Juraj Herz

Zásadním přínosem, který měl vliv na můj následující život, pro mě byly návštěvy polského velvyslanectví, které pro Poláky žijící v Československu pořádalo filmové projekce. Na velvyslanectví jsem viděl první vynikající filmy, které natočili Wajda, Has, Munk, Kawalerowicz a další polští režiséři. Říkal jsem si, že bych chtěl někdy udělat také takový film, a začal jsem se zajímat o kinematografii. V kinech toho samozřejmě tolik k vidění nebylo, ale zjistil jsem, že další projekce jsou přístupné na ambasádě tehdejší Jugoslávie, tam jsem viděl všechny filmy jugoslávské „černé série“ i první filmy studenta FAMU Aleksandara Petroviće, který se v šedesátých letech proslavil filmem Nákupčí peří.

Nejlepší projekce byly ale pro studenty na FAMU. Tam se dala vidět, samozřejmě s určitými omezeními, kinematografie z celého světa. Na koleji v Hradební bydleli i famáci, takže jsem od nich vždycky slyšel, že včera se promítalo to a pozítří se bude promítat tamto a strašně jsem toužil chodit na filmy s nimi.

Na projekcích se poměrně přísně kontrolovalo, kdo je student a kdo ne, zřejmě z ideologických důvodů, aby filmy třeba i mírně závadné nemohl vidět nikdo nepovolaný. Já jsem stál před projekcí, předstíral jsem, že jsem student FAMU, ale dovnitř jsem vklouzl vždycky až poté, co se zhaslo. Někdy se stávalo, že po pěti minutách filmu promítač rozsvítil a vyhodil všechny, co tam neměli co dělat, protože takových jako já nás tam vždycky bylo několik. Ale i po takovém potupném vyhození jsem to příště stejně šel zkusit zase, protože filmy mě prostě chytily a už nikdy nepustily.

Juraj Herz


Seznam filmů