Cannes 68 – český ročník?

Český film v hlavní soutěži festivalu v Cannes? Z dnešní perspektivy to zní skoro jako utopie. Za posledních 27 let se nic takového nestalo a ani v roce 1990 nebyl snímek, který pozvání do nejprestižnější světové soutěže získal – Kachyňovo Ucho – dílem současným; byl to „pohrobek“ konce šedesátých let, konečně vysvobozený z normalizačního trezoru. Letos na jaře si připomeneme malý zázrak starý půl století: v květnu 1968 se do hlavní canneské soutěže nedostal jeden český film, ale hned tři! Žádný ze zasvěcených zahraničních pozorovatelů tehdy nepochyboval o tom, že čeští tvůrci odjedou z festivalu minimálně s jednou z cen, dost možná dokonce se Zlatou palmou. Jenže… Stalo se něco nepředvídatelného: v reakci na propuknuvší masové nepokoje francouzských studentů, které přivedly celou hostitelskou zemi de facto na pokraj občanské války, byl festival předčasně ukončen a s prázdnou odjeli nejen Miloš Forman, Jan Němec a Jiří Menzel, ale i takový Alain Resnais nebo Miklós Jancsó.

Je ovšem otázka, zda by v případě ocenění mohl být česko(slovenský) úspěch roku 1968 nakonec (ještě) viditelnější: filmy Hoří, má panenko, O slavnosti a hostech a Rozmarné léto se přece i tak suverénně zařadily mezi klasiku a českou kulturu velmi dobře (a často) reprezentují i dnes, s odstupem padesáti let. Konkurence v Cannes přitom byla velká, jak kvantitou (celkem 28 dlouhometrážních snímků jen v hlavní soutěži!), tak kvalitou: účastnili se mimo jiné Carlos Saura, Kaneto Šindó, Valerio Zurlini nebo už zmíněný Alain Resnais se svou dnes klasickou filosofickou sci-fi Miluji tě, miluji tě. Mimochodem: za „svůj canneský rok“ mohli kromě Čechů považovat osmašedesátkovou selekci i Maďaři: vedle dvou (sic!) filmů z vrcholné fáze tvorby Miklóse Jancsóa byl organizátory do soutěže vybrán i Vymrštěný kámen, celovečerní debut Sándora Sáry.

Zatímco Cannes bude právě žít horečkou kolem soupeření o Zlatou palmu 2018, vraťme se v Ponrepu v tytéž dny o rovných padesát let nazpět, do roku, v němž poprvé a naposled namísto filmů zvítězila REVOLUCE. (Letos, to je bohužel téměř hotová věc, vyhrají zase jen… filmy.)


Seznam filmů