ženy (opět v podání Natalije Lisenko, Mozžuchinovy partnerky i v osobním životě), ale tady herec zosobňuje podstatně vyrovnanější osobnost mladého šlechtice, usilujícího o nápravu sociálních problémů na venkově.
  Jako předfilm uvedeme:
  Wladyslaw Starewicz / Belgická Lilie / Lilija Belgii
  Rusko 1915 / hrají: Jan Višněvskij, Irene Starewiczová / CZT / 11 min. / 35mm
  Poetická reakce na válečné obsazení Belgie Němci.


  Harry Munter

  Režie → Kjell Grede
  Původní název → Harry Munter
  Švédsko 1969 / CZT / 95 min. / 35mm
  Hrají → Jan Nielsen, Georg Adelly, Britt-Marie Engstroemová, Elina Saloová

  Harry Munter, titulní hrdina Gredeho druhého celovečerního filmu, je sedmnáctiletý mladík, který utíká z rozvráceného domova svých rodičů do světa svých představ. Touhu pomáhat, bouřit se, zážitky přátelství a prvních milostných zklamání neukazuje film v obvyklých dramaturgických konvencích; celé dílo má výrazně impresionistický ráz i stavbu. Hudba: Antonín Dvořák a Johann Strauss.

  „Představuji si, co by se ještě všechno dostalo na povrch, kdyby Kjell pokračoval a svůj naprosto osobní styl dál rozvíjel. Naneštěstí ale chtěl též filosofovat, kouřit dýmku, malovat a kreslit, a teď ještě navíc řídí Dramatický ústav. Každopádně: s Harry Munterem obohatil Kjell Grede jazyk švédské kinematografie o zvláštní a originální tón.“
  Ingmar Bergman (listopad 1999)

 • Ne 27/03

  Připravte k boji!

  Režie → Marcel L’Herbier
  Původní název → Veille d’armes
  Francie 1935 / CZT / 92 min. / 35mm
  Hrají → Annabella, Victor Francen, Pierre Renoir, Gabriel Signoret, Maurice Baquet

  Rané zvukové filmy Marcela L’Herbiera stojí poněkud ve stínu jeho klasických impresionistických děl z období němé éry, jako byly Uprchlík (1920), Nelidská (1924) nebo Peníze (1927). Ve filmu Připravte k boji musí půvabná a vždy oslnivě oděná Annabella (cena za nejlepší ženský herecký výkon na festivalu v Benátkách) obhájit před soudem čest svého muže a před bývalým milencem svou vlastní. Film z prostředí válečného námořnictva kombinuje ateliérové scény s exteriérovými sekvencemi, k jejichž realismu přispěla logistická podpora branných složek. Za typickou zápletkou meziválečné éry můžeme mezi řádky vytušit neklid doby, v níž Francie s obavami sledovala remilitarizaci svého mocného východního souseda.

 • 13. týden
 • Po 28/03

  Hugo a Josefina

  Režie → Kjell Grede
  Původní název → Hugo och Josefin
  Švédsko 1967 / CZV / 77 min. / 35mm
  Hrají → Fredrik Becklén, Marie Öhmanová, Inga Landgréová

  O generaci mladší než Ingmar Bergman patřil Kjell Grede (1936–2017) k těm švédským filmařům, kteří si museli vydobýt místo na slunci vedle dosud velmi aktivního a plodného skandinávského velikána. Nevymezoval se vůči němu příkře polemicky, jako třeba Bo Widerberg; byla to koneckonců jedna z nejslavnějších hereček Bergmanových filmů, Bibi Anderssonová, díky níž se Kjell Grede vůbec k filmu dostal (poté, co se s ní oženil). V roce 1966 debutoval poetickým snímkem Kominík a o rok později natočil svůj první dlouhý film Hugo a Josefina. Příběh dvou osamělých sedmiletých dětí ze švédského venkova přijala kritika s jednohlasým nadšením, oceňován byl hlavně lyrický vizuální styl filmu a absence sentimentality. Vřele přijali film i diváci a bývalý učitel Grede pak ve většině svých dalších děl zůstal věrný mladým hrdinům a jejich vnímání světa.


  Audience

  Režie → Marco Ferreri
  Původní název → L’udienza
  Itálie 1971 / CZT / 103 min. / 35mm
  Hrají → Enzo Jannacci, Michel Piccoli, Claudia Cardinaleová, Alain Cuny, Ugo Tognazzi, Vittorio Gassman

  Mladík prahnoucí po audienci u papeže se pomalu, ale jistě ztrácí v labyrintu vatikánské byrokracie, v němž narazí na lehce dekadentní hodnostáře, na prodejné krásky i na vzpurné nizozemské teology. Ale kde je papež? Méně známé dílo z tvorby italského klasika absurdního filmu získalo na festivalu v Berlíně Cenu mezinárodní kritiky, zatímco v Itálii jeho distribuci bojkotovala vládnoucí Křesťansko-demokratická strana.

