Miloš Forever

Film Hoří, má panenko, který byl právě s velkým úspěchem uveden jako pocta filmového festivalu v Cannes Miloši Formanovi, promítneme v Ponrepu v rámci cyklu Cannes 68 v pondělí 14. 5. od 19.30.

Dalších pět Formanových filmů uvedeme v červnu.

_ _ _

François Truffaut v roce 1979:

Docela často se stává, že mi přejícní Američané navrhnou, abych v USA natočil film. Já? Člověk se zálibou v nehrdinských hrdinech a v příbězích hořkosladkých lásek? Odpovídám Američanům skoro vždycky, že pro ně beze všeho natočím první bondovku, která si na sebe nevydělá. Je to opravdu to, co chcete?

Ale žerty stranou, pravda je, že evropský umělec může v úspěch v Hollywoodu doufat jedině tehdy, když šance, že by mohl ještě někdy točit ve své vlasti, klesly na nulu, například vlivem politických událostí. Hollywood nebo nic! – tohle krédo se neobejde bez špetky vitálního zoufalství. A když tohle říkám, vzdávám už zároveň poctu režisérovi, který se americkým filmařem stal teprve nedávno: Miloši Formanovi. Režisérovi, který přesně ví, co chce, jehož talent je bezmezný a jehož krásný film Vlasy bude zahajovat festival v Cannes. Protože je patnáct let mým přítelem, mohu potvrdit, že tímto filmem si Miloš plní přání zrozené před dvanácti lety, kdy se Vlasy v Americe dostaly na jeviště. Naději na jejich zfilmování nosil stále v srdci, zatímco točil Taking Off a Přelet nad kukaččím hnízdem. Proto, píšu-li v roce 1979 své komplexní zhodnocení stavu amerického filmu, je pro mne samozřejmostí, zakončit ho tím, že popřeju úspěch Miloši Formanovi.

 

Uspořádání naší pocty Miloši Formanovi v Ponrepu by nebylo možné bez podpory Velvyslanectví USA v Praze. Smlouva mezi vládou Spojených států a agenturou Motion Picture Licensing Corporation zastupující velká hollywoodská studia si klade za cíl prostřednictvím projekcí filmů USA pomáhat vzájemnému porozumění a dialogu.


Seznam filmů