16mm noc

V pořadí druhá 16mm noc v Ponrepu představí první dvě položky (později budou následovat další) z archivu Petera Van Zaanena. Peter ho založil v Amsterdamu, kde žil, pracoval a promítal. Poté ho přemístil do Prahy, kde žije, pracuje a promítá (skvěle!) teď – v Ponrepu.

„Všechno to začalo, když mi bylo asi třicet a nastoupil jsem jako hlavní promítač do kina Ketelhuis v Amsterdamu, kde jsem se poprvé setkal s 16mm pásy. Fascinovaly mě. Seznámil jsem se tu také s filmovými sběrateli a postupně jsem nakupoval filmy na 16mm a 8mm pásech. Teď jich mám celkem asi sto až sto dvacet.

V Amsterdamu jsem organizoval každých šest týdnů projekce z mé sbírky v nezávislém artovém kině jménem Cavia, kde pracovali nadšenci a dobrovolníci.

Teď žiju a pracuju v Praze, kopie skladuju doma a občas je zapůjčuji k projekcím. Moje sbírka nesestává jen z filmových kopií, ale také z promítaček, objektivů, zvukové aparatury. Promítaček mám asi deset různých typů, hlavně z Japonska a Německa. Nejlepší, kterou mám, je teď tady, v Ponrepu.“

…pravil Peter a šel ověřovat kvalitu kopií ze své sbírky, které nám v sobotu 13. října osobně promítne.


Seznam filmů