Hádej, kdo přijde na večeři

Během několika málo měsíců od své premiéry v lednu 2017 si snímek Jordana Peela s názvem Uteč! stačil získat pověst umělecky nejvýznamnějšího celovečerního debutu v americkém filmu posledních let.

 

Uteč! vychází ze schématu klasického, „uvážlivě sjednocujícího“ filmu Stanleyho Kramera Hádej, kdo přijde na večeři. Ten vznikl v éře bojů za občanská práva: mladá běloška přivede domů svého černého přítele, aby ho představila svým středostavovským rodičům. Láska Kramerovy mladé dvojice prosvětlí rodičovskou váhavost a… konec dobrý – všechno dobré. Jenže: navzdory faktu, že od těch dob si Američané zvolili jednoho černého prezidenta, je současnost, co se týče vztahů mezi rasami, mnohem méně optimistická.

Nicholas Elliot

 

Očekávání publika je nutné využít proti němu. Bylo mi jasné, že diváci, kteří přijdou na moji současnou hororovou variantu Kramerova Hádej, kdo přijde na večeři budou na rasovou nenávist založenou na superioritě bílých od začátku čekat. V mém filmu je přítomen i tento typ rasismu, zároveň ale i rasismus zákeřnější a přitom o nic méně běžný. Takový, v němž je černoch přímo zbožštěn – jakožto cosi exotického. Běloch, vidí-li nás jinak, než vidí sebe, tak, ačkoli naši kulturu naprosto přijímá, vysype naši duši do tříděného odpadu. I to je rasismus. Že v tom filmu půjde i o tohle, to divák určitě nečekal. O tyhle nové otrokáře: o bílé rádobyčernochy.

Jordan Peele (27. září 2017 v rozhovoru pro Cahiers du cinéma)


Seznam filmů