For Man For All

Miloši Formanovi bude pětaosmdesát. Touto větou bychom mohli také hned skončit, protože nejlepší způsob, jak může kinematéka blahopřát filmaři, o němž bylo zdánlivě vše (mnohokrát) řečeno, je promítat jeho filmy. Což také děláme – v naší zatím nejrozsáhlejší přehlídce Formanovy tvorby a z větší části prostřednictvím 35mm kopií.

Jestli se ale některý z diváků přesto neobejde úplně beze slov, ale krajně nerad si pro ně chodí k současným tuzemským filmovým kritikům, může si přijít na své jinde. Třeba i u autora, který nikdy žádný Formanův film nemohl vidět. Nijak na tom nesejde, mezi tvůrci existují pevná příbuzenská pouta napříč desetiletími a staletími a kdo je hledá, najde. Tak tedy: jakýma očima se dívá na osazenstvo lidské zoo umělec z Formanova rodu, co ho – až obsesivně – zajímá? Odpověď z roku 1911:

„Moje hlavní zásada zní: příroda je krásná vždycky. Co nám ukazuje, musíme být jenom s to pochopit. Co to povídáte o bezvýrazném obličeji? Něco takového pro umělce neexistuje! Pro něj je každá hlava zajímavá. Když se kupříkladu umělec zaměří na nepůvabnost něčí fyziognomie, ukáže-li nám hlupáka, který pózuje před celým světem a úplně se v tom vyžívá, může z toho vzniknout krásné dílo.

Mimochodem, tak řečený omezený duch je často jen vědomí, které nevyrostlo, protože se mu nedostalo výchovy, jež by mu dovolila se rozvinout. Jeho rysy nám pak poskytují pohled na inteligenci, jež se zdá být ukryta za závojem, a ten pohled nás fascinuje a obohacuje.

Ale co pravím? I v té nejbezvýznamnější hlavě vězí stále život, ta nádherná moc, jež je nevyčerpatelnou látkou nesčetných mistrovských děl.“ Auguste Rodin

* * *

V souladu s názvem For Man For All je vstup na všechny projekce cyklu volný!

Retrospektiva se koná pod záštitou Velvyslanectví USA v České republice.

Hlavní mediální partner akce je Česky rozhlas Radiožurnál.

U většiny filmů z tohoto cyklu jsou volné vstupenky často již rezervovány z důvodu omezené kapacity sálu (stav zjistíte kliknutím na: Koupit vstupenky u daného filmu). Pokud chcete mít jistotu, že se na vybraný film z retrospektivy Miloše Formana dostanete, soutěžte s Radiožurnálem, který rozdává volné lístky na všechny zbývající filmové projekce.


Seznam filmů