 • Út 29/03

  Jean Rouch – Etnofikce 2

  Cyklus → Jean Rouch

  Projekci uvede filmový historik David Čeněk.

  Zomo a jeho bratři / Zomo et ses frères
  Niger – Francie 1975 / CZT / 19 min. / DCP
  Portrét Zoma, druhého z dětí Damourého Ziky, je také návštěvou zoologické zahrady v Niamey, kde pracuje. Avšak sledujeme hlavně antropologickou studii o práci, o trávení volného času a seznamujeme se s místní lidovou hudbou, skrz niž vyvstává život mladých lidí v Nigeru, jejich starosti, soukromí a mládí.
  „Když člověk použije mechanické oko (kameru) a elektronické ucho (magnetofon), pak se automaticky stává někým jiným. Pak už nejsem Rouch a dělám věci, které bych jinak nedělal. Jde o jistý druh rituálu.“
  Jean Rouch

  Damuré mluví o AIDS / Damuré parle du sida
  Niger – Francie 1991 / CZT / 10 min. / DCP
  „Lékař“ Damouré Zika přijímá ve své ordinaci v Niamey „pacienty“ Lama Ibrahima Diu a Taloua Mouzouraneho, kteří se ho přišli zeptat na mnoho věcí týkajících se AIDS, povahy této nemoci a způsobu ochrany. Damouré poskytne všemožné rady a svůj proslov zakončí filozofickou úvahou. Film byl často promítán a sloužil v Nigeru jako prevence.
  „Etnologie se zabývá studiem kultury, která není tou vaší… Také současná doba pro mne odkrývá etnografická témata.“
  Jean Rouch

  Dogonské bubny / Batteries dogon. Élémentspour une étude des rythmes
  Mali – Francie 1964 / CZT / 27 min. / DCP
  Etno-hudebně-filmová studie natočená na skalách Bandiagara mezi Dogony zachycuje proces učení tradiční hry na „bubny předků“. Zároveň jsme svědky veskrze precizního střihového cvičení, které rytmizuje obraz a zvuk, aby se přenesla neobvyklá zkušenost.
  „Budu Dogony filmovat, ale nikdy o nich nic nepublikuji kromě analýzy svých filmů. Nechtěl jsem nijak zamořit již tak tíživou atmosféru francouzské etnografie rozdělené na zájmové klany…“
  Jean Rouch

  Ayorouské zpívající kameny / Pierres chantantes d’Ayorou
  Niger – Francie 1968 / CZT / 7 min. / DCP
  Další z experimentálních vizuálně-akustických studií rytmu využívá zvláštní druh bicího nástroje – zpívající kameny, což jsou kamenné bloky proděravělé číškami, na něž se hraje na ostrově Ayorou Goungo v Nigeru. Rouch si pohrává s kombinací tradiční a moderní hudby. Tento zajímavý fenomén „hrajících“ nerostů se dnes dostal i do evropského umění.
  „Vždy jsem tvrdil, že mám dva totemické předky. Jedním je Dziga Vertov – vizionář teoretik, a druhým je Robert Flaherty – řemeslný básník.“
  Jean Rouch


  Dawson City: Frozen Time

  Režie → Bill Morrison
  Původní název → Dawson City: Frozen Time
  USA 2016 / English Friendly / 120 min. / DCP

  Kanadské městečko Dawson City v oblasti řek Klondike a Yukon se v roce 1896 díky „zlatému opojení“ stalo cílem pro kolem sto tisíc zlatokopů a podnikatelů, kteří sem cestovali z USA i z daleké Evropy. Většina nenašla ani šupinku zlata, Dawson City se změnil v Paříž severu, ale touha po vzácném kovu změnila křehkou arktickou krajinu, odkud byli nemilosrdně vyhnáni původní obyvatelé, v pustinu. Při stavebních pracích u dávno zasypaného bazénu objevili v roce 1978 dělníci 533 kotoučů němých filmů, které se díky nízkým teplotám permafrostu uchovaly skoro padesát let.
  Od režiséra Billa Morrisona jsme v Ponrepu v roce 2015 promítali sugestivní panychidu na téma pomíjivosti filmového média s názvem Decasia (2002). Z 150 kilometrů a 106 hodin unikátního filmového materiálu, konzervovaného během let v laboratořích Kanadského filmového archivu zkomponoval Morrison stodvacetiminutovou poému nejen o paměti místa Dawson City, o prvních dvaceti letech filmu, ale i o charakteru minulého století. Použil dokumentární záběry, fragmenty z hraných filmů a fotografie z archivu Erica A. Hegga, zachycujících v letech 1897 až 1901 drsnou, nehostinnou krajinu a postavy dobrodruhů. „Je to takový můj Titanic, jde vlastně o perfektní esenci dvacátého století“.
  Důležitou součásti díla, představeného na festivalu v Benátkách v roce 2016 je sférický soundtrack skladatele a vizuálního umělec Alexe Somerse, známého mimo jiné spoluprací s islandskou skupinou Sigur Rós.
  Projekce ve spolupráci s Agosto Foundation.